تحصیل-دندانپزشکی-در-سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تحصیل دندانپزشکی در سوئد یکی از پرمخاطب ترین رشته هایی است که در دانشگاه‌های سوئد با کیفیت بالا و استانداردهای آموزشی برتر ارائه می‌شود.
همچنین در این کشور رشته دندانپزشکی به صورت معتبر و بر پایه تئوری، آزمایشگاهی و کلینیکی ارائه می‌شود. دانشجویان فرصتی عالی برای تجربه عملی در کلینیک های دانشگاهی دارند و با بیماران واقعی کار می کنند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در سوئد

از مزایای تحصیل دندانپزشکی در سوئد می توان به سابقه طولانی این کشوردر زمینه دندانپزشکی اشاره کرد. داشتن اساتید مجرب با سطح علمی بسیار بالا، متخصصان دندانپزشک بسیار ماهر و با تجربه  را تربیت می کنند. علاوه بر این، دندانپزشکان سوئدی از سطح بالایی از رضایت بیمار برخوردار هستند، که به دلیل تمرکز آنها بر ارائه درمان با کیفیت بالا است.

موقعیت های شغلی این رشته هم در سوئد و هم در کشورهای اتحادیه اروپا بسیارخوب است. حتی اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تمایل به برگشت به ایران را داشته باشند بدلیل اینکه اکثر دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت بهداشت ایران است، فارغ التحصیلان برای فعالیت در ایران مشکلی ندارند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئد 

شرایط رشته دندانپزشکی در سوئد به شرح زیر است:

 1. اتمام دوره متوسطه یا دبیرستان: از مهمترین شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در سوئد گذراندن دوره متوسطه و ارائه مدرک دیپلم برای تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم است.
 2. زبان مورد نیاز: برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارند، مهارت زبان سوئدی در سطح  C1 مورد نیاز است و مستلزم شرکت در آزمون TISUS است. از طرفی تحصیل دندانپزشکی دربعضی از دانشگاه های سوئد  به زبان انگلیسی انجام می شود. بنابراین ، متقاضیان برای تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی باید حداقل نمره آیلتس 7 را برای ثبت نام ارائه کنند.
 3. برآورده کردن پیش نیازها: گذراندن دروس پیش نیاز مانند زیست شناسی و ریاضی در دوره دبیرستان از دیگر شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی است.
 4. آزمون های ورودی: برای پذیرش از دانشگاه های سوئد برخی از دانشگاه های سوئد آزمون های ورودی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی برگزار می کنند تا داوطلبان را ارزیابی کنند.

مشاوره تحصیلی سوئدانتخاب وکیل مهاجرت به سوئد که در زمینه تحصیلی نیز متخصص ، معتبر و با تجربه باشد اولین عامل مهم و تعیین کننده در مسیر مهاجرت تحصیلی است. جهت دریافت مشاوره با مشاوران ما در تماس باشید. 

مدارک لازم تحصیل دندانپزشکی در سوئد

مدارک لازم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت ( پاسپورت متقاضیان باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات  دارای مهر تایید
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • مدرک زبان معتبرسوئدی یا انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه (برای مقطع تحصیلات تکمیلی لازم است.)
 • تمکن مالی ( نشان دهنده پشتوانه مالی)
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی

مدرک زبان برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد، معمولاً ارائه یکی از مدارک زبانی زیر لازم است:
مدرک زبان سوئدی: مدرک  زبان TISUS برای اثبات مهارت در زبان سوئدی، برای تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد مورد نیاز است.

این مدرک برای کسانی است که دارای دیپلم دبیرستان از یک کشور خارجی هستند، که قصد دارند برای تحصیل در سوئد درخواست دهند و فاقد مدرک زبان سوئدی هستند، الزامی است.

مدرک زبان انگلیسی: معمولاً برای رشته دندانپزشکی، میزان نمره مورد نیاز برای این آزمون‌ها بالا است.

