تحصیل-پزشکی-در-ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل پزشکی در ترکیه با توجه به تکنولوژی مدرن آموزشی اروپا ، که دانشگاههای ترکیه نیز منطبق با این سیستم آموزشی (مریض محور) هستند برای دانشجویان این امکان بوجود می آید که به سطح علمی بالاتر در رشته پزشکی نایل شوند که در‌آینده حرفه ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 علت محبوبیت تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

 1. عدم وجود دوره طرح 2 ساله برای فارغ التحصیلان خارجی بنابراین فارغ التحصیلان این رشته نسبت به ایران 3 سال زودتر می توانند وارد بازار کار ترکیه شوند.
 2. هزینه های تحصیل در ترکیه و زندگی نسبت به اروپا پایین تر است.
 3. اکثر دانشکده های پزشکی کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا هستند.
 4. بعد از فارغ التحصیلی این امکان وجود دارد که بتوانید در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تخصص پزشکی به تحصیل ادامه دهید و یا اینکه در بهترین بیمارستانها با حقوق و مزایای عالی شروع به کارکنید.
 5. تمام دانشکده های پزشکی ترکیه مورد تایید کشور آمریکا هستند.
 6. بعد از شرکت در آزمون USMLE که به صورت آنلاین و هفتگی در ترکیه نیز برگزار می شود میتوانید به بازار کار و یا دوره های تخصص در کشور ایالات متحده و کانادا وارد شوید. 

پذیرش پزشکی در ترکیه

مدت تحصیل پزشکی در ترکیه 

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه 6 سال است:

 •  3 سال اول شامل دروس پایه 
 • 2 سال دوره EXTERN 
 • یکسال هم دوره INTERN

در دوره انترن (INTERN) دانشجویان در بیمارستانها ومراکز درمانی به فعالیت دارند و ویزیت مریض انجام می دهند و البته مبلغی نیز دریافت می کنند و در 2 سال اکستنر آموزش به صورت تئوری و عملی هست دانشجویان به همراه استاد به مراکز درمانی می روند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی نسبت به دانشگاه مد نظر شما متفاوت است.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی داشتن مدارک دوره دبیرستان و شرکت در یکی از آزمون های YÖS یا SAT جزو پیش نیاز های ضروری است با این حال برای ورود به دانشگاه های خصوصی ترکیه نیاز ضروری به این آزمون ها نبوده و با معدل دبیرستان که معیار اصلی در پذیرش دانشجو است می توانید پذیرش بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل در رشته پزشکی ترکیه

 1. داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان قبل 1397 و برای بعد 1397 دیپلم 12 ساله (نظام جدید) و یا برای افرادی که دارای دیپلم فنی و کاردانش می باشند برای فارغ التحصیلان قبل 1397 داشتن مدرک پیش دانشگاهی الزامی می باشد.
 2. شرکت در آزمونSAT و یا آزمون یوس
 3. ترجمه مدارک دوره دبیرستان (ریز نمرات ، اصل دیپلم) به همراه مهر تاییدیه سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه
 4. پاسپورت با تاریخ اعتبار معتبر
 5. عکس پرسنلی اسکن شده

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون یوس پزشکی ترکیه

برای پذیرش پزشکی در ترکیه این آزمون به صورت مجزا هر سال توسط دانشگاههای ترکیه برگزار می شود و شامل سه درس ریاضی ، هندسه و هوش است . تعداد سوالات این آزمون از 80 الی 100 متغیر می باشد و نمره آن از 100 محاسبه می گردد که دانشجویان با نمرات بالای 90 از 100 می توانند در دانشگاه مورد نظر با رشته مورد علاقه شان ادامه تحصیل دهند.

زمان شروع ثبت نام در این آزمون  معمولا از اسفند هر سال آغاز می گردد و شرکت در آزمونها از اردیبهشت شروع و تا اواخر خرداد ادامه دارد.

آزمون sat برای پزشکی ترکیه

این آزمون که از طرف کالج بورد امریکا سالیانه 5 مرتبه برگزار می شود و دارای اعتبار بین المللی است و البته مورد قبول بسیاری از دانشگاه های ترکیه است که درماه های اردیبهشت ، شهریور ، مهر ، آذر و اسفند برگزار می شود.

