دانشگاه-های-مورد-تایید-وزارت-بهداشت-در-رومانی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل در رومانی در دانشگاه هایی که جزو لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی هستند یکی دیگر از گزینه‌های جذاب برای دانشجویان ایرانی است. این کشور با داشتن دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌های نسبتاً پایین تحصیل و زندگی، و موقعیت جغرافیایی مناسب، می‌تواند گزینه مناسبی برای دانشجویانی باشد که به دنبال تحصیل در اروپا هستند.

تحصیل پزشکی در رومانی یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی و ایرانی است. دانشگاه‌های پزشکی رومانی دارای اعتبار جهانی هستند و مدارک فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها در سراسر جهان مورد پذیرش است.

همچنین دانشجویان بین‌المللی که شرایط لازم را داشته باشند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی رومانی بهره‌مند شوند. این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهند.

مشاوره رایگان تحصیل در رومانی

اهمیت انتخاب دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی

 دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته های مرتبط در رومانی را دارند، باید در هنگام انتخاب دانشگاه، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را در اولویت قرار دهند.

برای انتخاب دانشگاه  و اخذ ویزای تحصیلی رومانی یک سری نکات را باید بدانید که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و علوم پایه پزشکی در رومانی را دارند، باید توجه داشته باشند که مدارک تحصیلی آنها تنها از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در این کشور ارزشیابی می‌شود. به لیست دانشگاه های مورد تایید رومانی که در ادامه معرفی خواهیم کرد دقت کنید. 

 • از سال تحصیلی 2018-2017 به بعد، امکان ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان از دانشگاه‌های خارج از لیست مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد. بنابراین، دانشجویان باید قبل از اقدام به پذیرش در دانشگاه، از قرار داشتن نام دانشگاه در لیست مورد تایید وزارت بهداشت اطمینان حاصل کنند.
 • از سال تحصیلی 2022-2021، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، معیار مورد تایید بودن دانشگاه اعلام شده در لیست وزارت بهداشت است. بنابراین، دانشجویان باید در زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت حضور داشته باشند.
 • زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، معمولاً از ماه اوت یا سپتامبر است. دانشجویان باید در زمان شروع به تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت حضور داشته باشند.
 • امکان ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگانی که قسمتی از دوره تحصیلی خود را در دانشگاه غیرتایید شده گذرانده‌اند، وجود ندارد. بنابراین، دانشجویان باید دقت کنند که تمام دوره تحصیلی خود را در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت بگذرانند.
 • کالج‌های وابسته به دانشگاه اصلی، که در لیست تایید شده توسط وزارت بهداشت قید شده است، و شعب آنها در سایر کشورها وجود دارد، مورد تایید نیست. بنابراین، مدارک صادره از این کالج‌ها قابل ارزشیابی نخواهد بود.
 • دانلود فایل کامل دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی(2024-2023)

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی (2024-2023)

دانشگاه های مورد تایید رومانی4 دانشگاه زیر از جمله دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 1. دانشگاه پزشکی و داروسازی گریگور تی پوپا
 2. دانشگاه پزشکی و داروسازی کارول داویلا
 3. دانشگاه پزشکی و داروسازی ویکتور بیبز
 4. دانشگاه پزشکی و داروسازی ایولیو هاتیگانو

 

مقـــاله پیشنهــادی:  تحصیل داروسازی در رومانی

معرفی دانشگاه گریگور تی پوپا

دانشگاه گریگور تی پوپا (Grigore T. Popa University of Medicine and Pharmacy) یکی از بهترین دانشگاه های رومانی در شهر یاش است. و به افتخار دانشمند رومانی، گریگور تی پوپا نامگذاری شد.

این دانشگاه دولتی یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های رومانی است. و در سال 1879 به عنوان دانشکده پزشکی تاسیس شد و در سال 1948 با دانشکده داروسازی و دانشکده دندانپزشکی ادغام شد.

دانشگاه گریگور دارای چهار دانشکده است:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده فیزیوتراپی

از جمله ویژگی های دیگر این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک دانشگاه گریگور تی پوپا در سطح جهانی معتبر است. همچنین عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا (EUA) و انجمن دانشگاه‌های جهان (AIU) است.
 • مدارک این دانشگاه توسط سازمان‌های بین‌المللی مانند شورای پزشکی آمریکا (AMA) و شورای پزشکی کانادا (CMC) به رسمیت شناخته شده است.
 •  در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. از جمله رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، تغذیه و رژیم غذایی، مدیریت خدمات بهداشتی و ایمپلنت اشاره کرد.
 • زبان تحصیل در دانشگاه گریگور تی پوپا به زبان‌های رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی است. در مقطع کارشناسی، زبان تحصیل در اکثر رشته‌ها رومانیایی است. با این حال، در برخی از رشته‌ها، مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز وجود دارد.
 •  یک دانشگاه تحقیقاتی فعال است و دارای چندین مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی است.
 •  دارای روابط نزدیک با دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی دیگر در سراسر جهان است.
 • دانشگاه گریگور تی پوپا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است که شهریه مقرون به صرفه‌ای دارد و کیفیت آموزش در آن در سطح بالایی قرار دارد.
شهریه سالانه دانشگاه گریگور تی پوپا (2025-2024)
رشتهشهریه
پزشکی8000 یورو
دندانپزشکی8000 یورو
داروسازی7500 یورو
مهندسی زیستی پزشکی4500 یورو
مهندسی زیستی پزشکی-بالنولوژی3500 یورو
فیزیوتراپی و توانبخشی3500 یورو