 • حداقل نمره آیلتس : نمره 7    
 • حداقل نمره تافل: نمره 90

همچنین، برخی از دانشگاه‌ها توانایی مکالمه شفاهی را به عنوان بخشی از فرآیند قبولی در نظر می گیرند.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان دارای محدویت ها و معایب زیر است:

 1. بدون داشتن مدرک زبان ممکن است دسترسی به رشته های تحصیلی محدود شود.
 2. مسئله دیگری که ممکن است باعث شود بدون مدرک زبان در سوئد تحصیل کنید، فرصت‌های شغلی است.
 3. عدم دسترسی به آموزش با کیفیت است. 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در سوئد

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد، نیاز به مدارک زیر خواهید داشت:

 • پذیرش از دانشگاه:ابتدا باید در زمان پذیرش دانشگاه های سوئد  پذیرش مستقیم یا مشروط از دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دندانپزشکی را دارید، دریافت کنید. پذیرش باید از یک دانشگاه معتبر در سوئد باشد.
 • تکمیل فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزا را که توسط سفارت یا کنسولگری سوئد صادر می‌شود، پر کنید. این فرم شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات تحصیلی، اطلاعات مالی و سایر اطلاعات مورد نیاز است.
 • گواهی پذیرش از دانشگاه: باید گواهی پذیرش معتبر از دانشگاه را ارائه دهید. این گواهی نشان می‌دهد که شما در دانشگاه پذیرفته شده‌اید و حق تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارید.
 • تمکن مالی: برای اخذ ویزای تحصیلی، باید قادر به تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در سوئد باشید. بنابراین، باید مدارکی مانند حساب بانکی، گواهی مالی از اسپانسرها، یا تأییدیه دانشگاه در مورد دریافت بورسیه تحصیلی را ارائه دهید.
 • مدارک تحصیلی: برای اخذ ویزای تحصیلی، شما باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید. این موارد شامل مدارک تحصیلی قبلی (مانند مدرک دیپلم)  که این مدارک باید ترجمه شده و در صورت لزوم مهر تایید دادگستری داشته باشد.
 • گواهی زبان: باید گواهی مهارت زبان را ارائه دهید. در صورتی که برنامه تحصیلی به زبان سوئدی برگزار می‌شود، باید مهارت زبان سوئدی را اثبات کنید. در غیر این صورت، باید گواهی زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهید.

دانشگاه های برتر در زمینه دندانپزشکی در سوئد 2023

برخی دانشگاه های معتبر سوئد در رشته دندانپزشکی و رنکینگ های آنها ، در زیر آورده شده است:

رنکینگ دانشگاه های برتر دندانپزشکی در سوئد (2023)

دانشگاه

رتبه در اروپا

رتبه در جهان

دانشکاه گوتنبرگ

13

دانشگاه کارولینسکا

726

دانشگاه اومئو

1552

دانشگاه لوند

2273

دانشگاه مالمو

31

98

دانشگاه اوپسالا

81

240

زبان تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد

زبان اصلی تدریس در رشته دندانپزشکی در سوئد، سوئدی است.  بیشتر دروس آزمون‌ها و فعالیت‌های آموزشی به زبان سوئدی برگزار می‌شوند. از این رو، برای تحصیل در این رشته، دانشجویان باید توانایی مطالعه و فهم متون به زبان سوئدی را داشته باشند.
از طرفی دوره‌های دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های سوئد، ممکن است به زبان انگلیسی تدریس شود. این بخش از تدریس به زبان انگلیسی معمولاً برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. در این صورت، دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند تا بتوانند به خوبی درس بخوانند و فعالیت‌های آموزشی را انجام دهند.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در سوئد

برای رشته دندانپزشکی در سوئد، مدت تحصیل حدوداً 11 ترم (5 سال) است که شامل دوره های تئوری، آزمایشگاهی و کارآموزی در مراکز درمانی و بیمارستان ها است. از این مدت، 18 ماه به دوره‌های کارآموزی اختصاص دارد که اجباری است و دانشجویان دندانپزشکی در طول آن باید مهارت‌های عملی و بالینی خود را تقویت کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد بسته به عوامل مختلفی مانند دانشگاه، شهر و سبک زندگی دانشجو متغیر است. به طور کلی، هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی که در رشته دندانپزشکی در دانشگاه ها و کالج های دندانپزشکی فعال در سوئد تحصیل می کنند سالانه 380000 کرون سوئد است که تقریباً 36800 یورو برای هر سال تحصیلی است. به عبارت دیگر کل هزینه تحصیل برای دوره دندانپزشکی در سوئد 1900000 کرون سوئد معادل 184000 یورو می باشد.همپنین هزینه های زندگی برای دانشجویان در سوئد بین 700 تا 1200 یورو در ماه است.
به‌علاوه، باید در نظر داشته باشید که هزینه‌ها ممکن است بر اساس بورسیه ها و کمک‌ هزینه های مالی مختلفی ،کاهش داشته باشند.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

