شرایط-تحصیل-در-سوئد-و-هزینه-ها(2024-2023)

شرایط تحصیل در سوئد و هزینه ها(2024-2023)

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل در سوئد یکی از پر طرفدارترین ها!!!

 1. تحصیل در دانشگاه های سوئد با دانشگاه های سطح بالا و معتبر اروپایی قابل مقایسه نیست.
 2. با توجه به رتبه بندی QS، هشت دانشگاه سوئد جزو بهترین‌ها هستند.
 3. علاوه بر این، هر یک از دانشگاه های سوئد در بین 350 دانشگاه برتر قرار دارند.
 4.  آموزش عالی در سوئد بازتاب خوبی از این واقعیت است که علم و فناوری نیروی محرکه اقتصاد این کشور هستند.

نمایی کلی از سوئد به عنوان یک مقصد تحصیلی 

سوئد به عنوان یک مقصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان بین المللی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل درسوئد هستند، مزایای متعددی دارد. در زیر، یک نمای کلی از برخی ویژگی‌ها و اطلاعات مربوط به تحصیل در سوئد آمده است:

 • زبان آموزش : در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی سوئد، برنامه‌ها و رشته های آموزشی به زبان‌های انگلیسی و سوئدی ارائه می‌شوند. بیشتر دوره‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.
 • هزینه تحصیل : میانگین هزینه تحصیل در سوئد بستگی به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر دارد.حدود 80000 کرون در سال می‌تواند برای هزینه تحصیل در نظر گرفته شود.
 • هزینه زندگی : میانگین هزینه زندگی در سوئد بین 700 کرون تا 1200 کرون در ماه می تواند باشد. این هزینه ممکن است بستگی به شهر محل اقامت و نحوه زندگی فرد داشته باشد.
 • منابع کمک مالی : دانشجویان می‌توانند از منابع کمک هزینه دانشجویی و مشاغل پاره‌وقت بهره ببرند تا در هزینه‌های تحصیل و زندگی خود تسهیلاتی داشته باشند.
 • آزمون‌های مورد نیاز : برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی در سوئد ممکن است برای پذیرش نیازمند آزمون‌هایی مانند آیلتس، تافل، PTE، GRE، GMAT، TISUS و غیره باشند. 
 • زمان پذیرش : بیشتر دانشگاه‌ها در سوئد دو بار در سال، بهار و پاییز، در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو پذیرش می‌کنند.
 • نوع ویزا : دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور ممکن است به ویزای نوع C و یا نوع D نیاز داشته باشند. نوع ویزای مورد نیاز بستگی به مدت تحصیل و شرایط فردی دانشجو دارد.
 • رشته های برتر : در سوئد، رشته‌های مختلف از جمله مهندسی و فناوری، بازرگانی و مدیریت، هنرهای زیبا، فیزیک، علوم زیستی،رشته های حوزه پزشکی و بسیاری دیگر برای تحصیل در دسترس هستند.
 • انواع مدرک : دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی سوئد درجه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.
 • بهترین شهرهای دانشجویی : سوئد شهرهای دانشجویی بسیاری دارد که به عنوان مقاصد محبوبی برای تحصیل انتخاب می‌شوند. برخی از این شهرها عبارتند از استکهلم، لوند، گوتنبرگ، اومئو، اوپسالا، لینشوپینگ، یوله و غیره.

اطلاعات بالا تنها یک نمای کلی از سوئد به عنوان مقصد تحصیلی است و برای اطلاعات دقیق‌تر و بروزرسانی‌های مربوطه با موسسه ایرانیان اپلای در ارتباط باشید. 

مهاجرت تحصیلی به سوئد

انتخاب وکیل مهاجرت تحصیلی به سوئد که متخصص ، معتبر و با تجربه باشد اولین عامل مهم و تعیین کننده در مسیر مهاجرت تحصیلی است. جهت دریافت مشاوره با مشاوران ما در تماس باشید. 

شرایط تحصیل در سوئد چیست؟

شرایط تحصیل در سوئد می‌تواند بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد.اما در کل، برخی از شرایط عمومی که ممکن است لازم باشند، عبارتند از:

مقطع لیسانس : مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 سال است.

