سوالات-سفارت-سوئد-برای-ویزای-تحصیلی

سوالات سفارت سوئد برای ویزای تحصیلی

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

سوالات سفارت سوئد برای ویزای تحصیلی که توسط سفارت و دانشگاه پرسیده می شود می تواند در موارد مختلف متفاوت باشد. چرا که سفارت و دانشگاه بطور کلی سوالات را تغییر می دهند. به همین دلیل از دانشجویان درخواست می شود تا حد امکان برای قبولی تا قبل از زمان مصاحبه جستجو کرده و آماده شوند. سوالات بیان شده در زیر برای راحتی شما به بخش های مختلفی تقسیم شده است. در صورت لزوم، مثال هایی نیز برای درک شما ارائه شده است.

سوالات خود ارزیابی سفارت سوئد

 • اسم شما چیست؟ شما باید نام کامل خود را مطابق پاسپورت بگویید.
 • تاریخ تولد چیست؟ پاسخ خود را بی ربط گسترش ندهید. DOB خود را بیان کنید.
 • در مورد خودتان بگویید؟ در مورد سرگرمی ها، شغل یا سایر صلاحیت های حرفه ای خود به مصاحبه کننده بگویید. به عنوان مثال: من اخیراً مدرک لیسانس خود را در رشته فناوری اطلاعات گرفته ام که معادل مدرک کارشناسی سوئد است. در این زمینه به مدت یکسال مشغول به کار بودم و در همین مدت چند دوره امنیت و شبکه را نیز گذرانده ام و تسلط کافی در این حوزه را دارم.به مصاحبه کننده در مورد خانواده، خواهر و برادر و والدین و حرفه و صلاحیت آنها نیز بگویید.
 • سوابق تحصیلی شما چیست؟ این دوره چگونه به شما در راه رسیدن اهدافتان کمک می کند؟ آخرین مدرک تحصیلی، رشته تحصیلی و حرفه خود را به مصاحبه کننده بگویید. بهتر است به مصاحبه کننده در مورد دوره ای که مطالعه خواهید کرد و اینکه چگونه به شما در دستیابی به برنامه هایتان کمک می کند، بگویید. به عنوان مثال، من در مقطع کارشناسی تجارت بین الملل تحصیل خواهم کرد. از آنجایی که قصد دارم پس از تکمیل این دوره به یک شرکت واردات و صادرات بپیوندم، این مدرک به من کمک می کند تا نحوه کار و عملکرد تجارت بین المللی خود را ارتقا دهم.
 • اهداف و برنامه های شما چیست؟ در این سوال شما قرار است برنامه های خود را با جدول زمانی بگویید.به عنوان مثال، پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد، من قصد فعالیت در زمینه نرم افزار را دارم زیرا مهندسی کامپیوتر و رشته های وابسته به آن در حال حاضر از مشاغل پردرآمد و  در حال رونق در سراسر دنیا است. پس از چند سال تجربه در سوئد و یا ایران، قصد دارم شرکت خود را راه اندازی کنم و قراردادهای دولتی ببندم.
 • آیا در طول تحصیل شما گپی وجود دارد؟ اگر گپ تحصیلی دارید به چه دلیلی بوده است؟ بطور مثال من از زمانی که دوره دانشگاهی ام را تمام کردم، یعنی حدود دو سال، مشغول به کار هستم. در کارم تجربه کسب کرده ام و دوره های مربوط به کار با کامپیوتر و برنامه های کاربردی را بعد از پایان تحصیلاتم گذرانده ام، بنابراین از نظر فنی هیچ خللی ندارم و هرگز تحصیلم را رها نکرده ام.

سوالات عمومی سفارت سوئد

 • چگونه با دانشگاه آشنا شدید؟ در اینجا می توانید منبع اطلاعات خود را به مصاحبه کننده بگویید. بطور مثال می توانید به او بگویید که در اینترنت جستجو کردم و به دانشگاه ایمیل زدم و آنها با من تماس گرفتند.
 • آیا از طریق نماینده اقدام کردید؟ اگر بله، چقدر به آنها پرداخت می کنید؟ لازم نیست در مورد این سوال وحشت کنید. فقط به مصاحبه کننده بگویید، بله، من یک مشاور آموزشی استخدام کرده ام و به او مبلغی پرداخت کردم. آنها همچنین می توانند نام نماینده یا شرکتی که از طریق آن اقدام کردید را بپرسند.

سوالات سفارت سوئد در ارتباط با دانشگاه انتخابی

مهمترین بخش مصاحبه این است که دانشجویان باید تا حد امکان از دانشگاه انتخابی خود مطلع باشند. مصاحبه کنندگان می توانند هر چیزی را بپرسند، از رتبه بندی گرفته تا امکانات، محیط اطراف و دستاوردها و شما باید از دانشگاه خود دفاع کنید.

 • چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید؟ آیا آن را با دانشگاه دیگری مقایسه کرده اید؟ شما باید دانشگاه خود را متمایز کنید و آن را به تنهایی در میان همه دانشگاه های دیگر قرار دهید. بسته به تحقیق و مرجع شما، پاسخ های متعددی برای این سوال وجود دارد. لطفاً در نظر داشته باشید که هر بار باید ارجاع دهید. به عنوان مثال، من درمورد بسیاری از دانشگاه ها مانند دانشگاه اوپسالا و لوند تحقیق کردم، اما به دلایل زیادی نهایتا دانشگاه لوند را انتخاب کردم. اول از همه، لوند رشته مدیریت را با ماژول دقیقی که من به دنبال آن هستم، ارائه می کند. این دانشگاه همواره به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است. همچنین این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین دانشگاه ها در شمال اروپا و اولین انتخاب برای دانشجویان بین المللی، با بیش از 100 رشته و ارائه مدارک معتبر بین المللی است. آنها دانشجویان را از حدود 150 کشور جذب می کنند و یک پردیس بین المللی دارد. وسعت دانشگاه فرصت های بسیار خوبی را برای تحقیق و آموزش میان رشته ای فراهم می کند. به دانشجویان در لوند فرصت‌های عالی برای تعامل تجاری داده می‌شود، زیرا این شهر با محیط منحصربه‌فرد و در سطح جهانی در زمینه فناوری، دانش، نوآوری و کارآفرینی، میزبان شرکت‌های جهانی است.
 • دانشگاه شما کجاست؟ آدرس و مکان دقیق را با کدپستی به مصاحبه کننده بگویید.
 • مکان های نزدیک به دانشگاه شما چه تسهیلاتی به شما ارائه می کند؟ این روزها یک سوال جدید اضافه شده است، زیرا تقریباً همه دانشگاه ها نقشه خود را در گوگل اضافه کرده اند، بنابراین اکنون می توانید به راحتی از محوطه دانشگاه و مکان های نزدیک خود مطلع شوید. به عنوان مثال، یک سوپرمارکت در نزدیکی دانشگاه من وجود دارد که می توانم به راحتی همه مایحتاج خود را از آنجا تهیه کنم.
 • امکانات پردیس با توجه به رشته شما چیست؟  در مورد تمام امکانات موجود در پردیس در رابطه با برنامه خود به مصاحبه کننده بگویید و لطفاً به امکانات عمومی مانند کتابخانه، کتابفروشی و غیره نگویید. باید سایت دانشگاه را بررسی کنید و درمورد مواردی مانند انجمن های حرفه ای بازاریابی و ارتباطات ، مراکز امنیتی و آزمایشگاه رسانه های دیجیتال صحبت کنید.

