لیست-بهترین-دانشگاه-های-دولتی-ترکیه

لیست بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند و جذاب برای دانشجویان بین‌المللی باشد. این دانشگاه ها در بیش از 100 رشته‌ی تحصیلی مختلف برنامه‌های تحصیلی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کنند.

این رشته‌ها شامل علوم پزشکی ، مهندسی ، علوم پایه، علوم انسانی، کشاورزی، هنر و طراحی و ... است، به این ترتیب دانشجوان بین‌المللی می‌توانند بین گزینه‌های متنوعی برای تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود انتخاب کنند.

دانشگاه های ترکیه دارای امکانات عالی و زیرساخت‌های پیشرفته هستند. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه دارای کتابخانه‌های بزرگ و پیشرفته، آزمایشگاه‌های مدرن، تجهیزات پژوهشی، ورزشگاه‌ها، ساختمان‌های آموزشی و مسکونی با امکانات رفاهی ورزشی، خدمات بهداشتی و ... هستند.

همچنین به دانشجویان بین المللی امکاناتی مناسب و کامل برای تحصیل ، پژوهش و زندگی دانشجویی ارائه می شود.

پذیرش دانشگاه های دولتی با شرط معدل

علت انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه توسط ایرانیان

انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل در ترکیه ، به دلایل زیر می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. کیفیت تحصیلات: دانشگاه های دولتی ترکیه از کیفیت بالایی برخوردارند و برای تحصیل در رشته های مختلف، برنامه های آموزشی با استانداردهای بین المللی ارائه می‌دهند.
 2. هزینه تحصیل : یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان ایرانی، هزینه تحصیل پایین در مقایسه با کشورهای دیگر است. دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجوان بین‌المللی شهریه‌هایی بسیار مناسب و ارزان‌تر از بسیاری از دانشگاه‌های دیگر جهان ارائه می‌دهند. همچنین در مقایسه با دانشگاه های خصوصی ترکیه ، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه معمولاً کمتر است، بخصوص برای دانشجویان خارجی.

 3. فرصت‌های شغلی: فارغ‌التحصیلان از دانشگاه های دولتی ترکیه بهره‌ برداری از فرصت‌های شغلی مناسبی در داخل و خارج از کشور خواهند داشت.

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

 1. دانشگاه استانبول
 2. دانشگاه آنکارا 
 3. دانشگاه اگه ازمیر 
 4. دانشگاه حاجت تپه
 5. دانشگاه دوکوز ایلول 
 6. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر
 7. دانشگاه قاضی 
 8. دانشگاه مارمارا 
 9. دانشگاه آتاترک ارزروم 
 10. دانشگاه اوندوکوز مایس سامسون
 11. دانشگاه بغازیچی
 12. دانشگاه آکدنیز
 13. دانشگاه آدیامان
 14. دانشگاه بولنت اجویت
 15. دانشگاه آبانت عزت بایسال

شرایط ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه 

یوس یکی از راه‌های اصلی ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان خارجی است . این آزمون توسط دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود. شرکت در آزمون یوس ترکیه برای ورود به دانشگاه های دولتی برای دانشجویان خارجی الزامی است.

شرایط قبولی در دانشگاه دولتی ترکیه  به این صورت است که بعد از آزمون یوس در صورتی که حداقل نمره مد نظر دانشگاه را در آزمون یوس دانشگاه کسب کرده باشید برای انتخاب رشته آن دانشگاه می توانید در تاریخ اعلام شده از سوی دانشگاه اقدام کنید.

پس از بررسی توسط دانشگاه نتایج قبولی اعلام خواهد شد و شما باید مدارک مورد نیاز را در مدت زمانی که دانشگاه اعلام کرده است به دانشگاه ارائه دهید.

نکته قابل توجه اینکه بعضی از دانشگاه های دولتی ترکیه آزمون یوس برگزار نمی کنند و از طریق آزمون یوس دانشگاه های دیگر اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

بنابراین جهت اطلاع از شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه می توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و یا اینکه با کارشناسان موسسه ایرانیان اپلای تماس بگیرید.

