تحصیل-در-ایتالیا-به-زبان-انگلیسی

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

ایتالیا به عنوان یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در خارج از کشور، جاذبه‌های خاص خود را داراست. با این حال، متاسفانه تعدادی از دانشجویان برنامه تحصیل در ایتالیا را از دست می‌دهند، از آنجا که فرض می‌کنند تسلط بر زبان ایتالیایی ضروری است. این مفهوم که برای تحصیل در ایتالیا باید به زبان ایتالیایی مسلط شد، به‌طور کامل درست نیست.

در واقع، امروزه در دنیای پر رقابت تحصیلات عالی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی ایتالیایی نیز تلاش مضاعفی می‌کنند تا دوره‌ها و برنامه‌های خود را به صورت کامل به زبان انگلیسی ارائه دهند. 

شرایط تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر شما علاقه مند به تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم هستید، در اینجا برخی از مراحل و ملاحظات کلی آورده شده است:

تشخیص رسمیت داشتن مدرک شما

 • اولین قدم این است که بررسی کنید که آیا مدرک شما در ایتالیا به رسمیت شناخته شده است یا خیر. فرآیند شناسایی بسته به کشوری که دیپلم خود را در آن گرفته اید و سیستم آموزشی ایتالیا می تواند متفاوت باشد.
 • ممکن است لازم باشد با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس بگیرید یا از وب سایت CIMEA (مرکز اطلاعات و معادل سازی تحصیلی) برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص دیپلم استفاده کنید.

شرایط پذیرش: شرایط پذیرش خاص را برای رشته ای که به آن علاقه دارید باید بررسی کنید. زیرا برخی از دانشگاه های ایتالیا ممکن است برای رشته های  خاصی به مدارک اضافی یا آزمون ورودی نیاز داشته باشند.

امتحانات ورودی یا مصاحبه: برخی از رشته ها یا دانشگاه ها ممکن است شما را ملزم به شرکت در آزمون ورودی مانند آزمون IMAT برای تحصیل پزشکی در ایتالیا وتحصیل دندانپزشکی در ایتالیا و یا شرکت در مصاحبه به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش کنند.

ارائه نمرات آزمون های بین المللی (در صورت وجود):دانشگاه ها و رشته های مختلف ممکن است مجموعه ای از معیارهای پذیرش خود را داشته باشند که می تواند شامل عواملی نمرات آزمون استاندارد شده (مانند نمره آزمون sat یا ACT برای برنامه های کارشناسی و آزمون imat ایتالیا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون TOLC-F برای تحصیل داروسازی در ایتالیا) باشد.

ویزا و مجوزها: برای تحصیل در ایتالیا باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای فرآیند درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور یا با کارشناسان مجموعه ایرانیان اپلای تماس بگیرید.

درخواست: هنگامی که تمام اطلاعات و مدارک لازم را دارید، درخواست خود را به دانشگاه هایی که انتخاب کرده اید ارسال کنید. مراقب مهلت های درخواست باشید.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در چه رشته هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسیتعداد رشته های کمی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می‌شوند، اما همچنان شامل بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا هستند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به تحصیل در آنها بپردازند.تعدادی از رشته‌های موجود برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا عبارتند از : 

 1. تحصیل در رشته معماری 
 2. تحصیل در رشته هوش مصنوعی
 3. تحصیل در رشته فیزیوتراپی 
 4. تحصیل در رشته اقتصاد 
 5. تحصیل در رشته داروسازی 
 6. تحصیل در رشته حقوق 
 7. تحصیل در رشته روانشناسی 
 8. تحصیل در رشته پرستاری
 9. تحصیل در رشته فلسفه
 10. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی
 11. تحصیل در رشته طراحی داخلی و مبلمان 
 12. تحصیل در رشته طراحی مد 
 13. تحصیل در رشته بازاریابی مد 
 14. تحصیل در رشته طراحی داخلی 
 15. تحصیل در رشته انفورماتیک و مدیریت کسب و کار دیجیتال    
 16. تحصیل در رشته الکترونیک و مهندسی سیستم های سایبری-فیزیکی 
 17. تحصیل در رشته اقتصاد و دارایی 
 18. تحصیل در رشته تجارت بین المللی 
 19. تحصیل در رشته ارتباطات شرکتی و روابط عمومی 
 20. تحصیل در رشته عکاسی 
 21. تحصیل در رشته پزشکی و جراحی 
 22.  تحصیل در رشته مدیریت تولید مواد غذایی 

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی 

 1. دانشگاه بولونیا
 2. دانشگاه پروجا
 3. دانشگاه پیزا
 4. دانشگاه برگامو
 5. پلی تکنیک تورینو
 6. دانشگاه پلی تکنیک تورین
 7. دانشگاه ناپل
 8. دانشگاه سالرنو
 9. دانشگاه پیمونته
 10. دانشگاه فدریکو دوم (ناپل)

در این دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی نیز می توانید اقدام کنید.

