دانشگاه-آکدنیز-ترکیه-و-شهریه-(2024-2023)

دانشگاه آکدنیز ترکیه و شهریه (2024-2023)

در این مقاله چه خواهید خواند... [ نمایش سر فصل ها ... ]

دانشگاه آکدنیز ترکیه یک دانشگاه دولتی است که در سال 1982 در آنتالیا ترکیه تاسیس شد.
امروزه این دانشگاه در 24 دانشکده، 7 موسسه، 1 مدرسه، 1 هنرستان، 12 مدرسه حرفه ای و 57 مرکز تحقیقاتی و کاربردی به فعالیت های مختلف خود در زمینه های آموزشی، پژوهشی و خدماتی ادامه می دهد.

این دانشگاه جزو لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است اما  جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه نیست.

رنکینگ دانشگاه آکدنیز ترکیه

دانشگاه آکدنیز یکی از برترین دانشگاه های دولتی آنتالیا ترکیه است و در سال 2023 توانسته جزو 1500 دانشگاه برتر در جهان قرار گیرد.

 • بر اساس رتبه بندی جهانی THE(Times Higher Education)، این دانشگاه در رتبه 1500-1201 قرار دارد.
 • در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، در رتبه 1201-1400 قرار گرفته است.
 • طبق گزارش سایت EduRank رتبه بندی دانشگاه آکدنیز در سال 2023 به شرح زیر است:
  •  رتبه بندی جهانی 1302 از 14131
  • رتبه بندی آسیایی 348 از 5830
  • رتبه بندی در ترکیه 18 از 175
  • رتبه بندی در آنتالیا 1 از 5

پذیرش تحصیلی ترکیه

مزایای تحصیل در دانشگاه آکدنیز

 • به رسمیت شناخته شدن دانشگاه توسط شورای عالی آموزش ترکیه (Yök) و کشورهای اتحادیه اروپا
 • دارای کادر علمی برجسته و اساتید و کارکنان مجرب
 • زیرساخت های فیزیکی و علمی قوی
 • وجود یک سیستم آموزشی با استانداردهای بالا
 • فرصت های اجتماعی و فرهنگی
 • سابقه همکاری بین المللی و عضو برنامه تبادل دانشجویی اراسموس و برنامه تبادل مولانا
 • دانشگاه آکدنیز به دانشجویانش این امکان را داد که در دو رشته مختلف مطالعه کنند و همزمان دو مدرک مختلف به آنها داده می شود.
 • یکی از مهمترین دستاوردهای این دانشگاه در زمینه پزشکی در ترکیه ، نتیجه اولین پیوند کامل صورت در ترکیه در سال 2011 است که توسط جراح ترک، دکتر Omer Ozcan و تیمش انجام شد.