مقالات پیشنهادی

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون ازمون 

برای تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی تعدادی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه این شرایط را برای داوطلبان بین المللی فراهم کرده اند. اکثر این دانشگاه ها خصوصی هستند و از استاندارد آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند.

برای درخواست پذیرش در این دانشگاه ها معمولا شما نیاز به معدل دوره دبیرستان و ریز نمرات خود دارید این ها حداقل های مورد نیاز برای درخواست پذیرش است اما صرفا داشتن این حدقل ها پذیرش قطعی شما را در این زمینه تضمین نمی کند.

📍 اقدام  به دریافت پذیرش از طریق موسساتی که نماینده دانشگاه هستند پروسه پذیرش را برای شما راحتتر و تضمین می کند .

📍 موسسه ایرانیان اپلای با سالها تجربه در زمینه پذیرش از دانشگاه های خصوصی و دولتی ، صفر تا 100 دریافت پذیرش را با شما همراه خواهد بود.

تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه مد نظر شما که میتواند خصوصی و یا دولتی باشد و زبان تحصیل متفاوت است. هزینه تحصیل در ترکیه (دانشگاه های خصوصی و دولتی) به صورت سالانه دریافت می شوند. 

 1. شهریه دانشگاههای دولتی از حدود 2500 لیر شروع می شود و تا 50 هزارلیر تا 60 هزار لیر متغییر است.
 2. شهریه دانشگاههای خصوصی از 8000 دلار تا 27000 دلار متغییر است

شهریه تحصیل پزشکی به زبان ترکی استانبولی اغلب ارزان تر از زبان انگلیسی است.

بهترین دانشگاههای پزشکی ترکیه

بهترین دانشگاههای ترکیه در رشته پزشکی

10 تا از بهترین دانشگاهی ترکیه در رشته پزشکی عبارتند از :

 1. کوچ
 2. دانشگاه حاجت تپه
 3. مدیپل استانبول
 4. دانشگاه استانبول
 5. آجه بادام
 6. پدی تپه
 7. انکارا
 8. دوکوز ایلول
 9. اگه
 10. مارمارا

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه می شود. اینکه به کدام زبان بخواهید در رشته پزشکی ترکیه تحصیل کنید به انتخاب شما و اینکه کدام دانشگاه را انتخاب می کنید بستگی دارد. اغلب دانشگاه های خصوصی ترکیه رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند . حداقل نمره زبان مورد نیاز و نوع مدرک زبان برای هر دانشگاه متفاوت است.

در صورتی که نمره زبان مورد نیاز دانشگاه را ندارید یا اینکه سند اثبات آن را ندارید دانشگاه یکسال به شما فرصت می دهد تا با شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی خود را آماده کنید و نمره مورد نیاز را ارائه دهید این یکسال جزو سال تحصیل شما در نظر گرفته نمی شود. 

دانشگاه های دولتی استانبول ، جراح پاشا ، مارمارا ، آنکارا ، ییلدریم بیازیت ، قاضی و دانشگاه حاجت تپه رشته پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

برای مشاهده لیست دانشگاه های پزشکی ترکیه براساس شهر و نوع دانشگاه (خصوصی و دولتی) و زبان تحصیل (ترکی استانبولی و انگلیسی) مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

کدام دانشگاه را برای تحصیل پزشکی در ترکیه انتخاب کنم؟

قبل از انتخاب دانشگاه در صورتی که مورد تایید بودن دانشگاه از سوی وزارت بهداشت و یا وزارت علوم برای شما مهم است به دو لیست زیر نگاهی بیندازد و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته این که مورد تایید نبودن دیگر دانشگاه ها به معنی عدم اعتبار آنها در کشور های اروپایی و یا آمریکایی نمی باشد بلکه اکثر دانشگاههای ترکیه مورد تایید این کشور ها می باشد.

📍  لیست دانشگاههای مورد تایید وزرات بهداشت در ترکیه

📍 لیست دانشگاههای مورد تایید وزرات علوم در ترکیه 

چگونه برای آزمون یوس دانشگاه های ترکیه آماده شوید؟

 یکی از راه های آمادگی برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه های ترکیه ، شرکت در دوره های آمادگی یوس در موسسات آموزشی در ایران و در ترکیه است.