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً براساس نوع دوره تحصیلی، دانشکده یا رشته تحصیلی متفاوت است. همچنین، هزینه‌ها ممکن است هر ساله تغییر کنند.

 به طور کلی، شهریه  تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی پایین‌تر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است.

به عنوان مثال هزینه برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه به شرح زیر است :

 هزینه های اعلام شده برای شهریه دانشگاه های ترکیه (خصوصی و دولتی) به صورت سالانه دریافت می شوند.

شهریه دانشگاه استانبول - شهر استانبول (2023-2022)
دانشکدهرشتهشهریه
 دانشکده پزشکی پزشکی 80000 لیر
 دانشکده دندانپزشکی دندانپزشکی 50000 لیر
 دانشکده داروسازی داروسازی 40000 لیر
 دانشکده معماری معماری 22000 لیر
دانشکده پرستاریپرستاری30000 لیر
دانشکده حقوق حقوق22000 لیر
دانشکده اقتصاد 14000 لیر
مشاهده لیست کامل شهریه های دانشگاه استانبول
دانشگاه آنکارا - شهر آنکارا (2023-2022)
دانشکدهرشتهشهریه
 دانشکده پزشکی پزشکی انگلیسی 180000 لیر
 پزشکی ترکی استانبولی   120000 لیر
 دانشکده دندانپزشکی دندانپزشکی انگلیسی 120000  لیر
 دندانپزشکی ترکی استانبولی   80000 لیر
 دانشکده داروسازی داروسازی انگلیسی 112500 لیر
 داروسازی ترکی استانبولی   75000 لیر
 دانشکده هنر های زیبا ترکی استانبولی 30000 لیر
دانشکده پرستاریترکی استانبولی30000 لیر
دانشکده مهندسیانگلیسی67500 لیر
مشاهده لیست کامل شهریه های دانشگاه آنکارا
دانشگاه اگه - شهر ازمیر (2023-2022 )
دانشکدهرشتهشهریه
 دانشکده پزشکی پزشکی 50582 لیر
 دانشکده دندانپزشکی دندانپزشکی 18246 لیر
 دانشکده داروسازی داروسازی  18246 لیر
 دانشکده مهندسی  مهندسی 9948 لیر
مشاهده لیست کامل شهریه های دانشگاه اژه ازمیر

رنکینیگ دانشگاه های دولتی ترکیه

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه های دولتی ترکیه ممکن است توسط مؤسسات مختلف رتبه‌بندی جهانی، مانند QS World University Rankings، Times Higher Education World University Rankings، و Academic Ranking of World Universities (ARWU)، ارائه شود.

در هر رتبه‌بندی، معیارها و روش‌های مختلفی برای ارزیابی دانشگاه‌ها به‌ کار رفته و نتایج ممکن است متفاوت باشند. در ادامه به طور خلاصه به برخی از دانشگاه‌های دولتی برتر ترکیه در برخی از رتبه‌بندی‌های جهانی اشاره خواهیم کرد:

 1. دانشگاه استانبول: یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در جایگاه 801-1000 قرار گرفته است.
 2. دانشگاه آنکارا : یکی از پرجمعیت‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 1001+ قرار دارد.
 3. دانشگاه استانبول : یکی از برترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 801-1000 قرار دارد.
 4. دانشگاه آنادولو : یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 1001+ قرار دارد.
 5. دانشگاه بغازیچی : یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 1001+ قرار دارد.
 6. دانشگاه اوکان استانبول : یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 1001+ قرار دارد. این دانشگاه در استانبول واقع شده و برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف از جمله مهندسی، علوم اجتماعی، هنرها و علوم طبیعی ارائه می‌دهد.
 7. دانشگاه اگه یکی از دانشگاه‌های معتبر و بزرگ ترکیه است که در ازمیر واقع شده است  که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 801-1000 قرار دارد.
 8. دانشگاه بولنت اجویت : یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه 1001+ قرار دارد. این دانشگاه در شهر زونگولداک واقع شده و برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد. 

لازم به ذکر است که رنکینک دانشگاه‌ها ممکن است هر ساله تغییر کند و به همین دلیل ممکن است باعث تغییرات در رتبه‌ها و جایگاه‌های دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی‌های مختلف شود.

