دانشگاه-های-ترکیه-مورد-تایید-اروپا(آپدیت2023)

دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا(آپدیت2023)

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

اگر به دنبال دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا هستید باید با مفهوم دیپلم آبی آشنا شوید.دیپلم آبی چیست؟کدام دانشگاه های ترکیه دیپلم آبی ارائه می دهند؟این دیپلم در چه کشور هایی مورد تایید است؟اینها سوالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.

دیپلم آبی چیست؟ +(ارتباط دیپلم آبی با دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا)

انتخاب دانشگاه‌هایی که دیپلم آبی با استانداردهای بین‌المللی معتبر ارائه می‌دهند، همیشه به شما کمک می‌کند تا بهترین تجربه تحصیل در ترکیه را داشته باشید. این دیپلم به فارغ التحصیلان اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را در کشورهای مختلفی نظیر اروپا یا آمریکا ادامه دهند و یا اینکه مشغول به کار شوند.

پس در نتیجه دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا، دانشگاه هایی هستند که دیپلم آبی ارائه می دهند.این دیپلم به زبان انگلیسی طبق تصمیمات اتحادیه اروپا و کمیسیون آموزش تهیه می‌شود.

دیپلم آبی یک مدرک مهم و معتبر است که به زبان انگلیسی تهیه می‌شود و بعد از فارغ‌التحصیلی تأیید می‌کند که مدرک تحصیلی دریافت شده توسط دانشجو به وسیله جوامع بین‌المللی و کشورهای مختلف  بخصوص اروپا و آمریکا به رسمیت شناخته می‌شود.

این مدرک حاوی اطلاعاتی است که نه تنها کیفیت آموزش دریافتی توسط دانش‌آموخته را نمایان می‌سازد، بلکه مشخصات مدرک تحصیلی، مهارت‌های زبانی، و سطح تحصیلات فرد را نیز تا حد زیادی نشان می‌دهد. 

کدام دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا دیپلم آبی ارائه می دهند؟

در کشور ترکیه دانشگاه هایی وجود دارند که پس از فارغ التحصیلی شما از دانشگاه دیپلم آبی را ارائه می دهند .بنابراین اگر به دنبال دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا هستید باید در یکی از این دانشگاه ها تحصیل کنید.

دانشگاه های مورد تایید اروپا که دیپلم آبی ارائه می دهند

لیست دانشگاه های ترکیه که دیپلم آبی ارائه می دهند

دیپلم آبی (2023)
1 دانشگاه باشکنت2دانشگاه حاجت تپه 
3 دانشگاه آتاتورک4دانشگاه اوندوکوزمایس
 3 دانشگاه باهچه شهیر5دانشگاه دوکوزایلول
6 دانشگاه اگه ازمیر7دانشگاه قاضی
8دانشگاه استانبول9دانشگاه کوچ
10دانشگاه مالتپه11دانشگاه مارمارا
12 دانشگاه آیدین استانبول13دانشگاه قاضی آنتپ
14دانشگاه آنادولو15دانشگاه اینونو
16دانشگاه آرل استانبول17دانشگاه آدیامان
18دانشگاه عدنان مندرس19دانشگاه کوجا تپه
20دانشگاه آکدنیز21دانشگاه آتیلیم
22دانشگاه اکونومی ازمیر23 دانشگاه بلیگی استانبول
24دانشگاه اوکان استانبول25دانشگاه نیشانتاشی
26دانشگاه آکدنیز27دانشگاه آتیلیم
28دانشگاه بیکنت29دانشگاه بیلکنت
30دانشگاه پاموککاله31دانشگاه اولوداغ
32دانشگاه اوشاک33دانشگاه سابانجی
34دانشگاه ساکاریا35دانشگاه مرسین
36دانشگاه سلیمان دمیرل37دانشگاه بارتین
38دانشگاه بالکسیر39دانشگاه شیخ ادب علی بیلجک
40دانشگاه یوزگات بوزوک41دانشگاه بولنت اجویت 
42دانشگاه جلال بایار43دانشگاه 18 مارت چاناککاله
44دانشگاه چوکوروا45دانشگاه چاع
46دانشگاه دوملوپینار47دانشگاه دوزجه
48دانشگاه عثمان قاضی اسکیشهیر49دانشگاه ارجیس
50دانشگاه فاتح51دانشگاه فیرات
52دانشگاه کافکاس53دانشگاه گدیز
54دانشگاه گدیز55دانشگاه گوموشحانه
56دانشگاه قاضی عثمان پاشا57دانشگاه قفقاز
58دانشگاه کارادنیز تکنیک59دانشگاه کریک کاله
60دانشگاه 7 آرالیک کیلیس61دانشگاه کوجالی
62دانشگاه کاهرام اوغلو مهمت بی63دانشگاه مهمت آکیف ارسوی
64دانشگاه صدقی کوچمان موغلا65دانشگاه مصطفی کمال
66دانشگاه آلپ ارسلان67دانشگاه نامیک کمال
68دانشگاه نوشهیر69دانشگاه نیغده
70دانشگاه اوزیگین71دانشگاه اردو
72دانشگاه فنی خاورمیانه73دانشگاه تراکیا
74دانشگاه یاشار75 دانشگاه آجی بادام
76دانشگاه یدی تپه77دانشگاه کاتب چلبی