شرکت در دوره های آمادگی آموزشگاه‌های یوس ترکیه  برای دانشجویان بین‌المللی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، مزایا و فواید زیر را می‌تواند به همراه داشته باشد:

 1. آشنایی با ساختار آزمون : آموزشگاه‌های یوس با ارائه دروس و مطالب مرتبط با ساختار آزمون یوس، به دانشجویان کمک می‌کنند تا با ساختار و نوع سوالات آزمون آشنا شوند. این موضوع می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش شانس موفقیت در آزمون کمک کند.
 2. تمرین و تست‌های عملی : در آموزشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند تمرین‌ها و تست‌های عملی مرتبط با دروس یوس را انجام داده و همچنین از بررسی نمونه‌ سوالات و تست‌های سال های گذشته برای آشنایی با نوع سوالات و تمرین کردن بهره مند شوند.
 3. تدریس توسط اساتید مجرب : آموزشگاه‌های یوس به دانشجویان خدمات تدریس توسط اساتید مجرب و متخصص در زمینه آموزش یوس ارائه می‌دهند. این اساتید با تجربه‌های آموزشی خود می‌توانند دانشجویان را در بهبود تکنیک‌ها و روش‌های حل سوالات یوس هدایت کرده و بهبود عملکرد آن‌ها را تسهیل کنند.
 4. مشاوره و راهنمایی : آموزشگاه‌های یوس معمولاً خدمات مشاوره و راهنمایی برای دانشجویان خود در ارتباط با فرآیند ثبت‌نام، انتخاب رشته و مدیریت موفقیت در آزمون یوس ارائه می‌دهند. این خدمات می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از منابع مناسب، بهترین استراتژی برای شرکت در آزمون را انتخاب کنند.
 5. ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس : شرکت در دوره‌های آموزشی یوس در آموزشگاه‌ها می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس متقاضیان را افزایش دهد. با ارتقاء دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در آزمون، دانشجویان به خود اعتماد بیشتری پیدا کرده و انگیزه برای پیگیری رویاهای تحصیلی خود را داشته باشند.

یکی از آموزشگاه های موفق و برتر در زمینه آموزش دوره های یوس ترکیه ، موسسه ایرانیان اپلای با بیش از 15 سال سابقه تدریس در دوره های یوس ، SAT و IMAT و همچنین دریافت پذیرش دانشگاه های ترکیه در دو شعبه تهران و آنکارا است. باهم نگاهی به تقویم آموزشی و مزایای شرکت در این دوره بیندازیم.

تقویم آموزشی دوره آمادگی یوس 2024-2023 موسسه ایرانیان اپلای

خدمات موسسه ایرانیان اپلای در دوره های آمادگی یوس ترکیه عبارتند از :

 1. تدریس کامل مباحث آزمون یوس (صفر تا صد)
 2. ست رایگان کتابها
 3. آموزش زبان ترکی استانبولی تا سطح A2 به صورت رایگان
 4. آزمون های هفتگی (هر جمعه یک آزمون)
 5. آزمون های ماهیانه تحلیلی
 6. 4هفته جمع بندی + 10 آزمون شبیه سازی شده در پایان دوره
 7. امکان شرکت در کلاس ها به صورت حضوری یا آنلاین
 8. ضبط کلاس های آنلاین که به شاگرد امکان مشاهده جلسات تدریس را به دفعات می دهد حتی زمانی که به استاد خود دسترسی ندارد.
 9. تخفیف ویژه هزینه شرکت در دوره های یوس موسسه برای متقاضیان با معدل های بالا
 10. امکان پرداخت اقساطی
ثبت نام دوره آمادگی یوس ترکیه 2024
دورهشهریهتاریخ شروعوضعیت
 دوره یوس حضوری گروه A 34 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس
دوره یوس آنلاین گروه A31 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس

خبر خوب برای متقاضیانی  که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند!!!

متقاضیان دوره یوس که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند و نگران تداخل ساعت کلاس های یوس با کلاس های مدرسه شان هستند برای شما هم امکان شرکت در کلاس یوس را فراهم کرده ایم.و روزهای آخر هفته (5 شنبه وجمعه) مخصوص شما عزیزان کلاس برگزار می کنیم. پس نگران شرکت در کلاس ها نباشید. 