جزئیات رشته انتخابی

 • چرا این رشته را انتخاب کردید؟ شما باید در مورد انتخاب رشته خود بسیار واضح باشید. این یک سوال ضروری است و باید پاسخ مناسبی به آن داده شود. به عنوان مثال، از زمانی که کارم را شروع کردم، ترفیعات کمی دریافت کرده ام. در مقابل، همکاران من که قادر به رهبری پروژه‌ها هستند، به‌ویژه آنهایی که دارای مدرک مدیریت پروژه هستند، مرتباً افزایش حقوق گرفته و ارتقاء یافته‌اند. بنابراین تصمیم گرفتم این رشته را دنبال کنم تا مجموعه مهارت های خود را افزایش دهم و به مدیریت پروژه های مربوط مسلط شوم.
 • رتبه بندی دانشگاه و رشته انتخابی شما به چه صورت است؟ دو نوع رتبه بندی وجود دارد، رتبه بندی کلی دانشگاه و رتبه بندی دروس. شما باید هر دو را به مصاحبه کننده بگویید. دانشجویان می توانند رتبه بندی دوره ها را در راهنمای دانشگاه آموزش عالی تایمز و رتبه بندی QS بررسی کنند. به عنوان مثال، من در پلتفرم های مختلف جستجوهای زیادی انجام داده ام و طبق رتبه بندی QS، دانشگاه اوپسالا در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و یک دانشگاه تحقیقاتی بین المللی است که بر توسعه علم و آموزش تمرکز دارد.
 • نتایج گرفتن مدرک در رشته انتخابی شما چیست؟ این مورد در سایت دانشگاه و دوره شما نوشته شده است. همیشه ضمیمه مدرک و وب سایت خود را مطالعه کنید. به عنوان مثال، پس از این مدرک، می‌توانم درک انتقادی از نظریه‌ها، مفاهیم، ارزش‌ها، اصول و قواعد حقوق بین‌الملل را در چارچوبی نهادی، اجتماعی و جهانی اثبات کنم. علاوه بر این، من می‌توانم با به‌کارگیری اصول و دانش حقوقی در مسائل پیچیده واقعی یا فرضی حقوقی، سیاسی و تجاری، نتایج مستدل و انتقادی بگیرم.
 • چرا گرفتن مدرک تحصیلی از سوئد برای شما مفید خواهد بود؟ بسته به جستجو و درک شما از سیستم آموزشی سوئد، پاسخ های متعددی برای این سوال وجود دارد. کیفیت و جایگاه بین المللی سیستم آموزشی سوئد نیازی به توضیح ندارد و دانشگاه ها به طور مداوم در بین بهترین ها در جهان قرار دارند. حضود در دانشگاه های سوئد، افزودنی عالی به رزومه تحصیلی هر دانشجویی برای انتخاب آگاهانه در مورد تحصیلات خواهد بود. همچنین، مدارک تحصیلات عالی سوئد توسط کارفرمایان و دانشگاهیان در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود. همچنین سوئدی ها رتبه دوم را در مهارت های زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در جهان کسب کردند.
 • رشته انتخابی شما چه ارتباطی با مدرک قبلی شما دارد؟ به عنوان مثال، من قبلاً LLB را مطالعه کرده ام که یک مدرک عمومی است. اکنون، می‌خواهم دوره‌های مشابه را در سطح پیشرفته و بصورت تخصصی بگذرانم. من قانون تجارت بین‌المللی LLM را انتخاب کرده‌ام زیرا با شرکت‌های زیادی که تجارت واردات و صادرات را انجام می‌دهند کار کرده‌ام، بنابراین این دوره به من کمک می‌کند تا قوانین بین‌المللی و صنعت را بیشتر درک کنم.
 • دوره شما چقدر است و چه مدرکی دریافت خواهید کرد؟ از آنجایی که قصد دارم در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه دالارنا تحصیل کنم، دوره من یک ساله است. بعد از اتمام دوره مدرک کارشناسی ارشد دریافت خواهم کرد.
 • ماژول و ساختار دوره انتخابی شما چگونه است؟ شما باید در مورد ماژول های دوره خود، تعداد ترم ها، سال های تحصیل، دوره ها، کل واحدها و شرایط لازم برای تکمیل مدرک بدانید. به عنوان مثال، من قصد دارم در رشته حقوق بازرگانی بین المللی LLM تحصیل کنم که به مدت سه ترم و حدودا یک سال ادامه دارد. در ترم اول، مهارت های تحقیق، حقوق تطبیقی تجاری، حقوق تجاری در عمل و حقوق بین الملل عمومی را مطالعه خواهم کرد.پس از آن در مهارت های پژوهشی، انواع تحقیق، جمع آوری داده ها و ابزارهای مورد نیاز برای انجام تحقیق مطالعه خواهم کرد.
 • چرا ادامه تحصیل را انتخاب کردید؟ اگر بیش از دو سال فاصله داشته باشید، مصاحبه کننده این سوال را از شما می پرسد. اگر بتوانید گپ موجود خود را توجیه کنید (که یک سوال اساسی است) کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، من آخرین مقطع تحصیلی خود را در سال 2020 به پایان رساندم و به عنوان دستیار حسابدار در یک کارخانه مشغول به کار بودم. با این حال، اکنون متوجه شده ام که در سطح پیشرفته در حال حاضر به روز رسانی های زیادی در زمینه تحصیلی من وجود دارد و کارمندان با سطح تحصیلات پیشرفته به احتمال زیاد ترفیع و بسته های حقوقی پرسود دریافت می کنند.
 • دوره انتخابی شما چگونه ارزیابی می شود ؟ این یک سوال ضروری است اما بیش از همه توسط دانشجویان نادیده گرفته شده است. یک دانشجو باید بداند که در طول دوره تحصیلی خود چگونه ارزیابی می شود. به عنوان مثال می توانید بگویید، من از طریق بررسی سایت دانشگاه متوجه شدم که چهار پارامتر وجود دارد که دانشجویان بر اساس آن ارزیابی می شوند، (تکالیف20٪)، (پروژه ها20٪)، (ارائه 10٪)  و (امتحان نهایی 50٪) . همچنین باید یک گزارش 5000 کلمه ای در ترم آخر ارائه دهم.

