بهترین-دانشگاه-های-پزشکی-ایتالیا

بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

ایتالیا به عنوان یکی از مقاصد برتر برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا، به دلیل داشتن بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا شناخته می‌شود.در ادامه لیست بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا، رنکینگ دانشگاه های پزشکی ایتالیا، معرفی دانشگاه های به همراه مدارک لازم، ویزای تحصیلی، مدارک زبان لازم برای تحصیل در ایتالیا شرح خواهیم داد.

مشاوره تحصیلی در ایتالیالیست بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی

بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیاپزشکی یکی از بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا است. دانشگاه‌های ایتالیایی در زمینه پزشکی شهرت بین‌المللی دارند و برخی از آنها در رده‌بندی‌های جهانی به عنوان بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در ایتالیا شناخته می‌شوند. در ادامه، چند دانشگاه برجسته در ایتالیا که برنامه‌های تحصیلی در زمینه پزشکی ارائه می‌دهند را برای شما لیست می‌کنم:

 1. دانشگاه بولونیا
 2. دانشگاه میلان
 3. دانشگاه ساپینزا رم
 4. دانشگاه پادوا
 5. دانشگاه تورین
 6. دانشگاه ویتا سان رافائل
 7. دانشگاه میلان-بیکوکا
 8. دانشگاه فلورانس
 9. دانشگاه پیزا
 10. دانشگاه فدریکو دوم ناپل
 11. دانشگاه پاویا
 12. دانشگاه جنوا
 13. دانشگاه پارما
 14. دانشگاه کاتولیکا(دانشگاه کاتولیک قلب مقدس)

کلاس imat ایتالیا

رنکینیگ دانشگاه های پزشکی ایتالیا

14 دانشگاه پزشکی ایتالیا جزو 500 دانشگاه برتر رتبه بندی جهانی هستند که در جدول زیر مشاهده خواهید کرد. برای انتخاب هر یک از این دانشگاه ها در صورتی که تمایل به برگشت به کشورمان برای ادامه تحصیل و یا کار دارید باید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا را انتخاب کنید.

رنکینگ بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا
نام دانشگاه  QS   Times Higher Education
دانشگاه میلان80101-125
دانشگاه بولونیا84126-150
دانشگاه ساپینزا 112151-175
دانشگاه پادوا125176-200
دانشگاه کاتولیکا151-200176-200
دانشگاه میلان-بیکوکا201-250201-250
دانشگاه فدریکو دوم ناپل201-250251-300
دانشگاه تورین201-250251-300
دانشگاه پاویا201-250251-300
دانشگاه فلورانس201-250401-500
دانشگاه پیزا251-300301-400
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل251-300201-250
دانشگاه پارما401-450601-800
دانشگاه جنوا451-500401-500

 

مقـــاله پیشنهــادی:  بهترین دانشگاه های رومانیا

دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی

در حال حاضر، ایتالیا دارای ۱۹ دانشکده پزشکی است که برنامه‌های تحصیلی در زمینه پزشکی و جراحی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

 1. دانشگاه پاویا 
 2. دانشگاه میلان 
 3. دانشگاه میلانو بیکوکا
 4. دانشگاه تورین 
 5. دانشگاه بولونیا
 6. دانشگاه لا ساپینزا رم 
 7. دانشگاه تورورگاتا  رم 
 8. دانشگاه فدریکو دوم ( ناپل)
 9. دانشگاه پادوآ
 10. دانشگاه پارما
 11. دانشگاه سینا
 12. دانشگاه ناپولی لوئیجی وانویتلی
 13. دانشگاه مسینا
 14. دانشگاه باری آلدو مورو
 15. دانشگاه تریسته
 16. دانشگاه ورونا
 17. دانشگاه کاتیانا
 18. دانشگاه پالرمو
 19. دانشگاه فورولتالیکو
مقـــاله پیشنهــادی:  تحصیل پزشکی در روسیه