دانشکده و رشته های دانشگاه آکدنیز ترکیه

دانشگاه آکدنیز شامل 24 دانشکده است:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده کشاورزی: علوم باغبانی، حفاظت از گیاه، اقتصاد کشاورزی، مهندسی ماشین آلات کشاورزی و فناوری، بیوتکنولوژی کشاورزی، سازه های کشاورزی و آبیاری، محصولات زراعی، علوم خاک و تغذیه گیاهی، زئوتکنیک
 3. دانشکده علوم: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، علوم و فناوری های فضایی
 4. دانشکده ادبیات: زبان و ادبیات آلمان، یباستان شناسی، جغرافیا، زبان و ادبیات یونان باستان، فلسفه، زبان و ادبیات انگلیسی، روانشناسی، زبان و ادبیات روسی، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
 5. دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی و مدیریت دولتی، روابط بین الملل
 6. دانشکده حقوق
 7. دانشکده مهندسی: مهندسی کامپیوتر، مهندسی محیط زیست، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مواد غذایی، مهندسی عمران، مهندسی زمین شناسی، مهندسی مکانیک
 8. دانشکده تعلیم و تربیت: آموزش علوم، آموزش ریاضی دوره ابتدایی، آموزش زبان انگلیسی، آموزش پیش دبستانی، تدریس آموزش ویژه، راهنمایی و مشاوره روانشناسی، تدریس علوم اجتماعی، آموزش زبان ترکی
 9. دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، روابط عمومی و تبلیغات، رادیو، سینما و تلویزیون
 10. دانشکده هنرهای زیبا: عکاسی، صنایع دستی سنتی ترکیه،  گرافیک، مجسمه سازی، طراحی مد و پارچه، موسیقی، نقاشی، سینما و تلویزیون
 11. دانشکده شیلات: مهندسی شیلات
 12. دانشکده الهیات
 13. دانشکده دندانپزشکی
 14. دانشکده گردشگری: غذا و هنر آشپزی، مدیریت گردشگری، راهنمای تور
 15. دانشکده پرستاری
 16. دانشکده گردشگری ماناوگات: غذا و هنر آشپزی، مدیریت گردشگری، راهنمای تور
 17. دانشکده علوم بهداشت کوملوکا: رشد کودک، پرستاری
 18. دانشکده معماری: معماری داخلی، معماری، معماری منظر، برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 19. دانشکده علمی کاربردی: بانکداری و مالی، بازاریابی، تجارت بیمه، تجارت بین المللی و لجستیک، سیستم های اطلاعات مدیریت
 20. دانشکده علوم ورزشی: آموزش مربیگری، تربیت بدنی و آموزش ورزش، مدیریت ورزشی
 21. دانشکده مدیریت بازرگانی: اقتصاد و دارایی، مدیریت گردشگری
 22. دانشکده دریانوردی کمر: مدیریت بازرگانی دریایی
 23. دانشکده علوم اجتماعی و انسانی ماناوگات: کار اجتماعی، انفورماتیک کسب و کار
 24. دانشکده علوم بهداشت

شرایط پذیرش دانشگاه آکدنیز ترکیه

پذیرش در این دانشگاه با نمره آزمون  یوس خود دانشگاه انجام می شود. به منظور درخواست در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آکدنیز، دانشجویان بین المللی ملزم به گذراندن آزمون دانشجویی بین المللی (آزمون یوس) دانشگاه آکدنیز (AKDENİZ YÖS) هستند.

 • داوطلبانی که حداقل نمره 45 را در این آزمون کسب کنند، ممکن است واجد شرایط انتخاب دانشکده یا مدرسه ترجیحی باشند که رشته های کارشناسی را ارائه می دهد.
 • داوطلبانی که حداقل نمره 35 را در این آزمون کسب می کنند، ممکن است واجد شرایط انتخاب دانشکده یا مدرسه ترجیحی باشند که رشته های کاردانی را ارائه می دهد.
 • نمرات آزمون یوس سایر دانشگاه های ترکیه یا نمرات آزمون های معتبر بین المللی مانند نمرات آزمون SAT یا GRE  پذیرفته نمی شوند.

📍 موسسه ایرانیان اپلای با سالها تجربه در زمینه مشاوره تحصیلی ترکیه و پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه و دانشگاه های دولتی ترکیه به عنوان نماینده دانشگاه های ترکیه ، صفر تا 100 دریافت پذیرش را با شما همراه خواهد بود.

مشاوره تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه آکدنیز

 • دیپلم دبیرستان (ترجمه و تایید شده به انگلیسی یا ترکی استانبولی)
 • کارنامه و ریزنمرات دبیرستان (ترجمه و تایید شده به انگلیسی یا ترکی استانبولی)
 • کپی پاسپورت (ترجمه و تایید شده توسط سفارت)
 • مدرک نتایج آزمون AKDENİZ YÖS
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی و ترکی استانبولی

 شهریه دانشگاه آکدنیز ترکیه

هزینه های تحصیل در دانشگاه آکدنیز با توجه به رشته و زبان تحصیلی که انتخاب می کنید متفاوت است. هزینه های اعلام شده برای شهریه دانشگاه های ترکیه (خصوصی و دولتی) به صورت سالانه دریافت می شوند. 

مقالات پیشنهادی

زبان تدریس دانشگاه آکدنیز

ترکی استانبولی زبان اصلی آموزش در دانشگاه آکدنیز است. با این حال تعدادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.
دو رشته زبان و ادبیات آلمانی و زبان و ادبیات روسی نیز به ترتیب به زبان آلمانی(100%) و روسی (30%) تدریس می شوند.
داوطلبانی که گواهی مهارت ترکی استانبولی ندارند، ملزم به کسب نمره قبولی در آزمون مهارت ترکی استانبولی (تومر آکدنیز) هستند که در ابتدای هر سال تحصیلی توسط دانشگاه برگزار می شود.