درواقع ، رتبه‌بندی دانشگاه‌ها تنها یک جنبه از ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها است و نباید به تنهایی به عنوان تصمیم‌گیری نهایی در انتخاب دانشگاه توسط دانشجویان بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، هزینه‌ها، موقعیت جغرافیایی، برنامه‌های تحصیلی، تخصص‌ها و نیازهای شخصی دانشجوها نیز عواملی هستند که باید در انتخاب دانشگاه در نظر گرفته شوند. 

چگونه برای آزمون یوس دانشگاه های ترکیه آماده شوید؟

 یکی از راه های آمادگی برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه های دولتی ترکیه ، شرکت در دوره های آمادگی یوس در موسسات آموزشی در ایران و در ترکیه است.

شرکت در دوره های آمادگی آموزشگاه‌های یوس ترکیه  برای دانشجویان بین‌المللی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، مزایا و فواید زیر را می‌تواند به همراه داشته باشد:

 1. آشنایی با ساختار آزمون : آموزشگاه‌های یوس با ارائه دروس و مطالب مرتبط با ساختار آزمون یوس، به دانشجویان کمک می‌کنند تا با ساختار و نوع سوالات آزمون آشنا شوند. این موضوع می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش شانس موفقیت در آزمون کمک کند.
 2. تمرین و تست‌های عملی : در آموزشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند تمرین‌ها و تست‌های عملی مرتبط با دروس یوس را انجام داده و همچنین از بررسی نمونه‌ سوالات و تست‌های سال های گذشته برای آشنایی با نوع سوالات و تمرین کردن بهره مند شوند.
 3. تدریس توسط اساتید مجرب : آموزشگاه‌های یوس به دانشجویان خدمات تدریس توسط اساتید مجرب و متخصص در زمینه آموزش یوس ارائه می‌دهند. این اساتید با تجربه‌های آموزشی خود می‌توانند دانشجویان را در بهبود تکنیک‌ها و روش‌های حل سوالات یوس هدایت کرده و بهبود عملکرد آن‌ها را تسهیل کنند.
 4. مشاوره و راهنمایی : آموزشگاه‌های یوس معمولاً خدمات مشاوره و راهنمایی برای دانشجویان خود در ارتباط با فرآیند ثبت‌نام، انتخاب رشته و مدیریت موفقیت در آزمون یوس ارائه می‌دهند. این خدمات می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از منابع مناسب، بهترین استراتژی برای شرکت در آزمون را انتخاب کنند.
 5. ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس : شرکت در دوره‌های آموزشی یوس در آموزشگاه‌ها می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس متقاضیان را افزایش دهد. با ارتقاء دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در آزمون، دانشجویان به خود اعتماد بیشتری پیدا کرده و انگیزه برای پیگیری رویاهای تحصیلی خود را داشته باشند.

یکی از آموزشگاه های موفق و برتر در زمینه آموزش دوره های یوس ترکیه ، موسسه ایرانیان اپلای با بیش از 15 سال سابقه تدریس در دوره های یوس ، SAT و IMAT و همچنین دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه در دو شعبه تهران و تبریز است. باهم نگاهی به تقویم آموزشی و مزایای شرکت در این دوره بیندازیم.

تقویم آموزشی دوره آمادگی یوس 2024-2023 موسسه ایرانیان اپلای

خدمات موسسه ایرانیان اپلای در دوره های آمادگی یوس ترکیه عبارتند از :

 1. تدریس کامل مباحث آزمون یوس (صفر تا صد)
 2. ست رایگان کتابها
 3. آموزش زبان ترکی استانبولی تا سطح A2 به صورت رایگان
 4. آزمون های هفتگی (هر جمعه یک آزمون)
 5. آزمون های ماهیانه تحلیلی
 6. 4هفته جمع بندی + 10 آزمون شبیه سازی شده در پایان دوره
 7. امکان شرکت در کلاس ها به صورت حضوری یا آنلاین
 8. ضبط کلاس های آنلاین که به شاگرد امکان مشاهده جلسات تدریس را به دفعات می دهد حتی زمانی که به استاد خود دسترسی ندارد.
 9. تخفیف ویژه هزینه شرکت در دوره های یوس موسسه برای متقاضیان با معدل های بالا
 10. امکان پرداخت اقساطی
ثبت نام دوره آمادگی یوس ترکیه 2024
دورهشهریهتاریخ شروعوضعیت
 دوره یوس حضوری گروه A 34 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس
دوره یوس آنلاین گروه A31 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس

خبر خوب برای متقاضیانی  که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند!!!