 • گواهی استاندارد دوازدهم (دیپلم دبیرستان)
 • تسلط به زبان انگلیسی (IELTS – 6.5, TOEFL – 100)
 • SOP (انگیزه نامه تحصیلی)

مقطع کارشناسی ارشد: مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد بسته به دانشگاه و رشته 1 تا 2 سال است.

 • مدرک کارشناسی که در سوئد به رسمیت شناخته شده باشد.
 • تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس –5، تافل – 100)
 • نمره آزمون GRE یا GMAT
 • SOP (انگیزه نامه تحصیلی)
 • LOR (توصیه نامه)
 • CV (رزومه)

مقطع دکترا :

 • مدرک کارشناسی ارشد در موضوعی که برای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است.
 • تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس - 6.5، تافل - 100)
 • تجربه تحقیقاتی درصورت نیاز

توجه : برای دانش‌آموزانی که نمرات نهایی مدرسه آنها بعد از 31 دسامبر 2009 اعلام شده است، یک شرط ریاضی اضافی وجود دارد. دانش‌آموز باید دروس ریاضی معادل ریاضیات 1a، 1b یا 1c در سوئد را با موفقیت گذرانده باشد.

شرایط سنی تحصیل در سوئد

محدودیت سنی برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی حداقل 18 سال و حداکثر 23 سال است. این بدان معناست که متقاضیان باید قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی، دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل آن را دریافت کرده باشند.

در مقطع کارشناسی ارشد، محدودیت سنی حداقل 23 سال و حداکثر 28 سال است. متقاضیان باید قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی از یک موسسه معتبر دریافت کرده باشند.

در مقطع دکتری، محدودیت سنی حداقل 28 سال و حداکثر 35 سال است. متقاضیان باید قبل از شروع تحصیل در مقطع دکتری، مدرک کارشناسی ارشد از یک موسسه معتبر دریافت کرده باشند.

البته، این محدودیت‌های سنی فقط به عنوان یک راهنمای کلی هستند و ممکن است در برخی موارد استثنائات وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که دارای شرایط تحصیلی یا حرفه‌ای برجسته باشند، ممکن است بتوانند با وجود سن بالاتر، پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

بهترین شرایط سنی برای تحصیل در سوئد

به طور کلی، بهترین شرایط سنی برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی تا سن 23 سال، مقطع کارشناسی ارشد تا 28 سال و مقطع دکتری تا 35 سال در نظر گرفته می‌شود. در این سنین، متقاضیان معمولاً از نظر تحصیلی و حرفه‌ای آماده‌تر هستند و شانس بیشتری برای دریافت پذیرش تحصیلی و اتمام تحصیلات با موفقیت دارند.

البته، افرادی که با سنین بالاتر می‌خواهند در سوئد تحصیل کنند، باز هم فرصت‌هایی دارند. با این حال، ممکن است لازم باشد رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر خود را محدود کنند. به عنوان مثال، متقاضیان با سنین بالاتر ممکن است علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های کمتر رقابتی یا در موسسات آموزش عالی کمتر شناخته شده باشند.

این محدودیت سنی معمولاً برای دوره‌های تحصیلی حرفه‌ای و پیشرفته مانند برنامه‌های پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. اما به طور کلی برای تحصیل موسیقی در سوئد ، تحصیل مدیریت بازرگانی در سوئد و... شرایط سنی خاصی مطرح نشده است.

شرط معدل برای تحصیل در سوئد

شرط معدل برای تحصیل در سوئد ممکن است بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی، و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. هر دانشگاه ممکن است الزامات خاص خود را در مورد معدل اعلام کند.

بطور کلی، برای تحصیل در مقاطع لیسانس (کارشناسی) و کارشناسی ارشد، بیشتر دانشگاه‌ها از دانشجویان بین‌المللی درخواست ارائه نمره معدل می‌کنند.

معمولاً حداقل معدل برای تحصیل نمره C یا معادل آن (از سیستم تراکم نمره سوئدی) به بالا است. معادل نمره C در سیستم نمره دهی ایران بین 12 تا 14 است.

معدل مورد نیاز بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است بالاتر یا پایین‌تر از این باشد، بنابراین برای اطلاعات دقیقتر و بررسی شرایط شما، بهتر است با کارشناسان موسسه ایرانیان اپلای در ارتباط باشید.