حداقل مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

رشته زبان انگلیسی در ایتالیانیازمندی‌های زبان برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا بسته به هر دانشگاه متغیر است. در خصوص تسلط به زبان انگلیسی، شما باید حداقل امتیازات زیر را داشته باشید:

 • حداقل نمره آیلتس : نمره 5.5 الی 6.5
 • حداقل نمره تافل BPT : نمره 507 الی 557
 • حداقل نمره تافل CBT : نمره 180 الی 217
 • حداقل نمره تافل IBT : نمره 80 الی 99

نکته :با توجه به اینکه دوره‌های تحصیلی در ایتالیا به طور عمده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ارائه می‌شوند و دانشجویان باید بتوانند درس‌ها را درک و پیگیری کنند.اما همچنان شرایطی برای تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان مانند شرکت در مصاحبه ویدیویی یا آنلاین دانشگاه های ایتالیا وجود دارد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

در فرآیند درخواست پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، شما باید مدارکی را تهیه و ارائه دهید. این مدارک به عنوان شواهدی برای تأیید هویت، مهارت‌ها و تابعیت شما عمل می‌کنند. برای هر دانشگاه و مقطع تحصیلی ممکن است الزاماتی متفاوت باشد، اما به طور کلی مدارک زیر برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی لازم است:

 1. فرم درخواست: شما باید فرم درخواست را پیش از پایان مهلت تکمیل و ارسال کنید. بعضی از دانشگاه‌ها فرم‌های درخواست آنلاین ارائه می‌دهند، در حالی که بعضی دیگر فرآیند درخواست را به صورت حضوری انجام می‌دهند.
 2. مدارک تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم : کپی اصل گواهینامه‌های تحصیلی دوره‌های 10 و 12 ساله (دیپلم دبیرستان) و ریز نمرات.
 3. مدارک تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا : مدارک تحصیلات تکمیلی (در صورت وجود)، همچنین ریزنمرات.
 4. نمره آزمون زبان انگلیسی: برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا ممکن است نیاز به ارائه مدرکی که توانایی شما در زبان انگلیسی را نشان می‌دهد، داشته باشید. 
 5. امتحانات ورودی یا مصاحبه: برخی از رشته ها یا دانشگاه ها ممکن است شما را ملزم به شرکت در آزمون ورودی یا شرکت در مصاحبه به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش کنند. به عنوان مثال برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی نیاز به شرکت در آزمون TOLC دارید.
 6. ارائه نمره آزمون های استاندارد به عنوان مثال GMAT، GRE (در صورت وجود): برای تحصیل در ایتالیا نیازی به GRE نیست. با این حال، اگر امتیازی در این زمینه داشته باشید، می تواند شانس پذیرش را بهبود می بخشد. فقط برخی از برنامه های MBA ممکن است به GMAT نیاز داشته باشند.
 7. توصیه‌نامه (LORs): برخی از دانشگاه‌ها از شما توصیه‌نامه‌هایی از افرادی که شما با آنها همکاری کرده‌اید یا به عنوان استادانتان شناخته می‌شوند، درخواست می‌کنند.
 8. عکس پاسپورتی: معمولاً دو قطعه عکس پاسپورتی مورد نیاز است.
 9. بیانیه هدف (SOP): یک متن کوتاه که در آن علاقه‌تان به تحصیل، اهداف شغلی، و چگونگی تاثیر دوره تحصیلی بر زندگی و حرفه‌ای شما را تشریح کنید.
 10. رزومه: تجربه کاری، تحصیلات، مهارت‌ها، علاقه‌ها و سوابق شما را نشان دهد.
 11. نمونه کارها یا آثار هنری (در صورت وجود): برای رشته هایی در زمینه هنرهای زیبایی، طراحی یا زمینه های مشابه، ممکن است لازم باشد نمونه کارها را ارسال کنید که می تواند شامل آثار یا پروژه های هنری قبلی شما باشد.
 12. گواهی فعالیت‌های فوق برنامه (اختیاری): اگر دارای فعالیت‌هایی در زمینه‌های مختلف خارج از تحصیلات خود هستید، این گواهی‌نامه‌ها نیز می‌توانند در نظر گرفته شوند.

برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا، بهتر است همیشه به شرایط و مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان در وب‌سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات به‌روز را از منابع معتبر به دست آورید.و ی اینکه با کارشناسان موسسه ایرانیان اپلای جهت مشاوره و بررسی وضعیت و شرایط خو تماس بگیرید.

