تحصیل-در-ایتالیا-با-مدرک-دیپلم

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم امکان پذیر است، اما بستگی به نوع دیپلم شما و سطح تحصیلات شما دارد. ایتالیا طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی را برای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف از جمله دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

مشاوره تحصیلی ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

اگر شما علاقه مند به تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم هستید، در اینجا برخی از مراحل و ملاحظات کلی آورده شده است:

تشخیص رسمیت داشتن مدرک شما

 • اولین قدم این است که بررسی کنید که آیا مدرک شما در ایتالیا به رسمیت شناخته شده است یا خیر. فرآیند شناسایی بسته به کشوری که دیپلم خود را در آن گرفته اید و سیستم آموزشی ایتالیا می تواند متفاوت باشد.
 • ممکن است لازم باشد با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس بگیرید یا از وب سایت CIMEA (مرکز اطلاعات و معادل سازی تحصیلی) برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص دیپلم استفاده کنید.

تسلط بر زبان

 • اکثر دانشگاه های ایتالیا دوره هایی را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند، بنابراین باید مهارت خود را در این زبان نشان دهید. برخی از دانشگاه ها ممکن است برنامه هایی به زبان انگلیسی نیز داشته باشند.
 • اما اکثریت دانشگاه ها از شما می خواهند که سطح مشخصی از مهارت زبان ایتالیایی داشته باشید.
 • برای اثبات مهارت های زبان خود، دوره های زبان یا آزمون هایی مانند CILS (گواهینامه زبان ایتالیایی به عنوان زبان خارجی) را در نظر بگیرید.

شرایط پذیرش: شرایط پذیرش خاص را برای رشته ای که به آن علاقه دارید باید بررسی کنید. زیرا برخی از دانشگاه ها ممکن است برای رشته های  خاصی مانند تحصیل پزشکی در ایتالیا و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به مدارک اضافی یا آزمون ورودی نیاز داشته باشند.

امتحانات ورودی یا مصاحبه: برخی از رشته ها یا دانشگاه ها ممکن است شما را ملزم به شرکت در آزمون ورودی یا شرکت در مصاحبه به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش کنند.

ارائه نمرات آزمون های بین المللی (در صورت وجود): دانشگاه ها و رشته های مختلف ممکن است مجموعه ای از معیارهای پذیرش خود را داشته باشند که می تواند شامل عواملی نمرات آزمون استاندارد شده (مانند نمره آزمون sat یا ACT برای برنامه های کارشناسی) باشد. یکی دیگر از این آزمون ها آزمون TOLC-F است که برای تحصیل داروسازی در ایتالیا نیاز است نمره آن را به دانشگاه ارائه دهید.

نمونه کارها یا آثار هنری (در صورت وجود): برای رشته هایی در زمینه هنرهای زیبایی، طراحی یا زمینه های مشابه، ممکن است لازم باشد نمونه کارها را ارسال کنید که می تواند شامل آثار یا پروژه های هنری قبلی شما باشد.

ویزا و مجوزها: برای تحصیل در ایتالیا باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای فرآیند درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور یا با کارشناسان مجموعه ایرانیان اپلای تماس بگیرید.

درخواست: هنگامی که تمام اطلاعات و مدارک لازم را دارید، درخواست خود را به دانشگاه هایی که انتخاب کرده اید ارسال کنید. مراقب مهلت های درخواست باشید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

مدرک زبان لازم برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلمبرای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم به مدارک زبانی زیر با توجه به شرایطتان احتیاج دارید:

 1. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم بستگی به زبان آموزشی رشته ای دارد که می خواهید در ان تحصیل کنید.
 2. اگر رشته مورد نظر شما به زبان ایتالیایی تدریس می شود، معمولاً باید مدرکی دال بر مهارت زبان ایتالیایی ارائه دهید.
 3. اگر رشته مورد نظر شما به زبان انگلیسی تدریس می شود، نیاز به نشان دادن مهارت در زبان انگلیسی دارید. در ادامه  الزامات گواهی زبانها را بیان خواهیم کرد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل به زبان ایتالیایی

 • اگر قصد تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی دارید، باید مدرک زبانی ارائه دهید که نشان دهنده مهارت شما در زبان ایتالیایی باشد.
 • متداول ترین گواهینامه های زبان ایتالیایی، آزمون های CILS (گواهی زبان ایتالیایی به عنوان زبان خارجی) و CELI (گواهی دانش زبان ایتالیایی) است.
 • دانشگاه های مختلف ممکن است الزامات خاصی در مورد سطح مهارت مورد نیاز داشته باشند.
 • بسیاری از دانشگاه‌ها معمولاً از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که حداقل سطح B2 از مهارت زبان ایتالیایی را ارائه دهند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی

 • برخی از دانشگاه‌های ایتالیا رشته هایی را ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
 • اگر مایل به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی است.
 • گواهینامه های زبان انگلیسی رایج شامل تافل و آیلتس است.
 • حداقل نمره آیلتس : نمره 6.0 تا 6.5 برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم.
 • حداقل نمره تافل:  معمولاً در حدود 80 تا 90 باید باشد.