معرفی دانشگاه میلان

 1. دانشگاه میلان به عنوان یکی از برجسته‌ترین مؤسسات آموزش عالی در ایتالیا است.
 2. در اکثر رتبه‌بندی‌های بین‌المللی معتبر از موقعیت بسیار بالایی برخوردار است.این وضعیت نشان‌دهنده کیفیت آموزشی و تحقیقاتی برجسته در این دانشگاه است.
 3. تنها دانشگاه نماینده ایتالیا در میان 21 دانشگاه تحقیقاتی اروپا (LERU) است.
 4. ورود به این دانشگاه، تنها از طریق آزمون IMAT ایتالیا امکانپذیر است.
 5.  دانشگاه میلان عضو انجمن‌های آموزش عالی بین‌المللی معتبری چون LERU و UNICA است که این عضویت‌ها نشان‌دهنده تعهد این دانشگاه به تحقیقات علمی و آموزش بین‌المللی است.

معرفی دانشگاه بولونیا

 1. دانشگاه دولتی بولونیا که در سال 1088 تأسیس شده است و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه در دنیای غرب شناخته می‌شود.
 2. این دانشگاه پنج پردیس در شهرهای بولونیا، چزنا، فورلی، راونا و ریمینی دارد.
 3. از لحاظ رتبه‌بندی، دانشگاه بولونیا یکی از پنج دانشگاه برتر ایتالیا  که در رتبه‌بندی آموزش عالی شانگهای تایمز قرار دارد.
 4.  ورود به این دانشگاه، تنها از طریق آزمون سراسری و بسیار رقابتی IMAT امکانپذیر است.
 5. این دانشگاه از جمله دانشگاه هایی است که امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی را نیز فراهم کرده است.
 6. تحصیل داروسازی در ایتالیا در دانشگاه بولونیا به زبان انگلیسی ارائه می شود.

معرفی دانشگاه پادوا

 1. دانشگاه پادوا یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا است که سال 1222 تاسیس شد.
 2. تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه پادوا تحصیل می‌کنند و بیش از ۳۰ درصد از جمعیت شهر پادوا را تشکیل می‌دهند. این واقعیت نشان‌دهنده جذابیت و شهرت جهانی این دانشگاه در زمینه آموزش و تحصیل است.
 3. دانشگاه پادوا دارای تاریخچه بزرگی در زمینه پژوهش و تحقیقات علمی است. این دانشگاه به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در ایتالیا شناخته می‌شود و از تجهیزات پیشرفته و اساتید معتبری در رشته‌های مختلف علمی بهره‌مند است.
 4. دانشگاه پادوا از لحاظ جغرافیایی نیز واقعیتی جذاب دارد. شهر پادوا در نزدیکی ونیز و ونتو واقع شده و این موقعیت جغرافیایی امکان دسترسی به فرهنگ، هنر، و تاریخ بزرگ ایتالیا را فراهم می‌کند.
 5. در این دانشگاه آموزش پزشکی به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی انجام می شود.
 6. نمره‌های بالا در آزمون IMAT برای ورود به دانشگاه پزشکی پادوا بسیار مهم هستند و انتخاب دانشجویان بر اساس رتبه‌بندی نمرات این آزمون انجام می‌شود. بنابراین، برای ورود موفق به این دانشگاه، داوطلبان باید به خوبی برای آزمون IMAT آماده شوند و نمرات بالایی کسب کنند.