در مقطع دکترا، علاوه بر معدل مدرک کارشناسی ارشد، تجربه تحقیقاتی قبلی و پروپوزال تحقیقاتی معمولاً در بررسی پذیرش دانشجو تحت عنوان موارد دیگر در نظر گرفته می‌شوند.

مهم است بدانید که معدل‌ ، تنها معیار برای پذیرش در دانشگاه‌های سوئد نیستند، و عوامل دیگری مانند نمره آزمون زبان، توصیه نامه‌ها، انگیزه‌نامه و تجربه کاری نیز ممکن است در ارزیابی درخواست شما تأثیر داشته باشند. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئد 

 1. مدارک تحصیلی قبلی : باید مدارک تحصیلی خود را از دوره‌های قبلی (مانند دیپلم، لیسانس یا مدرک کارشناسی) به صورت ترجمه شده ارائه دهید. 
 2. ریزنمرات : باید ریز نمرات خود را ارائه دهید. ممکن است برخی از دانشگاه‌ها نمرات خاصی را برای پذیرش مشخص کنند. 
 3. مدارک شناسایی : مانند پاسپورت یا سند شناسایی دیگر برای هویت شخصی خود ارائه دهید.
 4. عکس : معمولاً دو عکس رسمی خود را برای مستندسازی باید ارائه دهید.
 5. رزومه : باید رزومه‌ای ارائه دهید که تجربه کاری یا تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی شما را نشان دهد. 
 6. انگیزه نامه : باید انگیزه نامه‌ای بنویسید که دلایل شخصی شما را برای تحصیل در سوئد توضیح دهد. 
 7. مدارک زبان : شما باید مدارک زبان رسمی مانند آزمون آیلتس یا تافل را ارائه دهید. نمره‌های موردنیاز ممکن است برای هر دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشند. 
 8.  مصاحبه : در برخی موارد، دانشگاه‌ها ممکن است برای بررسی شخصیت و توانایی‌های شما، مصاحبه‌ای با شما داشته باشند.

مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد

روند درخواست برای دانشگاه های سوئد نسبتاً ساده است و می توان آن را به صورت آنلاین تکمیل کرد. مراحل زیر یک فرآیند گام به گام برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در سوئد است :

 1. پیدا کردن دانشگاه و برنامه تحصیلی : انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظر شما
 2.  بررسی الزامات و شرایط ورود : بررسی دقیق الزامات و شرایط ورود به دانشگاه‌های مورد نظر و اطمینان از اینکه مدارک و مشخصات مورد نیاز در دسترس شما هستند.
 3. مراجعه به پورتال درخواست مرکزی سوئد : تکمیل فرم پذیرش در سوئد از طریق پورتال درخواست مرکزی سوئد(سایت درخواست پذیرش دانشگاه های سوئد)،این فرم شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، تجربه کاری، انتخاب برنامه تحصیلی و سایر جزئیات است.
 4. پرکردن فرم ها و آپلود مدارک : پرکردن فرم های لازم و آپلود تمام مدارک مورد نیاز مانند رزومه، انگیزه نامه، مدارک تحصیلی، گواهی زبان و سایر مدارک مورد نیاز.
 5. پرداخت هزینه درخواست : پرداخت هزینه مربوط به درخواست پذیرش که معمولاً مبلغی حدود 900 کرون است.
 6. پیگیری وضعیت درخواست : پیگیری وضعیت درخواست در پورتال درخواست مرکزی سوئد و دریافت پاسخ از دانشگاه.
 7. اقدام برای ویزای دانشجویی : پس از تأیید درخواست توسط دانشگاه، شما می‌توانید برای اقدام به دریافت ویزای تحصیلی سوئد اقدام کنید.

مراحل دقیق پذیرش ممکن است برای هر دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشد. بهترین راه برای اطلاع از این شرایط مشاوره گرفت از یک متخصص است و یا اینکه به سایت های دانشگاه مراجعه کنید.