ثبت نام کلاس یوس

آیا دوره‌های یوس موسسه ایرانیان اپلای، انتخابی هوشمندانه برای آینده‌ی شماست؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال گزینه هایی وجود دارد :

همراهی اساتید ترک زبان برای یادگیری موثر 

همراهی اساتید ترک زبان در موسسه ما، به شما این امکان را می‌دهد تا با یک تدریس تخصصی و حرفه‌ای خود را برای آزمون یوس کاملا آماده کنید.

اساتید ما با بهره‌گیری از روش‌های مدرن آموزشی و با بیش از 15 سال تجربه در زمینه تدریس و آماده کردن شاگردان برای شرکت در آزمون یوس ، به شما کمک می‌کنند تا بهترین عملکرد را در آزمون یوس داشته باشید.

 • دوره های یوس مجموعه ایرانیان اپلای زیر نظراساتید ترک زبان تهیه و نظارت می شود.
 • این اساتید تجربه  سال ها تدریس در زمینه دروس مرتبط با آزمون یوس در برترین موسسات یوس ترکیه را دارند.
 • همچنین اساتید ترک زبان موسسه ایرانیان اپلای نویسنده کتابهای یوس هستند که این خود نشان از تسلط و تخصص این اساتید درآموزش مباحث و تهیه دوره آموزشی مناسب و حرفه ای برای متقاضیان یوس مجموعه است.

کلاس یوس

حضور پشتیبان ویژه درسی دوره های یوس 

یکی دیگر از ویژگی های دوره های یوس موسسه ایرانیان اپلای پشتیبان ویژه درسی با هدف افزایش سطح کیفی آموزش متقاضیان است وظایف پشتیبان درسی موسسه چیست؟

 1. ارائه برنامه درسی منحصر به فرد و برنامه ریزی برای شاگرد با رعایت بودجه بندی منابع در طول هفته و ماه
 2. ارائه گزارش به اولیای شاگرد در خصوص عملکرد فعالیت شاگرد در جلسات آموزشی
 3. بررسی نقاط ضعف و قوت شاگردان با اساتید دوره و ارائه بازخورد و گزارش دقیق و مستمر به شاگردان و اولیای آنها
 4. تقسیم بندی شاگردان به گروه های در حال پیشرفت، خنثی و در حال پسرفت و همچنین ترغیب، تشویق، مشاوره فرد به فرد، هشدار و گزارش وضعیت هر گروه به والدین
 5. برگزاری جلسات دوره ای حضوری با والدین به منظور ارائه گزارش وهم فکری با یکدیگر جهت بهبود پیشرفت دوره آموز

اغلب والدین نگران این هستند که آیا کلاسی که فرزندشان شرکت می کند مفید است و یا اینکه وضعیت و روند پیشرفت فرزندشان در طول دوره آموزش چگونه است؟

موسسه ایرانیان اپلای این نگرانی را با حضور پشتیبان ویژه درسی حل کرده است و با گزارش هایی که پشتیبان برای شما ارسال می کند در جریان روند پیشرفت فرزند تان قرار خواهید گرفت. 

مشاوره تخصصی انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه

بسیاری از موسسات آموزشی یوس فقط به ارائه دوره آموزشی اکتفا می کنند در حالی که آموزش بخشی از فرایند و یا شرایط ورود شما به دانشگاه های ترکیه است.

شما علاوه بر آموزش نیاز به مشاوره تخصصی جهت آشنایی با دانشگاه ها ، رشته ها و ظرفیت های پذیرش هر دانشگاه  جهت انتخاب صحیح دانشگاه با توجه به شرایط مالی و تحصیلی خود دارید.

مشاوره حرفه‌ای و تخصصی در ایرانیان اپلای برای انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه، یکی از ویژگی‌های برجسته ماست. تیم مشاوران ما با داشتن اطلاعات کامل و به‌روز درباره رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر ترکیه، به شما کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی‌تان بگیرید.

برگزاری تور آموزشی یوس در ترکیه 

بسیاری از شاگردان و پدر و مادرها بعد از ثبت نام فرزندشان در کلاس یوس تبریز و یا موسسات یوس دیگر شهرها دغدغه چگونگی حضور فرزندشان در ترکیه و شرکت در آزمون های یوس را دارند.