معرفی دانشگاه ساپینزا 

 1. دانشگاه ساپینزا رم، یکی دیگر از مؤسسات آموزش عالی برجسته در ایتالیا است و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه شهر رم، با تاریخ تأسیس در سال 1303 است.
 2. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد دانشگاه ساپینزا رم، جمعیت بزرگ دانشجویان آن است. این دانشگاه حدود 115000 دانشجو دارد، که این شامل بیش از 5500 دانشجوی بین‌المللی می شود. و درواقع این وضعیت، آن را به یکی از بزرگترین دانشگاه‌های اروپا تبدیل کرده است.
 3. در دانشگاه ساپینزا رم، آموزش نه تنها با استفاده از بهترین اساتید و منابع علمی ارائه می‌شود، بلکه سیاست‌های قیمتی مناسبی برای دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل را ندارند در نظر گرفته است. این سیاست می‌تواند یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی باشد که به دنبال یک آموزش با کیفیت و قیمت مقرون به‌صرفه هستند.
 4. به علاوه، دانشگاه ساپینزا رم از تجربه‌های عملی و تحقیقاتی غنی نیز برخوردار است که به دانشجویان این دانشگاه فرصت‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهد تا مهارت‌های علمی و عملی خود را بهبود بخشند. این دانشگاه با ارائه یک محیط آموزشی چندزبانه و چندفرهنگی نیز برای دانشجویان بین‌المللی جذابیت دارد.

معرفی دانشگاه ویتا سان رافائل

 1. دانشگاه ویتا سان رافائل یک دانشگاه خصوصی و پژوهشی در شهر میلان ایتالیا است که در سال 1996 تأسیس شد.
 2. این دانشگاه به عنوان یکی از مؤسسات معتبر در زمینه پزشکی و علوم بهداشتی در ایتالیا و جهان شناخته می‌شود.
 3. وجود بیمارستان‌های تخصصی با تجهیزات پیشرفته و کادر درمانی ماهر در دانشگاه ویتا سان رافائل ، دانشجویان پزشکی را قادر به تجربه عملیات پزشکی و درمانی واقعی می‌کند.
 4. دانشگاه دارای آزمایشگاه‌های پیشرفته در زمینه‌های تحقیقات پزشکی و علوم بهداشتی است که به دانشجویان امکان تحقیق و کارآموزی در دانشگاه را می‌دهد.
 5. برای ورود به دانشکده پزشکی سان رافائل شما باید نمره بالایی در آزمون IMAT ایتالیا کسب کرده باشید.

معرفی دانشگاه میلانو-بیکوکا

 1. دانشگاه میلانو-بیکوکا در سال 1998 تأسیس شد.
 2. دانشگاه میلان-بیکوکا ارائه دهنده رشته‌های تحصیلی متنوعی در سطوح مختلف تحصیلی از جمله دوره‌های لیسانس (کارشناسی)، کارشناسی ارشد، و دکتری است.
 3. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهد که شامل علوم انسانی، علوم طبیعی، فناوری، مدیریت، و دانش‌های پزشکی می‌شوند.
 4. دانشگاه میلان-بیکوکا برخوردار از کادر تدریس ماهر و تجهیزات پژوهشی پیشرفته است که تأثیر مثبتی در کیفیت آموزش و تحقیقات علمی دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نیز شناخته شده است.
 5. دانشگاه میلان-بیکوکا به عنوان یکی از مراکز برجسته در زمینه تحصیلات پزشکی نیز شناخته می‌شود.
 6. برای ورود به دوره‌های پزشکی در این دانشگاه، باید آزمون سراسری و بسیار رقابتی IMAT را پاس کنید. IMAT برای ورود به دوره‌های پزشکی در دانشگاه‌ های ایتالیا اجباری است. 

معرفی دانشگاه تورین

 1. دانشگاه تورین، با تاریخچه تأسیس در سال 1404، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین مؤسسات آموزش عالی در ایتالیا شناخته می‌شود.
 2. این دانشگاه به علت داشتن دانشکده‌ پزشکی برجسته‌اش معروف است. 
  برنامه دکترای پزشکی (MD) در دانشگاه تورین به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و دانشجویان بین‌المللی از سرتاسر جهان هر ساله به این دانشگاه می‌آیند تا در این برنامه شرکت کنند.
 3. برنامه دکترای پزشکی در بیمارستان دانشگاه سن لوئیجی گونزاگا تدریس می‌شود که یکی از مراکز پزشکی معتبر ایتالیاست. دانشجویان این برنامه از تجربه آموزشی بی‌نظیری در حوزه پزشکی بهره‌مند می‌شوند و فرصت دارند تا از منابع پزشکی و تکنولوژی مدرن استفاده کنند.
 4. همچنین، این دانشگاه با تاریخچه و تجربه‌ای طولانی در عرصه آموزش و تحقیقات، به عنوان یک مؤسسه برجسته در حوزه آکادمیک شناخته می‌شود و به دانشجویان خود فرصتی مناسب برای رشد و توسعه فراهم می‌کند.