بهترین شهرهای دانشجویی برای تحصیل در سوئد کدامند؟

سوئد به دلیل استانداردهای فوق العاده و کیفیت بالای زندگی مشهور است. دانشجویان بین‌المللی به مراکز دانشجویی مانند استکهلم، لوند، گوتنبرگ، اوپسالا و اومئو می‌روند، جایی که دانشجویان داخلی و خارجی بخش قابل توجهی از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

تحصیل در سوئدتعدادی از بهترین شهرهای سوئد برای دانشجویان بین المللی عبارتند از :

 1. استکهلم (Stockholm): استکهلم پایتخت سوئد است و دارای دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه استکهلم، دانشگاه کارولینسکا، و دانشگاه سوئد است. همچنین، استکهلم یک شهر بزرگ، پویا و فرهنگی است.
 2. اوپسالا (Uppsala): اوپسالا دارای یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های سوئد، یعنی دانشگاه اوپسالا است. این شهر دانشجویی با معماری زیبا و فضای فرهنگی غنی شناخته شده است.
 3. لوند (Lund): دانشگاه لوند است که یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است در این شهر قرار دارد. شهر کوچک و زیبای لوند با فضای دانشجویی فعال و جوانانه، محیطی مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویی فراهم می‌کند.
 4. گوتنبرگ (Gothenburg): گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد است و دارای دانشگاه گوتنبرگ است. این شهر با فضای شهری مدرن، فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار، و مناظر طبیعی زیبا، جذابیت بسیاری برای دانشجویان دارد.
 5. اومئو (Umeå): اومئو یک شهر دانشگاهی در شمال سوئد است و دارای دانشگاه اومئو است. این شهر دارای محیط زیست پاک و طبیعت بکری است و برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری زیادی در این شهر برگزار می شود.

این تنها چند نمونه از شهرهای دانشجویی برتر در سوئد هستند وشهرهای بسیار دیگری  نیز وجود دارند. برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل، بهتر است نیازها و علایق شخصی خود را در نظر بگیرید و با تحقیق درباره دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف، انتخاب خود را انجام دهید.

نحوه انتخاب دانشگاه برای تحصیل در سوئد

برای انتخاب دانشگاه در سوئد برای تحصیل یک سری نکات را باید بدانید که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

مورد تایید بودن دانشگاه های سوئد توسط ایران 

یکی از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه در سوئد مورد تایید بودن ان توسط وزارت بهداشت کشورمان است.

برای ادامه تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و بهداشت در ایران، دانشجویان ایرانی باید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌هایی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سوئد توسط ایران هستند دریافت کنید.

این لیست شامل دانشگاه‌هایی است که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را جهت تحصیل و فعالیت در حوزه پزشکی و سایر زمینه‌های بهداشتی تصویب کرده است.

و البته افرادی که تمایل به تحصیل در سوئد و رشته های حوزه غیر از پزشکی و بهداشت دارند باید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد را انتخاب کنند.

انتخاب زبان تحصیل در سوئد

برای تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد باید در ابتدا بدانید که زبان اصلی تدریس در دانشگاه‌های سوئد، انگلیسی یا سوئدی است.تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی معمولاً نیاز به داشتن مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل دارد.

این مدارک مورد نیاز برای اثبات توانایی شما در زبان انگلیسی به منظور مطالعه در دانشگاه است. بدون داشتن مدرک زبان ممکن است دسترسی به رشته های تحصیلی محدود شود.

و البته شرایط تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان بستگی به مقطع و رشته تحصیلی دارد.
در ادامه، به شرایط تحصیل در دو مقطع تحصیلی متفاوت، یعنی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بدون مدرک زبان، اشاره می‌کنم:

 1. مقطع کارشناسی: برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در سوئد ممکن است امکان برگزاری آزمون زبان در خود دانشگاه را داشته باشند، که در صورت قبول شدن، متقاضیان می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان، در رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.
 2. مقطع کارشناسی ارشد: برای تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد، اکثر دانشگاه‌ها ارائه مدرک زبان معتبر را الزامی می دانند. برای این منظور، دانشجویان باید در یکی از آزمون‌های زبان که توسط دانشگاه‌ها و سازمان‌های شناخته شده در سوئد پذیرفته می‌شود، شرکت کنند. برخی از معتبرترین آزمون‌های زبان در سوئد "آیلتس" و "تافل" است.
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (3 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.