متقاضیان دوره یوس که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند و نگران تداخل ساعت کلاس های یوس با کلاس های مدرسه شان هستند برای شما هم امکان شرکت در کلاس یوس را فراهم کرده ایم.و روزهای آخر هفته (5 شنبه و جمعه) مخصوص شما عزیزان کلاس برگزار می کنیم. پس نگران شرکت در کلاس ها نباشید. 

ثبت نام در کلاسآیا دوره‌های یوس موسسه ایرانیان اپلای، انتخابی هوشمندانه برای آینده‌ی شماست؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال گزینه هایی وجود دارد :

همراهی اساتید ترک زبان برای یادگیری موثر 

همراهی اساتید ترک زبان در موسسه ما، به شما این امکان را می‌دهد تا با یک تدریس تخصصی و حرفه‌ای خود را برای آزمون یوس کاملا آماده کنید.

اساتید ما با بهره‌گیری از روش‌های مدرن آموزشی و با بیش از 15 سال تجربه در زمینه تدریس و آماده کردن شاگردان برای شرکت در آزمون یوس ، به شما کمک می‌کنند تا بهترین عملکرد را در آزمون یوس داشته باشید.

 • دوره های یوس مجموعه ایرانیان اپلای زیر نظراساتید ترک زبان تهیه و نظارت می شود.
 • این اساتید تجربه  سال ها تدریس در زمینه دروس مرتبط با آزمون یوس در برترین موسسات یوس ترکیه را دارند.
 • همچنین اساتید ترک زبان موسسه ایرانیان اپلای نویسنده کتابهای یوس هستند که این خود نشان از تسلط و تخصص این اساتید درآموزش مباحث و تهیه دوره آموزشی مناسب و حرفه ای برای متقاضیان یوس مجموعه است.

کلاس یوس

حضور پشتیبان ویژه درسی دوره های یوس 

یکی دیگر از ویژگی های دوره های یوس موسسه ایرانیان اپلای پشتیبان ویژه درسی با هدف افزایش سطح کیفی آموزش متقاضیان است وظایف پشتیبان درسی موسسه چیست؟

 1. ارائه برنامه درسی منحصر به فرد و برنامه ریزی برای شاگرد با رعایت بودجه بندی منابع در طول هفته و ماه
 2. ارائه گزارش به اولیای شاگرد در خصوص عملکرد فعالیت شاگرد در جلسات آموزشی
 3. بررسی نقاط ضعف و قوت شاگردان با اساتید دوره و ارائه بازخورد و گزارش دقیق و مستمر به شاگردان و اولیای آنها
 4. تقسیم بندی شاگردان به گروه های در حال پیشرفت، خنثی و در حال پسرفت و همچنین ترغیب، تشویق، مشاوره فرد به فرد، هشدار و گزارش وضعیت هر گروه به والدین
 5. برگزاری جلسات دوره ای حضوری با والدین به منظور ارائه گزارش وهم فکری با یکدیگر جهت بهبود پیشرفت دوره آموز

اغلب والدین نگران این هستند که آیا کلاسی که فرزندشان شرکت می کند مفید است و یا اینکه وضعیت و روند پیشرفت فرزندشان در طول دوره آموزش چگونه است؟

موسسه ایرانیان اپلای این نگرانی را با حضور پشتیبان ویژه درسی حل کرده است و با گزارش هایی که پشتیبان برای شما ارسال می کند در جریان روند پیشرفت فرزند تان قرار خواهید گرفت. 

مشاوره تخصصی انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه

بسیاری از موسسات آموزشی یوس فقط به ارائه دوره آموزشی اکتفا می کنند در حالی که آموزش بخشی از فرایند و یا شرایط ورود شما به دانشگاه های ترکیه است.