دانشگاه کاتولیکا

 1. دانشگاه کاتولیکا این دانشکده به عنوان یکی از برترین مؤسسات آموزش پزشکی در ایتالیا شناخته می‌شود.
 2. این دانشکده پزشکی که در سال 1960 تأسیس شد، شهرت بسیاری دارد.
 3. این مؤسسه تحصیلی که به دانشگاه آگوستینی جملی وابسته است، توانسته است تخصص‌های بسیاری در زمینه‌های متعدد پزشکی را آموزش دهد و متخصصان پزشکی برجسته‌ای را در این رشته‌ها تربیت کند.
 4. برنامه تحصیلی در دانشکده پزشکی کاتولیکا با هدف ادغام علوم بالینی با پایه‌های محکم پزشکی طراحی شده است تا به دانشجویان توانمندی‌های گسترده‌ای در زمینه‌های مرتبط با پزشکی از جمله مراقبت از بیماران، اخلاق حرفه‌ای، و جوانب قانونی پزشکی ارائه دهد.

دانشگاه فلورانس

 1. دانشگاه فلورانس، یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین مؤسسات آموزش پزشکی در ایتالیا به شمار می‌آید و تاریخچه‌ای با بیش از 700 سال را در سال 1321 آغاز کرده است
 2. این دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین دانشکده‌های پزشکی ایتالیا به شناخته شده و در حال حاضر بیش از 60,000 دانشجو را در زیر پرچم خود جمع‌آوری کرده است.
 3. دانشگاه فلورانس به فعالیت‌های تحقیقاتی در برنامه‌های ملی و بین‌المللی مشهور است. این تلاش‌های تحقیقاتی به توسعه علم پزشکی و پیشبرد دانش در حوزه‌های مختلف پزشکی کمک کرده و موقعیت برجسته دانشگاه را تضمین می‌کنند. 
 4. دانشگاه فلورانس برنامه‌های تحصیلی برجسته‌ای در حوزه پزشکی ارائه می‌دهد. برنامه پزشکی و جراحی به عنوان یکی از برترین دوره‌های پزشکی ایتالیا شناخته می‌شود و دانشجویان را به تحصیل در زمینه‌های متعددی از پزشکی ترغیب می‌کند.

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش در رشته پزشکی ایتالیا 

 1. فرم درخواست: درخواست پذیرش باید به دقت تکمیل شود و پیش از مهلت معین ارسال گردد.
 2. مدارک تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم : شامل کپی اصل گواهینامه دیپلم (دبیرستان) و ریزنمرات دوره‌های تحصیلی.
 3. مدارک تحصیلی تکمیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا : در صورت وجود، مدارک تحصیلات تکمیلی به همراه ریز نمرات نیز باید ارائه شود.
 4. مدرک نمره آزمون زبان ایتالیایی: برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی، مدرکی که توانایی شما در زبان ایتالیایی را نشان می‌دهد، الزامی است.
 5. مدرک نمره آزمون زبان انگلیسی: اگر مایل به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی است.
 6. توصیه‌نامه‌ها (LORs): برخی از دانشگاه‌ها توصیه‌نامه‌هایی از افرادی که با آنها همکاری کرده‌اید یا به عنوان استادانتان شناخته می‌شوند، درخواست می‌کنند.
 7. عکس پاسپورتی: دو عدد عکس پاسپورتی مورد نیاز است.
 8. بیانیه هدف (SOP): در این بیانیه کوتاه، شما باید علاقه‌تان به تحصیل در رشته پزشکی، اهداف شغلی، و تأثیر تحصیلات بر زندگی حرفه ای خود را تشریح کنید.
 9. رزومه (CV): رزومه شما باید تجربه‌های کاری، تحصیلی، مهارت‌ها، علاقه‌ها و سوابق شما را نشان دهد.
 10. گواهی فعالیت‌های فوق برنامه (اختیاری): اگر دارای فعالیت‌هایی در زمینه‌های مختلف خارج از تحصیلات خود هستید، این گواهی‌نامه‌ها نیز می‌توانند در نظر گرفته شوند.