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا

چندین روش برای ورود به بهترین دانشگاه های ترکیه که مورد تایید اروپا هستند وجود دارد که عبارتند از :

 1. شرکت در آزمون یوس ترکیه 
 2. شرکت در آزمون TR-YOS 
 3. شرط معدل دبیرستان برای پذیرش دانشگاه های ترکیه با شرط معدل
 4. پذیرش با نمره آزمون SAT 

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا

مطـالـعه کـنید:  زمان ثبت نام دوره پادفک روسیه +(پادفک روسیه چیست؟)

معرفی و شرایط دانشگاه باشکنت

 • دانشگاه باشکنت یکی از دانشگاه های خصوصی آنکارا است که در بین دانشگاههای ترکیه و جهان جایگاه ممتاز را به خود اختصاص داده است اولین دانشگاه های خصوصی ترکیه در زمینه سلامت و مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.
 • دارای گواهینامه کیفیت ISO در فعالیت های بهداشتی و آموزشی است.
 • دانشگاه باشکنت از طریق آزمون یوس دانشگاه که در سال 7 مرتبه برگزار می کند ، با استفاده از نمره آزمون بین المللی SAT ، نمره دیپلم دبیرستان و المپیاد های علمی و... دانشجو می پذیرد.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از حداقل نمره های پذیرش و شرایط پذیرش رشته پزشکی دانشگاه باشکنت ، داروسازی و دندانپزشکی مقاله تهیه شده را مطالعه کنید.

معرفی و شرایط دانشگاه آتاتورک ارزروم

 • دانشگاه آتاتورک ارزروم از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه است.
 • این دانشگاه با 22 دانشکده ، 8 موسسه تحقیقاتی، در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2023 در رتبه 1401+ قرار گرفته است.
 • پذیرش در دانشگاه آتاتورک توسط آزمون یوس و آزمون یوس مرکزی (TR-YOS) و در تعدادی از رشته ها با شرط معدل دبیرستان صورت می گیرد.
 • برای انتخاب رشته این دانشگاه حداقل 30 نمره از 100 نمره یوس را باید دریافت کنید.
 • داوطلبانی که رشته های مد نظر آنها دارای آزمون استعداد های درخشان است مانند رشته های مرتبط با ورزش ، طراحی مد و لباس و.. باید حداقل 40 نمره از 100 نمره دریافت کنند و قبل از انتخاب رشته در آزمون استعداد های درخشان دانشگاه نیز شرکت کنند.
 • دانشگاه آتاتورک بدون کنکور و بدون نمره آزمون یوس با شرط معدل به جز رشته های مرتبط با دانشکده های پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده حقوق دانشجو می پذیرد. 

برای مطالعه اطلاعات بیشتر درارتباط با دانشگاه آتاتورک ارزروم به مقاله تهیه شده مراجعه کنید. 

معرفی و شرایط دانشگاه باهچه شهیر

 • دانشگاه باهچه شهیر یک دانشگاه خصوصی و مورد تایید وزارت بهداشت در سال 2024-2023 که در شهر استانبول ترکیه در کنار تنگه بسفر و در منطقه بشیکتاش قرار دارد.
 • برای تحصیل در این دانشگاه با نمرات آزمون­های SAT یا ACT  در صورتی که دارید در غیر اینصورت با شرط معدل می توانید درخواست دهید.
 • اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه باهچه شهیر دارید به این نکته دقت کنید: دانشکده پزشکی دانشگاه باهچه شهیر سالانه 1500 درخواست از حدود 25 کشور دریافت می کند اما در هر سال تحصیلی این دانشگاه فقط 83 دانشجوی بین المللی می پذیرد. بنابراین دریافت پذیرش از این دانشگاه کاملاً رقابتی است و بهتر است برای انجام این پروسه از موسسات و مراکزی اقدام کنید که سالها تجربه دریافت پذیرش از این دانشگاه ها را دارند. 