لازم است به خاطر داشته باشید که این نمرات تقریبی هستند و برخی از دانشگاه ها ممکن است کمی بالاتر یا کمتر نیاز داشته باشند. به‌علاوه، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی جایگزین، مانند آزمون‌های انگلیسی کمبریج یا آزمون انگلیسی پیرسون (PTE) را بپذیرند.

امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان نیز وجو دارد.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلمدر ایتالیا محدودیت سنی خاصی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل با مدرک دیپلم در سطح دانشگاه هستند وجود ندارد. تا زمانی که شرایط آکادمیک و مهارت زبان برای رشته مورد نظر خود را داشته باشید، می توانید بدون در نظر گرفتن سن خود درخواست دهید.

 • با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که فرآیند پذیرش برای برنامه های کارشناسی (مدرک لیسانس) در ایتالیا به طور معمول از مسیر آموزشی استاندارد پیروی می کند.
 • دانش آموزان معمولاً بلافاصله پس از اتمام تحصیلات متوسطه خود (دبیرستان یا معادل آن) برای برنامه های کارشناسی درخواست می دهند.
 • محدوده سنی استاندارد برای دانشجویان مقطع کارشناسی معمولاً 18 تا 22 سال است، اما بسته به شرایط فردی می تواند متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

هزینه تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلمهزینه تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم بسته به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، رشته مد نظر شما، و انتخاب های سبک زندگی شخصی شما می تواند متفاوت باشد. در اینجا برخی از مولفه های هزینه کلیدی که باید هنگام محاسبه هزینه های تحصیل در ایتالیا در نظر بگیرید بیان خواهیم کرد:

 1. شهریه : یکی از مزایای مهم تحصیل در ایتالیا، این است که بسیاری از دانشگاه های دولتی شهریه های کم را ارائه می دهند. با این حال، برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA، شهریه می تواند بالاتر باشد، اما هنوز هم در مقایسه با برخی از کشورها مقرون به صرفه تر هستند.
 2. هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما می تواند از حدود 1000 تا 4000 یورو در سال یا بیشتر باشد.
 3. هزینه های زندگی: هزینه زندگی در ایتالیا بسته به شهر یا منطقه ای که در آن تحصیل خواهید کرد متفاوت است. شهرهای بزرگ مانند رم، میلان یا فلورانس معمولاً گرانتر از شهرهای کوچکتر هستند.
 4. هزینه های شما شامل اسکان، غذا، حمل و نقل، آب و برق و هزینه های شخصی خواهد بود. به طور متوسط، دانشجویان باید بین 800 تا 1500 یورو در ماه برای هزینه های زندگی بودجه داشته باشند.
 5. بیمه سلامت: همه دانشجویان اعم از اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا ملزم به داشتن بیمه درمانی در حین تحصیل در ایتالیا هستند. دانشجویان اتحادیه اروپا معمولاً می توانند از کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) استفاده کنند،اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ممکن است نیاز به خرید بیمه درمانی خصوصی داشته باشند.که هزینه ها می تواند بسته به پوشش و ارائه دهنده متفاوت باشد.
 6. فعالیت های اجتماعی و فوق برنامه: شرکت در رویدادهای اجتماعی یا پیوستن به باشگاه های دانشجویی ممکن است هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد.
 7. دوره های زبان: اگر قصد دارید به زبان ایتالیایی تحصیل کنید اما نیاز به بهبود مهارت های زبان خود دارید، هزینه دوره های زبان ایتالیایی را در نظر بگیرید.
 8. بورسیه ها و کمک های مالی:به خاطر داشته باشید که بورسیه های تحصیلی و فرصت های کمک مالی مانند بورسیه استانی ایتالیا مختلفی برای دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در ایتالیا وجود دارد. برخی از آنها توسط دولت ایتالیا، دانشگاه ها یا سازمان های خارجی ارائه می شود.

رشته های برتر برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

ایتالیا رشته های تحصیلی بسیاری در مقطع کارشناسی را برای دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف ارائه می دهد. بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا برای شما به علایق تحصیلی، اهداف شغلی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. در ادامه برخی از رشته های تحصیلی محبوب و دانشگاه هایی که به دلیل برنامه های کارشناسی خود در ایتالیا شناخته شده اند معرفی میکنیم:

 • رشته های مهندسی و فناوری: بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی، دانشگاه های پلی تکنیک تورین (Politecnico di Milano) ،پلی تکنیک میلان(Politecnico di Torino) و دانشگاه بولونیا (University of Bologna) به دلیل رشته های مهندسی خود مشهور هستند. این دانشگاه ها انواع رشته های مهندسی از جمله مهندسی عمران، مکانیک، برق و کامپیوتر را ارائه می دهند.  
 • رشته های تجارت و اقتصاد: دانشگاه بوکونی در میلان به دلیل برنامه های تجاری و اقتصادی خود بسیار مورد توجه است. این دانشگاه همواره در میان برترین مدارس تجاری اروپا قرار دارد.
 • رشته مد و طراحی: اگر به مد و طراحی علاقه دارید، موسساتی مانند پلی مدا (Polimoda) ، ماراگونی ( Istituto Marangoni) را در نظر بگیرید که به دلیل برنامه های خود در این زمینه مشهور هستند.
 • رشته معماری: پلی تکنیک میلان و دانشگاه ساپینزا در رم ، برنامه های کارشناسی عالی در معماری ارائه می دهند که به دلیل تمرکز بر طراحی و نوآوری شناخته شده است.
 • رشته هنر و هنرهای زیبا: آکادمی هنرهای زیبایی در فلورانس و آکادمی بررا در میلان مؤسسات معتبری برای تحصیل هنرهای زیبا و رشته های مرتبط با هنر هستند.
 • رشته پزشکی: برای مطالعات پزشکی، دانشگاه پادوآ و دانشگاه بولونیا از برترین انتخاب ها در ایتالیا هستند.برای تحصیل در این رشته نیاز است که شما نمره مد نظر دانشگاه را در آزمون imat ایتالیا کسب کرده باشید. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا، در صورتی که تمایل به برگشت به کشورمان برای ادامه تحصیل و یا کار دارید باید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا را انتخاب کنید.
 • رشته های زبان و علوم انسانی: دانشگاه بولونیا و دانشگاه ساپینزا رم برنامه های قوی در زمینه زبان، ادبیات و علوم انسانی ارائه می دهند.
 • رشته های علوم: دانشگاه پیزا و دانشگاه پادوآ به دلیل برنامه های خود در فیزیک، شیمی و سایر علوم مشهور هستند.
 • رشته مهمان‌نوازی و هنرهای آشپزی: ALMA - مدرسه بین‌المللی غذاهای ایتالیایی برنامه‌هایی را در زمینه هنرهای مهمان‌نوازی و آشپزی ارائه می‌دهد و دانشجویان را از سراسر جهان جذب می‌کند.
 • رشته های کشاورزی و علوم غذایی: دانشگاه بولونیا و دانشگاه پادوآ برنامه های معتبری در زمینه کشاورزی، علوم غذایی و زمینه های مرتبط دارند.

مشاوره تحصیلی در ایتالیانحوه انتخاب دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا

برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا برای تحصیل یک سری نکات را باید بدانید که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

مورد تایید بودن دانشگاه های ایتالیا توسط ایران 

یکی از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا مورد تایید بودن ان توسط وزارت بهداشت کشورمان است.

برای ادامه تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و بهداشت در ایران، دانشجویان ایرانی باید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا توسط ایران هستند دریافت کنید.

این لیست شامل دانشگاه‌هایی است که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را جهت تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و سایر زمینه‌های بهداشتی تصویب کرده است.

و البته افرادی که تمایل به تحصیل در ایتالیا و رشته های حوزه غیر از پزشکی و بهداشت دارند باید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا را انتخاب کنند.

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلمشرایط لازم برای ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می تواند بسته به ملیت شما، مدت زمان تحصیل و کنسولگری یا سفارت ایتالیایی که درخواست ویزای شما را پردازش می کند متفاوت باشد. با این حال،برخی از الزامات رایج وجود دارد که دانشجویان بین المللی معمولاً باید انجام دهند:

 1. نامه پذیرش: شما باید یک نامه رسمی پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه ایتالیایی داشته باشید که ثبت نام شما در برنامه لیسانس را تایید کند. این نامه یک سند مهم برای درخواست ویزای شما است.
 2. اثبات مالی: شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در ایتالیا دارید. این را می توان از طریق صورتحساب های بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف حامی شما (والدین، قیم یا سایر بستگان) نشان داد.
 3. بیمه درمانی: شما ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی برای کل مدت اقامت خود در ایتالیا هستید. برخی از دانشگاه ها ممکن است طرح های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه دهند، یا می توانید بیمه درمانی خصوصی را خریداری کنید که شرایط ایتالیا را برآورده کند.
 4. پاسپورت معتبر: اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما برای مدت اقامت مورد نظرتان در ایتالیا معتبر است و حداقل دو صفحه خالی برای مهر ویزا دارد.
 5. عکس‌هایی با اندازه پاسپورت: عکس‌های جدید در اندازه پاسپورت را ارائه دهید که شرایط خاص کنسولگری یا سفارت ایتالیا را برآورده کند.
 6. فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل و امضا کنید که می توانید آن را از کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود دریافت کنید.
 7. گواهی اقامت: مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد اقامتگاهی را برای اقامت خود در ایتالیا ترتیب داده اید. این می تواند یک قرارداد اجاره یا نامه خوابگاه از دانشگاه شما باشد.
 8. هزینه کنسولگری: هزینه درخواست ویزا که مبلغ 50 یورواست را باید بپردازید.

ضروری است که از قبل برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، زیرا زمان رسیدگی می تواند از کنسولگری به کنسولگری دیگر متفاوت باشد. 

 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (2 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.