-تحصیل-پزشکی-در-سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل پزشکی در سوئد از بالاترین سطح علمی برخوردار است. بزرگترین دانشکده‌های پزشکی حوزه اسکاندیناوی و حتی اروپا، در سوئد یافت می‌شوند و طبق رتبه بندی جهانی دانشگاه ها و همچنین مراکز مراقبت های آموزشی تخصصی، دانشکده های پزشکی سوئد جزء بهترین ها هستند.
دوره های پزشکی در دانشگاه های برتر سوئد در تمام سطوح علمی ارائه می شود. سوئد در حال حاضر به هزاران دانشجوی بین‌المللی پزشکی پذیرش می‌دهد. از این رو ورود برای هر دانشجوی مشتاق رشته پزشکی از سراسر جهان امکان پذیر است.

مزایای تحصیل پزشکی در سوئد

 • دانشگاه‌های برتر: 8 دانشگاه سوئد در رتبه‌بندی QS در زمینه پزشکی و علوم زیستی در رده 1000 رتبه برتر جهان قرار گرفتند.
 • سهولت پذیرش: تقریباً هر دانشگاه پزشکی در سوئد فرآیند پذیرش کاملاً ساده ای دارد. به همین دلیل روند درخواست در سوئد، به خصوص برای دانشجویان خارجی بسیار ساده تر از سایر کشورها است.
 • مدرک معتبر بین المللی: یکی از برترین ویژگی های تحصیل پزشکی در سوئد این است که مدرک پزشکی در دانشکده های این کشور، در تمام کشورهای اروپایی معتبر است.
 • برنامه های مقرون به صرفه:  تحصیل پزشکی در سوئد برای دانشجویان بین المللی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است.

مشاوره پذیرش دانشگاه های سوئد

انتخاب وکیل مهاجرت به سوئد که در زمینه تحصیلی نیز متخصص ، معتبر و با تجربه باشد اولین عامل مهم و تعیین کننده در مسیر مهاجرت تحصیلی است. جهت دریافت مشاوره با مشاوران ما در تماس باشید. 

شرایط پذیرش در رشته پزشکی در سوئد

شرایط اولیه برای پذیرش در رشته پزشکی در سوئد عبارتند از:

 • اتمام دوره متوسطه یا دبیرستان برای تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم 
 • برای برنامه های تحصیلی بیش از 90 روز در سوئد، دانشجویان بین المللی باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. و فقط پس از دریافت نامه پذیرش برای تحصیل پزشکی در سوئد می توان برای اجازه اقامت اقدام کرد.
 • برآورده کردن شرایط ورود ویژه در دوره های زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و سایر دوره های معادل: برای درخواست پزشکی در سوئد، باید پیشینه علمی داشته باشید و استاندارد 12 را با حداقل 50٪ نمره کل در زیست شناسی، شیمی و ریاضیات کامل کنید.
 • نتایج نمرات آزمون  TOEFL و IELTS
 • مهارت زبان سوئدی حداقل سطح 3
مطـالـعه کـنید:  تحصیل پزشکی در روسیه 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در سوئد

شرایط سنی تحصیل پزشکی در سوئدعموما در سوئد محدودیت سنی مشخصی برای ورود به دوره های تحصیلی برای دانشجویان بین الملل وجود ندارد. با این حال ممکن است برخی دانشگاه ها داوطلبان تحت یک سن معین را پذیرش کنند تا از نظر محدودیت های ویزا و اقامت مشکلی نداشته باشند.
بطور کلی برای دریافت پذیرش پزشکی در سوئد برای دانشجویان بین الملل، باید در زمان پذیرش حداقل 17 سال سن داشته باشید و بیش از 25 سال سن نداشته باشید.