 

مقـــاله پیشنهــادی:  تحصیل دندانپزشکی در رومانی

معرفی دانشگاه کارول داویلا 

دانشگاه کارو داویلا

 • دانشگاه کارول داویلا یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های دولتی رومانی در بخارست، است که در سال 1857 تأسیس شد.
 • دارای 12 دانشکده است که در رشته های مختلف علوم پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، بهداشت عمومی و علوم انسانی تدریس می کنند.
 • زبان آموزش در دانشگاه کارول داویلا رومانیایی است. با این حال، این دانشگاه در برخی از رشته ها، مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهد.
 •  دارای امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته ای و بیمارستان های آموزشی، آزمایشگاه های مدرن و کتابخانه های غنی است.
 • همچنین دارای روابط علمی گسترده ای با دانشگاه های سایر کشورها است.
 • دانشگاه کارول داویلا یک دانشگاه معتبر با کیفیت آموزشی بالا است که فرصت های عالی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی را برای دانشجویان ارائه می دهد.
 • مدرک این دانشگاه در سراسر جهان، از جمله در کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر، به رسمیت شناخته شده است. این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه های اروپا (EUA) و فدراسیون بین المللی دانشگاه ها (IAU) است.

شهریه دوره تحصیلی دانشگاه کارول داویلا برای سال تحصیلی 2024-2023، 7500 یورو در سال تعیین شده است. که البته مبلغ 8000 یورو در سال نیز بر اساس تصمیم هیئت رئیسه دانشگاه مورخ 28 مارس 2023 قابل اعمال است. شهریه را می‌توان به روش‌های زیر پرداخت کرد:

دانشجویان پذیرفته شده در سال تحصیلی 2024-2023 می‌توانند شهریه خود را به صورت کامل یا اقساطی پرداخت کنند:

 • 25٪ از مبلغ کل شهریه ظرف 5 روز پس از دریافت نامه پذیرش قابل پرداخت است و غیرقابل استرداد است.
 • 25٪ دیگر در ابتدای سال تحصیلی و پس از تحویل مدارک پرداخت می‌شود و این مبلغ نیز غیرقابل استرداد است.
 • 25٪ بعدی تا 1 مارس هر سال تحصیلی و 25٪ نهایی تا 1 مه هر سال تحصیلی قابل پرداخت است و هر دو قسط غیرقابل استرداد هستند.

معرفی دانشگاه ویکتور بیز

دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ویکتور بیبز (Universitatea de Medicină și Farmacie Victor Babeș din Timișoara) دانشگاه دولتی در شهر تیمیشوآرا است. این دانشگاه در سال 1944 تأسیس شد و به نام ویکتور بیبز، پزشک و دانشمند رومانیایی که در زمینه باکتری شناسی و ایمنی شناسی فعالیت می کرد، نامگذاری شد.

دانشگاه ویکتور بیبز دارای سه دانشکده است:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 • این دانشگاه دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در زمینه های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ارائه می دهد. برنامه های درسی آن مطابق با استانداردهای اروپایی است و به زبان های رومانی، انگلیسی و فرانسه ارائه می شود.
 • دانشگاه ویکتور بیبز یک دانشگاه معتبر است که در رتبه بندی های بین المللی رتبه خوبی دارد. و به دلیل برنامه های آموزشی با کیفیت و امکانات مدرن خود شناخته شده است.
 • این دانشگاه یک گزینه عالی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت رومانی، در رشته های علوم پزشکی و داروسازی در یک دانشگاه معتبرهستند.

معرفی دانشگاه ایولیو هاتیگانو

دانشگاه ایولیو هاتیگانو

 • دانشگاه دولتی ایولیو هاتیگانو رومانی در سال 1864 در بخارست تاسیس شد.
 • دارای رتبه بالایی در رتبه بندی دانشگاه های جهانی است. در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS 2023، در رتبه 501-510 قرار دارد. و در رتبه بندی دانشگاه های جهانی Times Higher Education 2023،  در رتبه 801-1000 قرار دارد.
 • دارای روابط بین المللی قوی با دانشگاه های سراسر جهان است. و با بیش از 200 دانشگاه در بیش از 50 کشور قرارداد همکاری دارد.
 • دانشکده های دانشگاه ایولیو هاتیگانو رومانی علاوه بر اینکه جزو لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت  در رومانی است، برنامه های تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه های شریک خود نیز ارائه می دهد.
 • زبان اصلی تحصیل در دانشگاه ایولیو رومانیایی است. با این حال، برخی از برنامه ها به زبان های دیگر نیز ارائه می شوند، مانند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی. به طور خاص، دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد، دانشکده ارتباطات و دانشکده علوم سیاسی و روابط بین الملل برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

دانشگاه ایولیو هاتیگانو رومانی دارای هفت دانشکده است:

 1. دانشکده حقوق
 2. دانشکده پزشکی
 3. دانشکده مهندسی
 4. دانشکده علوم انسانی
 5. دانشکده علوم اقتصادی
 6. دانشکده علوم کشاورزی
 7. دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
3/5 (2 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.