شما علاوه بر آموزش نیاز به مشاوره تخصصی جهت آشنایی با دانشگاه ها ، رشته ها و ظرفیت های پذیرش هر دانشگاه  جهت انتخاب صحیح دانشگاه با توجه به شرایط مالی و تحصیلی خود دارید.

مشاوره حرفه‌ای و تخصصی در ایرانیان اپلای برای انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه، یکی از ویژگی‌های برجسته ماست. تیم مشاوران ما با داشتن اطلاعات کامل و به‌روز درباره رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر ترکیه، به شما کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی‌تان بگیرید.

برگزاری تور آموزشی یوس در ترکیه 

بسیاری از شاگردان و پدر و مادرها بعد از ثبت نام فرزندشان در کلاس یوس موسسات دغدغه چگونگی حضور فرزندشان در ترکیه و شرکت در آزمون های یوس را دارند.

زیرا اغلب به واسطه  تعداد آزمونهایی که برای شرکت کردن انتخاب می کنید و یا فاصله زمانی برگزاری آزمونها ، شما حداقل یک ماه باید در ترکیه جهت آزمونها حضور داشته باشید.

موسسه ایرانیان اپلای در این زمینه نیز مثل سال های گذشته همراه شما خواهد بود و تمام موارد مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد.

خدمات تور آموزشی یوس در ترکیه موسسه ایرانیان اپلای شامل :

 • ثبت نام در آزمون های یوس دانشگاه ها
 • ترانسفر فرودگاهی و اقامت در هتل
 • همراهی شما در روز آزمون و رفتن به مراکز آزمون
 • برگزاری 10 آزمون شبیه سازی شده و تحلیل نکته به نکته
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مشاوره انتخاب رشته دانشگاه های ترکیه 

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

تعدادی از دانشگاه های دولتی ترکیه را در جدول زیر به همراه نوع پذیرش آنها می توانید مشاهده کنید :

دانشگاه های دولتی ترکیه و نحوه پذیرش آنها
ردیفنام دانشگاهشهرنوع پذیرش
   1دانشگاه استانبولاستانبولآزمون یوس
2دانشگاه اگهازمیرآزمون یوس
 دانشگاه دوکوز ایلولازمیرآزمون یوس و شرط معدل
 دانشگاه آنکاراآنکاراآزمون یوس
 دانشگاه مارمارااستانبولآزمون یوس و آزمون TR-YOS
 دانشگاه حاجت تپهآنکارا آزمون SAT
 دانشگاه کاتب چلبیازمیر شرط معدل ،  آزمون SAT و یوس دیگر دانشگاه ها
 دانشگاه قاضی آنکاراشرط معدل ، آزمون SAT و یوس سال گذشته
 دانشگاه آتاتورکارزرومآزمون یوس
 دانشگاه 19 مایسسامسونآزمون یوس
 دانشگاه قاضی آنتپقاضی آنتپ  
 دانشگاه جراح پاشااستانبولآزمون یوس
 دانشگاه کارادنیز تکنیکترابزون 
 دانشگاه اینونومالاتیا 
 دانشگاه آکدنیزآنتالیا 
 دانشگاه هیتیتچوروم 
 دانشگاه کارابوککارابوک 
 داانشگاه کاستامونوکاستامونوآزمون یوس
 دانشگاه مرسینمرسین 
 دانشگاه هاررانشانلی اورفا 
 ددانشگاه پاموککالهدنیزلیآزمون یوس
 دانشگاه آدیامانآدیامان 
 دانشگاه کوجاعلیافیون 
 دانشگاه ساغلیک بیلیملریآفیون 
 دانشگاه آکسارایآکسارای 
 دانشگاه آماسیاآماسیا 
 دانشگاه ییلدریم بیازیتآنکارا 
 دانشگاه اردوهان  
 دانشگاه آرتوین چوروآرتوین 
 دانشگاه عدنان مندرسآیدن 
 دانشگاه بغاریچیاستانبول 
 دانشگاه الوداغ بورسابورسا 
 دانشگاه آبانت عزت بایسالبولو 
 دانشگاه چوکورواآدانا 
 دانشگاه دجلهدیارباکر 
 دانشگاه دوزجهدوزجه 
    

 

 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (8 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.