مدارک لازم جهت پذیرش رشته پزشکی در سوئد

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش رشته پزشکی در سوئد:

 • کپی گذرنامه
 • دیپلم دبیرستان و یا مدرک لیسانس
 • نمرات قابل قبول در زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه (تجربه داوطلبانه یا کاری مرتبط با مراقبت های بهداشتی)
 • مدارک زبان انگلیسی یا سوئدی

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در سوئد

مدرک زبان لازم برای تحصیل پزشکی در سوئدهمه دانشجویان بین المللی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست باید نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی را برای پذیرش ارسال کنند یا مدرک جایگزین برای مهارت زبان انگلیسی ارائه دهند. نمره مورد قبول دانشگاه های سوئد برای رشته پزشکی و تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی عبارتند از:

 • نمره آیلتس 6.5
 • نمره تافل 90

 تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان دارای معایبی مانند:

 1. بدون داشتن مدرک زبان ممکن است دسترسی به رشته های تحصیلی محدود شود.
 2. مسئله دیگری که ممکن است باعث شود بدون مدرک زبان در سوئد تحصیل کنید، فرصت‌های شغلی است.
 3. عدم دسترسی به آموزش با کیفیت است. 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد

جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • اصل و کپی گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس
 • سوابق تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • بیمه سلامت
 • اثبات تمکن مالی
 • رزومه
 • پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی

مقالات پیشنهادی

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در سوئد

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در سوئد امکتن پذیر است و برخی دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. این برنامه ها به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا در دوره های پزشکی شرکت کنند بدون اینکه نیاز باشد به زبان سوئدی مسلط باشند.
برای پذیرش در دوره های تحصیلی پزشکی به زبان انگلیسی، عموما باید شرایط زبانی مشخصی را دارا بوده و ارائه نمرات آزمون های بین المللی آیلتس و یا تافل مورد نیاز است.

زبان تدریس رشته پزشکی در سوئد

زبان تدریس در رشته پزشکی در سوئد بیشتر به زبان سوئدی است. اکثر دوره های تحصیلی پزشکی در دانشگاه های سوئد به زبان سوئدی ارائه می شوند و داوطلبان باید به این زبان مسلط باشند تا بتوانند در این دوره ها شرکت کنند.
از آنجایی که تحصیل به زبان سوئدی می تواند چالش برانگیز باشد، برخی از دانشگاه ها نیز برنامه های آموزشی مختص دانشجویان بین المللی را دارند که به آنها کمک می کند تا زبان سوئدی را یاد بگیرند و برای شرکت در دوره های تحصیلی پزشکی آماده شوند.
همچنین، بعضی از دانشگاه ها دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند تا افرادی که بطور کامل به سوئدی مسلط نیستند نیز امکان تحصیل در رشته پزشکی را داشته باشند.

بهترین دانشکده های پزشکی در سوئد

بهترین دانشکده های پزشکی در سوئداکثر دانشکده های پزشکی در سوئد مانند موسسه کارولینسکا، دانشگاه لوند، دانشگاه اوپسالا و دانشگاه گوتنبرگ دانشجویان بین المللی را می پذیرند.
بهترین دانشگاه های سوئد برای پزشکی در سوئد عبارتند از:

 1. موسسه کارولینسکا : دانشگاه کارولینسکا که فعالیتش در سال 1810 به عنوان آکادمی برای آموزش جراحان ماهر ارتش آغاز شد، بهترین دانشکده پزشکی در سوئد است. همچنین مرکز تحقیقات دانشگاهی کشور و محل برگزاری مجمع نوبل است که حق کامل ارزیابی و انتخاب برندگان جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را دارد.
   موسسه کارولینسکا در حال حاضر دارای گسترده ترین رشته های پزشکی و دوره های ارائه شده در کشور است و یکی از دانشگاه های پزشکی پیشرو در سراسر جهان است. برنامه های پزشکی آموزش داده شده در کارولینسکا غالبا سوئدی است. به این ترتیب، تسلط به زبان سوئدی (حداقل سطح نمره 3) به علاوه انگلیسی (حداقل نمره 6) و سایر مدارک ورودی بخشی از شرایط پذیرش است.
 2. دانشگاه لوند : دانشگاه لوند به یکی از دانشکده های پزشکی پیشرو سوئد تبدیل شد. این دانشگاه به طور مداوم در بین 100 دانشگاه برتر در سراسر جهان در برنامه های متنوعی از جمله پزشکی رتبه بندی می شود. پزشکی در لوند تا 5 سال و نیم طول می کشد که شامل یازده ترم است.
  شرایط لازم برای پذیرش به عنوان یک دانشجوی پزشکی مشابه موسسه کارولینسکا است زیرا هر دو برنامه های پزشکی به زبان سوئدی دارند.
 3. دانشگاه اوپسالا : دانشگاه اوپسالا که در سال 1477 تأسیس شده و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در تمام کشورهای شمال اروپا شناخته می شود. این دانشگاه دو راه برای دریافت مدرک پزشکی ارائه می دهد. بر این اساس، دانشجویان آزادند تا برنامه منحصر به فرد خود (پزشکی) را با انتخاب ترکیبی از دوره های مستقل متناسب با سلیقه خود، به جز برنامه هایی که منجر به مدرک حرفه ای و کارآموزی می شوند، انتخاب کنند.
 4. دانشگاه گوتنبرگ: دانشگاه گوتنبرگ یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد، در قلب دومین شهر بزرگ این کشور قرار دارد. برجسته ترین مطالعات آن شامل پیری، سرطان، متابولیسم، علوم اعصاب، زنان و زایمان، ادنتولوژی، واکسن ها و ویروس شناسی است. برای تحصیل در رشته های پزشکی همچنان تسلط به زبان سوئدی الزامی است و با ثبت نام در دوره های زبان سوئدی آنها می توان آن را به صورت رایگان در این دانشگاه فرا گرفت.
 5. دانشگاه اومئو: دانشکده پزشکی دانشگاه اومئو، به واسطه آموزش و تحقیق در زمینه پزشکی شناخته شده است. این دانشکده دارای تحقیقات موفق در درمان دیابت و پیشرفت دانش در مورد سرطان پروستات است. دانشگاه اومئو از دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه استقبال می کند زیرا زبان آموزشی برنامه پزشکی آن انگلیسی است.
 6. دانشگاه لینشوپینگ: این دانشگاه در ابتدا دوره های مهندسی صنایع، مدیریت، فیزیک کاربردی و مهندسی برق را ارائه می داد. تنها پس از چند سال ارائه علوم بهداشتی در دانشکده پزشکی برتر این دانشگاه در سوئد آغاز شد. دانشگاه لینشوپینگ با ارائه یک متد جدید منجر به این شد که اولین دانشجویان دانشگاه، مجاز به انجام طبابت بر روی یک بیمار واقعی در بخش های بهداشتی باشند.
 7. دانشگاه مالمو : یک دانشگاه پزشکی دولتی جوان در سوئد است که در سال 1998 تأسیس شد. این دانشگاه علاوه بر آموزش پزشکی با کیفیت بالا، در تحقیقات بین رشته ای در علوم زیست پزشکی نیز مشارکت دارد. دانشگاه مالمو همچنین برای بین المللی شدن در هسته خود ارزش قائل است. در این راستا پذیرش بالای دانشجویان بین المللی و مشارکت با موسسات پزشکی بین المللی در این دانشگاه مشهود است.
 8. دانشگاه استکهلم: یکی دیگر از دانشگاه های سوئد که برنامه های پزشکی درجه یک را ارائه می دهد، دانشگاه استکهلم است. مجموعه ای از برنامه ها و دوره های پزشکی در این دانشگاه ارائه می شود. چندین برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی و برخی به دو زبان سوئدی و انگلیسی تدریس می شوند.
  این دانشگاه رشته های کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی، میکروبیولوژی و یادگیری ماشین ارائه می دهد. اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد پزشکی برای کمک به آینده دانشجویان در حوزه مراقبت‌های بهداشتی مدرن در دسترس هستند.

رنکینگ بهترین دانشکده های پزشکی در سوئد

رنکینگ بهترین دانشکده های پزشکی در سوئددر اینجا رنکینگ جهانی 8 دانشگاه پزشکی برتر در سوئد طبق گزارش سایتQS  در سال 2023 آورده شده است:

 1. موسسه کارولینسکا  با  رنکینگ  7
 2. دانشگاه لوند  با  رنکینگ  87
 3. دانشگاه گوتنبرگ  با  رنکینگ  93
 4. دانشگاه اوپسالا  با  رنکینگ  108
 5. دانشگاه اومئو  با  رنکینگ  250-201
 6. دانشگاه لینشوپینگ  با  رنکینگ  300-251
 7. دانشگاه اوربرو  با  رنکینگ  550-501
 8. دانشگاه مالمو با  رنکینگ   680-651