هزینه تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی  

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های عمومی و خصوصی در ایتالیا متغیر است و به موارد مختلف بستگی دارد. به طور کلی :

تحصیل در ایتالیا درمقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا می‌توانند از 900 یورو تا 4000 یورو در سال (معادل حدود 1000 دلار تا 4800 دلار) هزینه داشته باشند و به طور میانگین حدود 1500 یورو (یا 1800 دلار) به صورت سالانه.

هزینه‌های سالیانه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا ،  معمولاً از 6000 یورو تا 20000 یورو (معادل حدود 7200 دلار تا 24100 دلار) متغیر است.

متوسط شهریه دانشگاه با رتبه برتر

 1. دانشگاه بولونیا: 2100 یورو در سال
 2. دانشگاه پلی تکنیک میلان: 3300 یورو در سال
 3. دانشگاه ترنتو: 6000 یورو در سال

بورسیه تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی  

ایتالیا برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی در جهان را ارائه می دهد. در اینجا لیستی از آنها آورده شده است:

 • بورسیه های دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی:این بورسیه برای تمام سطوح تحصیلی است. مدت این بورسیه می تواند سه، شش یا نه ماه باشد.
 • بورسیه دانشگاه ها (بورسیه استانی ایتالیا): برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند دانشگاه بولونیا، دانشگاه پادووا، پلی‌تکنیک دی میلانو و دانشگاه بوکونی برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه ارائه می‌ دهند. این بورسیه ها معمولا بین 5000 تا 12000 یورو در سال است.

نحوه انتخاب دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا برای تحصیل یک سری نکات را باید بدانید که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

مورد تایید بودن دانشگاه های ایتالیا توسط ایران 

یکی از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه در ایتالیا مورد تایید بودن ان توسط وزارت بهداشت کشورمان است.

برای ادامه تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و بهداشت در ایران، دانشجویان ایرانی باید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا توسط ایران هستند دریافت کنید.

این لیست شامل دانشگاه‌هایی است که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را جهت تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و سایر زمینه‌های بهداشتی تصویب کرده است.

و البته افرادی که تمایل به تحصیل در ایتالیا و رشته های حوزه غیر از پزشکی و بهداشت دارند باید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا را انتخاب کنند. و برای تحصیل در بهترین دانشگاه های  پزشکی ایتالیا، در صورتی که تمایل به برگشت به کشورمان برای ادامه تحصیل و یا کار دارید باید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا را انتخاب کنید.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط لازم برای ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می تواند بسته به ملیت شما، مدت زمان تحصیل و کنسولگری یا سفارت ایتالیایی که درخواست ویزای شما را پردازش می کند متفاوت باشد. با این حال،برخی از الزامات رایج وجود دارد که دانشجویان بین المللی معمولاً باید انجام دهند:

 1. نامه پذیرش: شما باید یک نامه رسمی پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه ایتالیایی داشته باشید که ثبت نام شما در برنامه لیسانس را تایید کند. این نامه یک سند مهم برای درخواست ویزای شما است.
 2. اثبات مالی: شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در ایتالیا دارید. این را می توان از طریق صورتحساب های بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف حامی شما (والدین، قیم یا سایر بستگان) نشان داد.
 3. بیمه درمانی: شما ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی برای کل مدت اقامت خود در ایتالیا هستید. برخی از دانشگاه ها ممکن است طرح های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه دهند، یا می توانید بیمه درمانی خصوصی را خریداری کنید که شرایط ایتالیا را برآورده کند.
 4. پاسپورت معتبر: اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما برای مدت اقامت مورد نظرتان در ایتالیا معتبر است و حداقل دو صفحه خالی برای مهر ویزا دارد.
 5. عکس‌هایی با اندازه پاسپورت: عکس‌های جدید در اندازه پاسپورت را ارائه دهید که شرایط خاص کنسولگری یا سفارت ایتالیا را برآورده کند.
 6. فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل و امضا کنید که می توانید آن را از کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود دریافت کنید.
 7. گواهی اقامت: مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد اقامتگاهی را برای اقامت خود در ایتالیا ترتیب داده اید. این می تواند یک قرارداد اجاره یا نامه خوابگاه از دانشگاه شما باشد.
 8. هزینه کنسولگری: هزینه درخواست ویزا که مبلغ 50 یورواست را باید بپردازید.

ضروری است که از قبل برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، زیرا زمان رسیدگی می تواند از کنسولگری به کنسولگری دیگر متفاوت باشد.

 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (1 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.