مقالات پیشنهادی

معرفی و شرایط دانشگاه حاجت تپه

 • دانشگاه حاجت تپه ترکیه یک دانشگاه پژوهش محور است و در شهر آنکارا قرار دارد این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و در گروه ممتاز دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار دارد. 
 • همچنین این دانشگاه دارای طرح اراسموس ترکیه جهت فراهم آوردن امکان تحصیل در کشور های عضو اتحادیه اروپا است.
 • دانشگاه حاجت تپه از طریق نمره آزمون SAT  و ACT دانشجو می پذیرد.
 • دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه نقش پیشگامی در آموزش پزشکی در ترکیه با اجرای نظام آموزشی جدید بر اساس روشهای جدید ایفا کرده است. 
 • دانشکده دندانپزشکی حاجت تپه  از سال 2004 عضوانجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا (ADEE )است که توسط دانشکده های دندانپزشکی کشورهای اتحادیه اروپا برای اهداف آموزشی تأسیس شده است. 
 • بورسیه 50 درصدی دانشگاه حاجت تپه به دانشجویانی تعلق می گیرد که سال قبل از نظر معدل جزو 10 نفر برتر کلاس و یا جزو 10 نفر اول دانشجویان خارجی باشند.

معرفی و شرایط دانشگاه 19 مایس 

 • دانشگاه اوندوکوز مایس یک دانشگاه دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران که دارای 20 دانشکده است  و با 45 سال سابقه یکی از قوی ترین دانشگاه های پژوهشی و آموزشی است .همچنین این دانشگاه دارای بیمارستان های  بهداشت دهان و دندان ،  بیمارستان دامپزشکی ، همچنین این دانشگاه دارای بزرگترین بیمارستان منطقه کارادنیز است که شامل بخش کودکان ، بزرگسالان و بخش آنکولوژی است.
 • دانشگاه 19 مایس سامسون توسط آزمون یوس دانشجو می پذیرد.
 • 131 دانشگاه خصوصی و دولتی وجود دارد که با نمره یوس دانشگاه 19 مایس سامسون ثبت نام انجام می دهند. و این یعنی اینکه با شرکت در آزمون یوس این دانشگاه شما برای 131 دانشگاه دیگر فرصت درخواست ثبت نام دارید. این دانشگاه ها عبارتند از : دانشگاه کاتب چلبی ، ارجیس ، کاستامونو ، بورسا تکنیک ، سلچوک ، چوکوروا ، جمهوریت ، آتاتورک ، اینونو ، دانشگاه گلیشیم ، دانشگاه اوکان استانبول ، دانشگاه باشکنت ، دانشگاه نیشانتاشی ، دانشگاه مدیپل استانبول ، دانشگاه آیدین استانبول ، دانشگاه باهچه شهیر ، دانشگاه اوفوک ، دانشگاه اسکودار ، دانشگاه ماتپه ، دانشگاه بیکنت ، دانشگاه یدی تپه و...

معرفی و شرایط دانشگاه دوکوز ایلول

 • دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه جزو دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و گروه خوب دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران است.
 • این دانشگاه دارای 18 دانشکده شامل رشته های دریایی ، آموزش ، ادبیات ، علوم ، هنرهای زیبا ، پرستاری ، حقوق ، اقتصاد و علوم اداری ، الهیات ، بازرگانی ، معماری ، مهندسی ، پزشکی ، دامپزشکی ، دندانپزشکی ، گردشگری ، علوم ورزشی ، فیزیوتراپی و توانبخشی و... است .
 • همچنین این دانشگاه دارای طرح اراسموس ترکیه جهت فراهم آوردن امکان تحصیل در کشور های عضو اتحادیه اروپا است.
 • پذیرش دانشجو در دانشگاه دوکوز ایلول با شرکت درآزمون یوس دوکوز ایلول و بر اساس نمره آزمون های بین المللی و یا نمره دیپلم انجام می شود.

معرفی و شرایط دانشگاه اگه ازمیر

 • دانشگاه اژه ازمیر با بیش از۵۵۵۰۰ دانشجو دارای ۸۳ برنامه کاردانی، ۸۸ برنامه کارشناسی، ۳۲۳ برنامه کارشناسی ارشد و ۲۰۷ برنامه دکترا به عنوان یکی از مؤسسات علمی پیشرو در ترکیه است .
 • زبان تحصیل دراین دانشگاه ترکی استانبولی و انگلیسی است. 
 • دانشگاه اژه ازمیر فرصت های تحقیقاتی را برای دانشجویان خود از طریق برنامه اراسموس و موافقت نامه های دوجانبه بین دانشگاه ها و دانشکده های دندانپزشکی در آلمان، هلند، پرتغال، فرانسه، ایالات متحده آمریکا در زمینه تحصیل پزشکی فراهم آورده است.
 • پذیرش در این دانشگاه از طریق شرکت در آزمون یوس این دانشگاه که EGEYÖS ( اِگه یوس) نام دارد امکان پذیر است.

