-تحصیل-در-ایتالیا-به-زبان-ایتالیایی

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

ایتالیا دارای دانشگاه‌های معتبر و برجسته ای است و بسیاری از آنها در رده‌بندی‌های جهانی معتبر نیز رتبه‌بندی شده‌اند که برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی گزینه های خوبی هستند. درادامه دانستنی های تحصیل در ایتالیا، شرایط و مدارک مورد نیاز، لیست دانشگاه های ایتالیا، هزینه تحصیل، بورسیه و ویزا را توضیح خواهیم داد.

مشاوره تحصیلی ایتالیادانستنی های تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی موارد زیر را باید بدانید:

 • حداقل مدرک تحصیلی: برای پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی، باید دیپلم دبیرستان معتبر برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا داشته باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درایتالیا و یا دکترا، مدرک لیسانس معتبر مورد نیاز است.
 • تشخیص اعتبار مدرک شما در ایتالیا: جهت دریافت اطلاعات دقیقتر در مورد تشخیص اعتبار دیپلم خود، می‌توانید با سفارت یا کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید یا از وب‌سایت مرکز اطلاعات و معادل‌سازی تحصیلی (CIMEA) استفاده نمایید.
 • آزمون‌های ورودی یا مصاحبه: بسیاری از دانشگاه‌ها برای ورود به بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا ممکن است از امتحانات ورودی یا مصاحبه به عنوان یک بخش از فرآیند پذیرش استفاده کنند. این آزمون ها و مصاحبه‌ها برای ارزیابی توانایی و تعهد داوطلبان به تحصیل در دوره مورد نظر و همچنین برای انتخاب بهترین داوطلبان برای پذیرش برگزار می‌شوند. برای اطلاع از نحوه تحصیل در ایتالیا بدون آزمون مقاله تهیه شده را مطالعه بفرمایید.
 • ارائه نتایج آزمون‌های بین‌المللی(در صورت وجود): آزمون های ورودی بین المللی برای دانشگاه های ایتالیا به طور معمول به سطح تحصیل و رشته مد نظر شما بستگی دارد. به عنوان مثال برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید نمره آزمون imat ایتالیا را داشته باشید. و یا نمره آزمون GMAT که اغلب برای برنامه های MBA یا دوره های تحصیلات تکمیلی مرتبط با کسب و کار مورد نیاز است. و برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی نیاز به شرکت در آزمون TOLC دارید.
 • داشتن مدرک زبان ایتالیایی: نمره آزمون های CELI یا CILS
 • ویزا و مجوزها: برای تحصیل در ایتالیا باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای فرآیند درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور یا با کارشناسان مجموعه ایرانیان اپلای تماس بگیرید.
 • بیمه درمانی: داشتن بیمه درمانی که هزینه های درمانی شما را در طول اقامتتان در ایتالیا پوشش می دهد بسیار مهم است. برخی از دانشگاه ها طرح های بیمه دانشجویی را ارائه می دهند.
 • اجازه اقامت: پس از ورود به ایتالیا، باید در مدت زمان معینی، معمولاً ظرف 8 روز کاری پس از ورود به کشور، برای اجازه اقامت اقدام کنید. 

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

در فرآیند درخواست پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، شما باید مدارکی را تهیه و ارائه دهید. این مدارک به عنوان شواهدی برای تأیید هویت، مهارت‌ها و تابعیت شما عمل می‌کنند. برای هر دانشگاه و مقطع تحصیلی ممکن است الزاماتی متفاوت باشد، اما به طور کلی مدارک زیر برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی لازم است:

 1. فرم درخواست: شما باید فرم درخواست را پیش از پایان مهلت تکمیل و ارسال کنید. بعضی از دانشگاه‌ها فرم‌های درخواست آنلاین ارائه می‌دهند، در حالی که بعضی دیگر فرآیند درخواست را به صورت حضوری انجام می‌دهند.
 2. مدارک تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم : کپی اصل گواهینامه‌های تحصیلی دوره‌های 10 و 12 ساله (دیپلم دبیرستان) و ریز نمرات.
 3. مدارک تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا : مدارک تحصیلات تکمیلی (در صورت وجود)، همچنین ریزنمرات.
 4. ارائه مدرک نمره آزمون زبان ایتالیایی: برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی نیاز به ارائه مدرکی که توانایی شما در زبان ایتالیایی را نشان می‌دهد دارید.
 5. توصیه‌نامه (LORs): برخی از دانشگاه‌ها از شما توصیه‌نامه‌هایی از افرادی که شما با آنها همکاری کرده‌اید یا به عنوان استادانتان شناخته می‌شوند، درخواست می‌کنند.
 6. عکس پاسپورتی: معمولاً دو قطعه عکس پاسپورتی مورد نیاز است.
 7. بیانیه هدف (SOP): یک متن کوتاه که در آن علاقه‌تان به تحصیل، اهداف شغلی، و چگونگی تاثیر دوره تحصیلی بر زندگی و حرفه‌ای شما را تشریح کنید.
 8. رزومه: تجربه کاری، تحصیلات، مهارت‌ها، علاقه‌ها و سوابق شما را نشان دهد.
 9. نمونه کارها یا آثار هنری (در صورت وجود): برای رشته هایی در زمینه هنرهای زیبایی، طراحی یا زمینه های مشابه، ممکن است لازم باشد نمونه کارها را ارسال کنید که می تواند شامل آثار یا پروژه های هنری قبلی شما باشد.
 10. گواهی فعالیت‌های فوق برنامه (اختیاری): اگر دارای فعالیت‌هایی در زمینه‌های مختلف خارج از تحصیلات خود هستید، این گواهی‌نامه‌ها نیز می‌توانند در نظر گرفته شوند.

برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، بهتر است همیشه به شرایط و مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان در وب‌سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات به‌روز را از منابع معتبر به دست آورید.و یا اینکه با کارشناسان موسسه ایرانیان اپلای جهت مشاوره و بررسی وضعیت و شرایط خو تماس بگیرید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی(حداقل نمره)

برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی، نشان دادن مهارت کافی در زبان ایتالیایی ضروری است. برای انجام این کار، شما نیاز به قبولی در آزمون زبان ایتالیایی مانند CILS (گواهینامه زبان ایتالیایی به عنوان زبان خارجی) یا CELI (گواهی دانش زبان ایتالیایی) دارید. برخی از دانشگاه ها نیز ممکن است نیاز به مصاحبه به زبان ایتالیایی داشته باشند.

آزمون های CELI و CILS توسط تمام دانشگاه های ایتالیا پذیرفته می شوند و حداقل امتیاز B2 در هر چهار قسمت (درک مطلب، درک شنیداری، بیان شفاهی، بیان نوشتاری) را می طلبد.

اگر مایل به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی است :

 • گواهینامه های زبان انگلیسی رایج شامل تافل و آیلتس است.
 • حداقل نمره آیلتس : نمره 6.0 تا 6.5 برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم.
 • حداقل نمره تافل:  معمولاً در حدود 80 تا 90 باید باشد.

دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل به زبان ایتالیایی 

دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل به زبان ایتالیایی

 1. دانشگاه پلی تکنیک میلان
 2. دانشگاه بولونیا
 3. دانشگاه ساپینزا رم
 4. دانشگاه پادوآ
 5. دانشگاه میلان
 6. پلی تکنیک تورین
 7. دانشگاه پیزا
 8. دانشگاه ناپل فدریکو دوم
 9. دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل
 10. دانشگاه ترنتو

در برخی از این دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان نیز می توانید اقدام کنید.

هزینه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ایتالیا بسیار متغیر و از عوامل مختلفی، از جمله مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر، وابسته است. در ادامه، جزئیات بیشتری درباره هزینه‌های تحصیل در ایتالیا ارائه می‌ دهیم:

 • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا: مقطع کارشناسی : هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای مقطع کارشناسی معمولاً از 900 یورو تا 4000 یورو در سال (معادل حدود 1000 دلار تا 4800 دلار) متغیر است. به طور میانگین، هزینه‌های سالیانه حدود 1500 یورو (یا 1800 دلار) تخمین زده می‌شود.
 • تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا: مقطع کارشناسی: در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا، هزینه‌های تحصیل معمولاً بیشتر است و می‌تواند از 6000 یورو تا 20000 یورو در سال (معادل حدود 7200 دلار تا 24100 دلار) متغیر باشد. این میزان هزینه‌ها بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت است.