زیرا اغلب به واسطه  تعداد آزمونهایی که برای شرکت کردن انتخاب می کنید و یا فاصله زمانی برگزاری آزمونها ، شما حداقل یک ماه باید در ترکیه جهت آزمونها حضور داشته باشید.

موسسه ایرانیان اپلای در این زمینه نیز مثل سال های گذشته همراه شما خواهد بود و تمام موارد مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد.

خدمات تور آموزشی یوس در ترکیه موسسه ایرانیان اپلای شامل :

 • ثبت نام در آزمون های یوس دانشگاه ها
 • ترانسفر فرودگاهی و اقامت در هتل
 • همراهی شما در روز آزمون و رفتن به مراکز آزمون
 • برگزاری 10 آزمون شبیه سازی شده و تحلیل نکته به نکته این آزمون ها توسط اساتید ترک زبان موسسه در آنکارا
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مشاوره انتخاب رشته دانشگاه های ترکیه 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
4.857/5 (7 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
منیره منافی
سلام میشه لطفا برای یک مشاوره خوب راهنماییم کنید.برای تحصیل دخترم در رشته پزشکی در ترکیه ، الان در ترکیه کلاس 11 ام هست مهرماه میره 12 ام.
پاسخ موسسه ایرانیان اپلای پاسخ موسسه ایرانیان اپلای :

بله شما می توانید با تماس با موسسه ما نسبت به رزرو مشاوره رایگان اقدام کنید. دختر شما می توانند با شرکت در دوره های یوس آنلاین موسسه خودشان را برای آزمون سال آینده آماده کنند و چون سال آخر هستند به لحاظ سنی شانس بیشتری خواهند داشت.

 

شهره
سلام روزتون به خیر من دیپلم تجربی با معدل 16.50و 30ساله هستم میتونم در دانشگاه های ترکیه اقدام کنم ؟ و اینکه شما کلاس های یوس هم برگزار می کنید و هزینه اش چقدر هست؟
پاسخ موسسه ایرانیان اپلای پاسخ موسسه ایرانیان اپلای :

 

بله محدودیتی برای شما برای اقدام برای دانشگاه های ترکیه وجود ندارد.

بله موسسه ما دور های آمادگی یوس رو برگزار می کند.

دوره های یوس در پکیج های 25 میلیون تومان ، 35 میلیون تومان و 45 میلیون تومان طراحی و برگزار می شود.

عرفان قاعدنیا
سلام خسته نباشید. ببخشید ی سوال داشتم درباره تحصیل پزشکی در ترکیه این آزمون یوس نسبت به کنکور ایران راحتره یا سختره ؟میشه قبول شد ارزشش داره سرمایه گذاری کنیم رو آزمون یوس؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ موسسه ایرانیان اپلای پاسخ موسسه ایرانیان اپلای :

کنکور ترکیه (آزمون یوس ترکیه) در مقایسه با کنکور ایران به دلیل کم بودن مواد آزمونی (ریاضی ، هندسه و هوش) آسانتر است با این همه آزمون یوس نیز مانند آزمون های دیگر سختی های خودش را دارد و متقاضی برای کسب نتیجه مطلوب باید مابین 8 الی 10 ساعت مطالعه مفید داشته باشد.

 

امیر ایمانی
سلام پزشکی مورد تایید بدون آزمون هم دارید؟ اگه آره هزینه پذیرش چقدره؟هزینه دانشگاه ترمی چند هست؟
پاسخ موسسه ایرانیان اپلای پاسخ موسسه ایرانیان اپلای :

امکان پذیرش هم در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه که مورد تایید وزرات بهداشت یا وزرات علوم باشند وجود دارد ولی مواردی مانند معدل و سن نیز دخیل هستند که بهتر است با دریافت مشاوره برای این مورد اقدام نمایید.

 

علی رضا
سلام هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه سالی چند درمیاد؟
پاسخ موسسه ایرانیان اپلای پاسخ موسسه ایرانیان اپلای :

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه مابین 10000 لیر الی 180000 لیر و هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه از 200000 لیر الی 500000 لیر دریافت می شود.

سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.