سوالات مصاحبه مربوط به کشور

 • چرا ایران را برای ادامه تحصیل انتخاب نکردید؟ چرا ایران را انتخاب نکردید و چرا سوئد را انتخاب کردید دو سوال متفاوت هستند، شما باید تفاوت بین آنها را بدانید. در این سوال باید پاسخ دهید که چرا در ایران تحصیل خود را ادامه نمی دهید. به عنوان مثال، ایران به نسبت سوئد یک کشور توسعه نیافته است و با بخش آموزشی خود در حال مبارزه است. تعداد کمی از دانشگاه های ایران در بین 400 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده اند. علاوه بر این، مدت زمان تحصیل در ایران در مقایسه با سوئد طولانی است. مدرک کارشناسی ارشد در ایران دو ساله یا سه ساله است، در حالی که مدرک کارشناسی ارشد در سوئد یک ساله است و در عین حال توسط کارفرمایان و دانشگاه های سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.
 • چرا سوئد را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ دلایل متعددی وجود دارد که چرا من سوئد را برای تحصیلات عالی خود انتخاب کرده ام. تحصیل در سوئد و دریافت مدرک از دانشگاه های این کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. مدت زمان تحصیل در سوئد در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً کوتاهتر است. بسیاری از دانشگاه های سوئد در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. سوئد دارای فرهنگ متنوع و جامعه مختلط است که در آن به راحتی می توان سازگار شد و زنده ماند. همچنین یکی از امن ترین کشورهای جهان است و به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی رتبه بندی شده است. سوئد بعنوان یک کشور اروپایی تا حدودی به ایران نزدیک است و پروازهای مستقیم وجود دارد. در مقابل، کانادا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا بسیار دور از ایران هستند و هیچ پرواز مستقیمی ندارند. دومین زبان رسمی کشور سوئد، زبان انگلیسی است که توسط 90٪ مردم صحبت می شود و به دانشجویان اجازه می دهد تا یک تجربه اروپایی منحصر به فرد بدون موانع زبانی داشته باشند. سوئد در ارائه آموزش عالی توسط رتبه بندی Universitas National Education Higher Systems در سال 2019 در رتبه چهارم بهترین های جهان قرار گرفت و به عنوان یکی از خلاق ترین کشورهای جهان رتبه بندی شده است، این کشور یکی از بالاترین سطوح برابری جنسیتی را دارد.
 • آیا قصد کار در سوئد را دارید؟ چرا؟ چرا که نه؟ گرچه طبق دستورالعمل مهاجرت سوئد اجازه دارم در طول تحصیلم به صورت پاره وقت کار کنم، اما فکر نمی کنم این کار را انجام دهم زیرا تعهداتی به تحصیل و مدرک خود دارم و همچنین بودجه لازم برای تحصیلم را دارم.