در طول فرآیند درخواست پذیرش، بهتر است همیشه به شرایط و مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان در وب‌سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات به‌روز را از منابع معتبر به دست آورید. همچنین، مشاوره و راهنمایی از کارشناسان موسسه‌های مشاوره تحصیلی(موسسه ایرانیان اپلای) می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا(حداقل نمره)

برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی، نشان دادن مهارت کافی در زبان ایتالیایی ضروری است. برای انجام این کار، شما نیاز به قبولی در آزمون زبان ایتالیایی مانند CILS (گواهینامه زبان ایتالیایی به عنوان زبان خارجی) یا CELI (گواهی دانش زبان ایتالیایی) دارید. برخی از دانشگاه ها نیز ممکن است نیاز به مصاحبه به زبان ایتالیایی داشته باشند.

آزمون های CELI و CILS توسط تمام دانشگاه های ایتالیا پذیرفته می شوند و حداقل امتیاز B2 در هر چهار قسمت (درک مطلب، درک شنیداری، بیان شفاهی، بیان نوشتاری) را می طلبد.

اگر مایل به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی است :

 • گواهینامه های زبان انگلیسی رایج شامل تافل و آیلتس است.
 • حداقل نمره آیلتس : نمره 6.0 تا 6.5 برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم.
 • حداقل نمره تافل:  معمولاً در حدود 80 تا 90 باید باشد.

مشاوره تحصیلی ایتالیاویزای دانشجویی تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط لازم برای ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می تواند بسته به ملیت شما، مدت زمان تحصیل و کنسولگری یا سفارت ایتالیایی که درخواست ویزای شما را پردازش می کند متفاوت باشد. با این حال،برخی از الزامات رایج وجود دارد که دانشجویان بین المللی معمولاً باید انجام دهند:

 1. نامه پذیرش: شما باید یک نامه رسمی پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه ایتالیایی داشته باشید که ثبت نام شما در برنامه لیسانس را تایید کند. این نامه یک سند مهم برای درخواست ویزای شما است.
 2. اثبات مالی: شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در ایتالیا دارید. این را می توان از طریق صورتحساب های بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف حامی شما (والدین، قیم یا سایر بستگان) نشان داد.
 3. بیمه درمانی: شما ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی برای کل مدت اقامت خود در ایتالیا هستید. برخی از دانشگاه ها ممکن است طرح های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه دهند، یا می توانید بیمه درمانی خصوصی را خریداری کنید که شرایط ایتالیا را برآورده کند.
 4. پاسپورت معتبر: اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما برای مدت اقامت مورد نظرتان در ایتالیا معتبر است و حداقل دو صفحه خالی برای مهر ویزا دارد.
 5. عکس‌هایی با اندازه پاسپورت: عکس‌های جدید در اندازه پاسپورت را ارائه دهید که شرایط خاص کنسولگری یا سفارت ایتالیا را برآورده کند.
 6. فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل و امضا کنید که می توانید آن را از کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود دریافت کنید.
 7. گواهی اقامت: مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد اقامتگاهی را برای اقامت خود در ایتالیا ترتیب داده اید. این می تواند یک قرارداد اجاره یا نامه خوابگاه از دانشگاه شما باشد.
 8. هزینه کنسولگری: هزینه درخواست ویزا که مبلغ 50 یورو است را باید بپردازید.

ضروری است که از قبل برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، زیرا زمان رسیدگی می تواند از کنسولگری به کنسولگری دیگر متفاوت است.

 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
3.667/5 (3 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.