بورسیه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیا 

بورسیه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیاییایتالیا به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در جهان، برخی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. 

 1. بورسیه‌های دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی:این بورسیه‌ها برای تمام سطوح تحصیلی، از کارشناسی تا دکترا، در دسترس هستند. مدت زمان این بورسیه می‌تواند سه، شش یا نه ماه باشد. این بورسیه‌ها برای دانشجویان امکان مطالعه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا را با هزینه‌های تحصیل مناسب فراهم می‌کنند.
 2. بورسیه‌های دانشگاه‌ها(بورسیه استانی ایتالیا):برخی از دانشگاه‌های ایتالیا همچون دانشگاه بولونیا، دانشگاه پادووا، پلی‌تکنیک دی میلانو و دانشگاه بوکونی، بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. این بورسیه‌ها معمولاً با مبلغ بین 5000 تا 12000 یورو در سال ارائه می‌شوند و به دانشجویان امکان مطالعه در دوره‌های مختلف رشته‌های تحصیلی را می‌دهند.

نحوه انتخاب دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا برای تحصیل یک سری نکات را باید بدانید که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

مورد تایید بودن دانشگاه های ایتالیا توسط ایران 

یکی از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا مورد تایید بودن ان توسط وزارت بهداشت کشورمان است.

برای ادامه تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و بهداشت در ایران، دانشجویان ایرانی باید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا توسط ایران هستند دریافت کنید.

این لیست شامل دانشگاه‌هایی است که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را جهت تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا، تحصیل در رشته داروسازی در ایتالیا، تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا  و فعالیت در دیگر حوزه های پزشکی و سایر زمینه‌های بهداشتی تصویب کرده است.

و البته افرادی که تمایل به تحصیل در ایتالیا و رشته های حوزه غیر از پزشکی و بهداشت دارند باید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا را انتخاب کنند.

مشاوره تحصیلی ایتالیاویزای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

شرایط لازم برای ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می تواند بسته به ملیت شما، مدت زمان تحصیل و کنسولگری یا سفارت ایتالیایی که درخواست ویزای شما را پردازش می کند متفاوت باشد. با این حال،برخی از الزامات رایج وجود دارد که دانشجویان بین المللی معمولاً باید انجام دهند:

 1. نامه پذیرش: شما باید یک نامه رسمی پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه ایتالیایی داشته باشید که ثبت نام شما در برنامه لیسانس را تایید کند. این نامه یک سند مهم برای درخواست ویزای شما است.
 2. اثبات مالی: شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در ایتالیا دارید. این را می توان از طریق صورتحساب های بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف حامی شما (والدین، قیم یا سایر بستگان) نشان داد.
 3. بیمه درمانی: شما ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی برای کل مدت اقامت خود در ایتالیا هستید. برخی از دانشگاه ها ممکن است طرح های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه دهند، یا می توانید بیمه درمانی خصوصی را خریداری کنید که شرایط ایتالیا را برآورده کند.
 4. پاسپورت معتبر: اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما برای مدت اقامت مورد نظرتان در ایتالیا معتبر است و حداقل دو صفحه خالی برای مهر ویزا دارد.
 5. عکس‌هایی با اندازه پاسپورت: عکس‌های جدید در اندازه پاسپورت را ارائه دهید که شرایط خاص کنسولگری یا سفارت ایتالیا را برآورده کند.
 6. فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل و امضا کنید که می توانید آن را از کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود دریافت کنید.
 7. گواهی اقامت: مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد اقامتگاهی را برای اقامت خود در ایتالیا ترتیب داده اید. این می تواند یک قرارداد اجاره یا نامه خوابگاه از دانشگاه شما باشد.
 8. هزینه کنسولگری: هزینه درخواست ویزا که مبلغ 50 یورواست را باید بپردازید.

ضروری است که از قبل برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، زیرا زمان رسیدگی می تواند از کنسولگری به کنسولگری دیگر متفاوت باشد.

 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (1 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.