مدت زمان تحصیل پزشکی در سوئد

رشته های پزشکی سوئدی به جای اینکه به عنوان مطالعه تنها یک ماژول برای مدت کوتاهی سازماندهی شوند، برنامه درسی پزشکی منحصر به فردی را ارائه می دهند که دارای چندین ماژول در هر ترم است. این طراحی دانشجویان را قادر می سازد تا به جای سخنرانی های کلاسی، مطالعات فردی و گروهی را به حداکثر برسانند.
بطور کلی رشته های پزشکی پنج سال و نیم یا 11 ترم در سوئد طول می کشد. این برنامه دارای دو سطح است:

 • سطح پایه (1-6 ترم)
 • سطح پیشرفته (7-11)

مراحل پیشرفته عمدتاً در بیمارستان‌های آموزشی گذرانده می شود که در آن دانشجویان در فعالیت های مراقبت از بیمار تحت نظارت متخصصان پزشکی شرکت می‌کنند.

تحصیل پزشکی رایگان در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد برای دانشجویان بین المللی به صورت کاملا رایگان امکان پذیر نیست. سوئد به عنوان یکی از کشورهای دارای سیستم آموزش عالی رایگان برای دانشجویان محلی و بومی شناخته می شود، اما برای دانشجویان بین المللی معمولا شهریه های آموزشی اعمال می شود.
این شهریه ها می تواند بسته به نوع دانشگاه و دوره تحصیلی متفاوت باشد. همچنین شهریه ها برای دوره های تحصیلی پزشکی به دلیل ماهیت پرهزینه و پیچیده آموزش پزشکی، بالاتر از سایر رشته ها است.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل پزشکی در سوئدهزینه های تحصیل پزشکی در سوئد شامل هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی می شود. بطور کلی دانشجویان بین المللی، به 8568 کرون در ماه یعنی 102816 کرون در سال نیاز دارید.
لیست تمامی هزینه های موجود برای دانشجویان بین الملل در طول یک سال آورده شده است:
•    هزینه های تحصیل:     85000 – 190000 کرون
•    محل اقامت:    40000- 55000 کرون
•    غذا:    9600 – 10800 کرون
•    کتاب و لوازم:    9000 کرون
•    حمل و نقل:    7200- 8400 کرون
•    تلفن و اینترنت:    3600 کرون
•    هزینه های متفرقه:    18000 کرون

بورسیه تحصیل پزشکی در سوئد

در سوئد می توانید از دانشگاه ها و سایر موسسات دولتی یا خصوصی، بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید.
بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی که به دنبال پذیرش پزشکی در سوئد هستند بسیار مهم است زیرا پرداخت شهریه به وضوح یک امر پرهزینه است.
در زیر بهترین بورسیه های تحصیل پزشکی در سوئد برای دانشجویان بین المللی آورده شده:

بورسیه های ارائه شده توسط موسسه های سوئد (اختصاص داده شده به دانشجویان بین المللی متقاضی برنامه های کارشناسی ارشد)

بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه های جداگانه (هر موسسه در تصمیم گیری در مورد میزان، مدت و معیارهای پذیرش برای بورس تحصیلی آزاد است.)

 • برنامه بورسیه جهانی دانشگاه کارلستاد
 • برنامه بورسیه جهانی دانشگاه لوند
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه گوتنبرگ
 • بورسیه دانشگاه اومئو برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه بین المللی لینشوپینگ

بورسیه های تحصیلی خاص کشور ( به دانشجویان بین المللی از کشورهای خاص ارائه می شود.این بودجه از دانشگاه ها، بنیادهای مستقل و انواع دیگر سازمان ها تامین می شود.)

موقعیت شغلی فارغ التحصیلان پزشکی در سوئد

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان هنوز واجد شرایط دریافت مجوز پزشکی که توسط هیئت ملی بهداشت و رفاه (Socialstyrelsen)  اعطا می شود، نیستند. تنها پس از گذراندن دوره اجباری 18 تا 24 ماهه کارآموزی در بیمارستان های پزشکی، مجوز به آنها اعطا می شود.
سپس دانشحویان می‌توانند به طور کلی تمرین کنند یا به یک تخصص که پنج سال دیگر طول می‌کشد ادامه دهند.

امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
3/5 (2 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.