سوئد از جمله کشورهایی در اروپا است که تا سال 2021 امکان تحصیل رایگان درآن وجود داشت . از آن تاریخ به بعد دانشجویان بین الملل  خارج از اتحادیه اروپا مشمول پرداخت شهریه شدند. اما بعضی از دانشگاه های پزشکی سوئد شرایطی را مهیا کردند تا دانشجویان بتوانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند.
مقدار این بورسیه برای مقاطع تحصیلی مختلف و رشته‌های تحصیلی متفاوت است. اغلب این بورسیه‌ها با توجه به سطح علمی دانشجو، نمره آیلتس بالا و کارهای تحقیقاتی اعطا می‌شود .
بورسیه بین المللی   LiU یکی از بورسیه های است که دانشجویان خارجی در سوئد می تواند دریافت کند. این نوع بورسیه با هدف حمایت از تحصیل کارشناسی در سوئد، کارشناسی ارشد در سوئد و یا دکتری و یا انجام پژوهش های علمی و تحقیقاتی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. همچنین انستیتوی کارولینسکا برای دانشجویان ممتازخارجی، بورسیه تحصیلی دارد که دانشجویان بین الملل دندان پزشکی نیز می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند.

شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکی در سوئد

شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکی درسوئد

به طور کلی شرایط کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد، مطلوب است. پس از پایان دوره تحصیل، فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی باید در آزمون‌های کتبی و شفاهی قبول شوند. این آزمون‌ها برای ارزیابی مهارت‌ها و دانش‌های به دست آمده در طول تحصیل است.
برای کار به عنوان دندانپزشک در سوئد، مجوز رسمی مورد تایید این کشور مورد نیاز است. افرادی که دارای مجوز از سازمان ملی بهداشت و رفاه سوئد هستند، مجاز به کار به عنوان دندانپزشک هستند و یک سال فرصت دارند تا در این رشته بتوانند مشغول بکار شوند و بتوانند ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل کنند. با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در سوئد و بازار کار خوب دندانپزشکی در این کشور، فارغ التحصیلان شرایط کاری خوبی خواهند داشت.

اخذ اقامت دائم فارغ التحصیلان دندانپزشکی در سوئد

فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی در سوئد می‌توانند درخواست اقامت دائم (permanent residence) را ارائه دهند و در صورت تأیید، امکان اقامت دائم در این کشور را بدست آورند. برای اخذ این اقامت، باید شرایط و معیارهایی را که توسط سازمان مهاجرت سوئد (Swedish Migration Agency) تعیین شده است، برآورده کنید. در ادامه، برخی از شرایط کلی برای اخذ اقامت دائم در سوئد را ذکر می‌کنم:

 1. اقامت طولانی مدت: برای اخذ اقامت دائم، باید مدتی معین در سوئد اقامت داشته باشید. معمولاً این مدت حداقل 5 سال برای دانشجویان فارغ‌التحصیل محسوب می‌شود.
 2. شغل دایمی: باید برای مدت زمان قابل قبولی (مثلاً حداقل یک سال) در یک شغل دائمی در سوئد مشغول به کار باشید.
 3. آشنایی با زبان سوئدی: باید توانایی خوبی در زبان سوئدی داشته باشید. این توانایی معمولاً بر اساس آزمون زبان سوئدی تعیین می‌شود.
 4. تأیید توانایی مالی: همچنین مهم است که توانایی مالی خود را به اندازه کافی نشان دهید تا بتوانید هزینه‌های زندگی خود و خانواده خود را در سوئد تأمین کنید.

امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
4.667/5 (3 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.