سوالات مربوط به امور مالی

 • چه کسی قرار است شما را تامین مالی کند؟ شما باید به مصاحبه کننده در مورد حامی مالی خود، یعنی پدر یا مادرتان و اگر می توانید خود حامی مالی باشید، بگویید. به یاد داشته باشید که هیچ شخص سومی مانند عمو، دوست یا خاله نمی تواند حامی شما باشد. در صورت تمایل می توانید کسب و کار و منبع درآمد اسپانسر را نیز در این قسمت اضافه کنید. مثلاً پدرم حامی مالی من است. او یک تاجر حرفه ای است، او تجارت املاک و مستغلات انجام می دهد و درآمد ماهانه ----، معادل ---- کرون تقریباً دارد. لطفاً توجه داشته باشید که مصاحبه کننده می تواند در مورد درآمد سالانه شما و همچنین محل کسب و کار شما بپرسد اما از شما مدارک نمی خواهند، بنابراین تا حد امکان با دقت و آرامش پاسخ دهید. (پاسخ خود را بنویسید، در صورت وجود هرگونه سردرگمی با مشاور مشورت کنید)
 • اسپانسر شما چند نفر وابسته دارد؟ مصاحبه کننده باید بررسی کند که آیا اسپانسر شما می تواند بقیه خواهر و برادران شما را حمایت کند یا خیر. در این پاسخ شما قرار است باری را که بر دوش اسپانسرتان است کم کنید. مثلاً اسپانسر من وابستگان دیگری ندارد زیرا همه خواهر و برادرهای من متاهل هستند یا مشغول کار هستند. همچنین می‌توانید به مصاحبه‌کننده بگویید که مادر من هم مشغول به کار است تا بتواند خواهر و برادرانم را تامین کند.
 • آیا حامیان مالی شما ظرفیت دارند؟ به یاد داشته باشید که سفارت مدرکی مبنی بر کسب و کار اسپانسر شما درخواست نخواهد کرد و آنچه شما شرح می دهید را می پذیرد. اگر اسپانسر خود را طوری نشان دهید که در کشورتان تثبیت شده است، پس‌انداز و درآمد کافی دارد و می‌تواند به راحتی هزینه تحصیل و اقامت کامل شما در سوئد را بپردازد، کافی است.
 • وجوه موجود در حسابتان را از کجا دریافت می کنید؟ حامی شما مبلغ مورد نیاز را به حساب بانکی واریز می کند. نام بانک، حساب و شعبه خود را به خاطر بسپارید. هرگز به مصاحبه کننده نگویید که این وجوه را به صورت نقدی دریافت می کنید. به آنها بگویید که از طریق بانک انتقال داده می شود.
 • شهریه دوره و هزینه های زندگی سالانه شما چقدر است؟ شما باید از هزینه های سالانه و هزینه های زندگی خود در سوئد آگاه باشید. هزینه های زندگی در سوئد 8514 کرون در ماه برای متقاضی اصلی، 3500 کرون برای همسر و 2100 کرون برای هر فرزند همراه است. که باید مبلغ ذکر شده را در طول دوره خود ضرب کنید.
 • آیا در مورد محل اقامت خود تحقیق کرده اید؟ لطفا کامل جواب دهید و به مصاحبه کننده فرصت مجددی برای پرسیدن سوال دیگری ندهید. به عنوان مثال، من --- را برای اقامت خود انتخاب کرده ام. آنها فضایی برای اسکان دارند و فقط 8 دقیقه پیاده تا دانشگاه فاصله دارد. در این اقامتگاه، وای فای پرسرعت، سالن های ورزشی رایگان، بیمه، محتویات رایگان، انواع فضاهای اشتراکی و تلویزیون در تمامی استودیوها و اتاق های استاندارد دریافت خواهم کرد.

جزئیات سفر و مهاجرت

 • آیا تا به حال درخواست ویزا برای سفر به کشور دیگر یا ویزا برای ورود به کشور دیگر داده اید؟ اگر قبلا از کشورهای دیگر و با هدف تعطیلات بازدید کره اید، حتما ذکر کنید.
 • آیا تا به حال درخواست ویزا رد شده است - اگر چنین است، چرا رد شده است؟ اگر ویزای شما قبلاً رد شده باشد ممکن است برای شما حساب شود، اما این به این معنی نیست که به طور خودکار این درخواست ویزا هم رد خواهد شد. شما باید همه موارد را به مصاحبه کننده بگویید و دلایل رد شدن درخواست ویزای خود را بطور کامل توضیح دهید. همچنین باید نشان دهید که علت رد شدن درخواست را درک کرده اید و توضیح دهید که چرا با این درخواست ویزا این اتفاق نمی افتد. همیشه قبل از هر تصمیمی از مشاور خود در مورد آن سوال کنید.

نکات عمومی

 • همیشه برای پاسخ های خود مرجع ارائه کنید، به عنوان مثال، نام وب سایت، نام سازمان و یا هر نشریه یا تحقیق خاص.
 • همانطور که مصاحبه کننده آن را تایپ می کند با صدای بلند اما آهسته صحبت کنید.
 • تا جایی که می توانید طبیعی باشید.
 • برای فهمیدن سوال کمی وقت بگذارید و از مصاحبه شونده بخواهید اگر سوالی را متوجه نشدید، آن را تکرار کند.
 • اگر برای بار دوم سوالی از شما پرسیده شد، همیشه پاسخ خود را بطور متفاوتی بیان کنید زیرا قطعا مصاحبه کننده بار اول جواب موردنظرش را دریافت نکرده است.
 • سعی نکنید لهجه را کپی کنید.
 • نامه پیشنهادی و نامه CAS خود را با دقت بخوانید. مصاحبه کننده می تواند هر چیزی را از آنها بپرسد.
 • عمومی نباشید، زیرا مصاحبه کننده با صدها متقاضی مصاحبه کرده است، بنابراین نمی توانید با استفاده از پاسخ ها و عبارات حفظ شده آنها را تحت تاثیر قرار دهید.
  توجه داشته باشید:
  باید هر چیزی از مصاحبه کننده انتظار داشته باشید و هرگز آن را آسان نگیرید. همیشه برای سوالات و عبارات مختلف آماده باشید. اگر مصاحبه خود را حفظ کرده باشید، بلافاصله در مورد شما قضاوت می کنند.
  در نهایت اگر در مورد هر سوالی سردرگمی دارید، فوراً با مشاور خود تماس بگیرید.

امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
4/5 (4 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.