معرفی دانشگاه قاصی آنکارا

 • دانشگاه قاضی آنکارا یک دانشگاه دولتی است که در آنکارا، ترکیه قرار دارد و مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است.
 • این دانشگاه همچنین دارای برنامه اراسموس پلاس جهت تبادل دانشجو با کشور های عضو اتحادیه اروپا است.
 • این دانشگاه بر اساس نمره آزمون های بین المللی SAT و دیپلم دبیرستان در مقطع کاردانی و کارشناسی  دانشجو می پذیرد.
 • دانشگاه قاضی آنکارا برخی از برنامه های مهم مانند پزشکی، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این دانشگاه قصد دارد با افزایش تعداد برنامه های انگلیسی خود، تعداد دانشجویان بین المللی خود را افزایش دهد.

معرفی و شرایط دانشگاه استانبول

 • دانشگاه استانبول یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه واقع در شهر استانبول ترکیه است.
 • ارائه آموزش با بالاترین کیفیت با بیش از 5000 کادر آموزشی مجرب و متعهد.
 • این دانشگاه دارای امکانات مدرن از جمله کتابخانه ، آزمایشگاه کامپیوتر، سالن‌های دانشجویی و امکانات ورزشی است.
 • دارای طرح های اراسموس ، فارابی ، مولانا و ISEP جهت تبادل دانشجو به کشورهای اروپایی ، آمریکایی و آسیایی است.
 • پذیرش داوطلبان بین المللی در مقطع کارشناسی در این دانشگاه  تنها بر اساس امتیاز آزمون یوس دانشگاه استانبول است.
 • حداقل نمره یوس مورد نیاز برای انتخاب رشته و تحصیل در یک رشته آموزش رسمی : نمره 40 از 100 نمره

معرفی و شرایط دانشگاه آیدین استانبول

 • دانشگاه آیدین یکی از دانشگاه های خصوصی استانبول و مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است.
 • این دانشگاه مجهز به تکنولوژی های مدرن ، از جمله استفاده از آخرین فناوری در لابراتوار های مهندسی ، علوم درمانی و همچنین در استودیوها و آتلیه های هنری و طراحی است.
 • حداقل نمره معدل دبیرستان برای درخواست پذیرش نمره 12 از 20 (60 % معدل دبیرستان) 
 • این دانشگاه برای دانشجویان خوابگاه هایی یا اتاق های یک نفره ، دو نفره ، سه تخته و سوئیت را با قیمت های مقرون به صرفه فراهم می کنند.
 • همچنین این دانشگاه دارای طرح اراسموس ترکیه جهت فراهم آوردن امکان تحصیل در کشور های عضو اتحادیه اروپا است.

جهت مشاهده لیست کامل دانشگاه هایی که با نمره آزمون یوس دانشگاه آیدین استانبول پذیرش دارند به مقاله تهیه شده مراجعه کنید. 

کار در کشور های اروپایی با دیپلم آبی دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا

آیا امکان کار کردن پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه در کشور های اروپایی وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال که آیا دیپلم آبی که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا داده می شود می تواند برای کار در اروپا استفاده شود، می توان گفت اگرچه این مدرک در کشور های اروپایی معتبر است اما برای کار در رشته های حوزه پزشکی نیاز به معادل سازی مدرک دارید.

به عنوان مثال برای کار به عنوان یک پزشک در کشور آلمان نیاز به معادل سازی مدرک دارید که حداقل یکسال به طول خواهد کشید اما شما همزمان به عنوان دستیار پزشک می توانید مشغول به فعالیت باشید و حتی مبلغی هم دریافت کنید. برای کار در دیگر حوزه ها نیازی به معادل سازی نیست.

دیپلم آبی دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا در کدام کشور ها معتبر است؟

دیپلم آبی دانشگاه های ترکیه در کشور های زیر برای ادامه تحصیل قابل استفاده است:

 1. آلمان
 2. اتریش
 3. بلغارستان
 4. بلژیک
 5. مالت
 6. لهستان
 7.  پرتغال
 8. هلند
 9. ایرلند
 10. اسپانیا
 11. لوکزامبورگ
 12. فنلاند
 13. تحصیل در سوئد
 14. تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی
 15. تحصیل در مجارستان
 16. رومانی
 17. جمهوری چک
 18. دانمارک
 19. کرواسی
 20. استونی
 21. لتونی
 22. لیتوانی
 23. فرانسه
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (1 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.