 • داوطلبانی که در این آزمون نمره 70 را کسب کنند مجاز به شروع دوره های خود خواهند بود.
 • داوطلبانی که نمره لازم را در آزمون را کسب نکنند، پس از ثبت نام به مدت یک سال به آنها اجازه داده می شود تا استاندارد مهارت ترکی استانبولی خود را به سطح مورد نیاز ارتقا دهند. در طول این دوره، داوطلبان می توانند در دوره های زبان ترکی استانبولی (تومر آکدنیز)ارائه شده توسط دانشگاه شرکت کنند، مشروط بر اینکه توانایی پرداخت هزینه های دوره را داشته باشند.

امکانات دانشگاه آکدنیز ترکیه

 • کتابخانه
 • آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی
 • خوابگاه
 • رستوران و کافه تریا
 • امکانات ورزشی ( اسخر، سالن بدنسازی سرپوشیده، زمین تنیس و زمین فوتبال)
 • امنیت

پردیس های دانشگاه آکدنیز

پردیس اصلی دانشگاه آکدنیز بین بلوار Dumlupınar و منطقه Uncalı واقع شده است. محوطه اصلی دانشگاه دارای مساحت 3483589 متر مربع است که شامل 615105 متر مربع مساحت ساخته شده است و مساحت کل پردیس ها 681598 متر مربع است.    
امکانات داخل پردیس شامل استخر سرپوشیده، سالن ورزشی سرپوشیده، مرکز تناسب اندام، زمین های فوتبال و زمین تنیس است.

برنامه تبادل دانشجو دانشگاه آکدنیز ترکیه

دانشگاه آکدنیز عضو برنامه تبادل دانشجویی اراسموس و برنامه تبادل مولانا است. این دانشگاه 325 موافقت نامه در چارچوب اراسموس و 60 موافقت نامه در 23 کشور مختلف با برنامه تبادل مولانا ایجاد کرده است.
دانشجویان بین المللی مجاز به شرکت در برنامه های تبادل بین المللی (مولانا، اراسموس، فارابی) هستند و فرصت تحصیل در هر یک از دانشگاه های بین المللی عضو برنامه تبادل دانشجو، را به مدت یک سال دارند.

خوابگاه دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز برای دانشجویان خوابگاه دانشجویی مطابق با استانداردهای بین المللی و با تمام امکانات لوکس لازم برای دانشجویان در حین اقامت فراهم کرده است:

 • تخت
 • یخچال
 • کتابخانه
 • سالن های تفریحی
 • باشگاه ورزشی
 • اینترنت
 • نگهبانی 24 ساعته

آدرس دانشگاه آکدنیز ترکیه

آنتالیا بزرگترین تفرجگاه دریایی بین المللی ترکیه و پنجمین شهر پرجمعیت این کشور است که تقریباً یک میلیون نفر در منطقه شهری آن زندگی می کنند. آنتالیا که توسط کوه های توروس در برابر بادهای شمالی محافظت می شود، تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی دارد.
دانشگاه آکدنیز در آنتالیا، یکی از زیباترین شهرهای ترکیه و جذاب ترین شهر برای گردشگران واقع شده است.
این دانشگاه به طور خاص، بین خیابان Dumlupinar و منطقه Onkay، در غرب آنتالیا قرار دارد و از نظر موقعیت مکانی در پانزده دقیقه ای از مرکز شهر قرار دارد.
Pınarbaşı, Akdeniz Ünv., 07058 Konyaaltı - Antalya, Turkey

چگونه برای آزمون یوس دانشگاه های ترکیه آماده شوید؟

 یکی از راه های آمادگی برای شرکت در آزمون یوس دانشگاه های ترکیه ، شرکت در دوره های آمادگی یوس در موسسات آموزشی در ایران و در ترکیه است.

شرکت در دوره های آمادگی آموزشگاه‌های یوس ترکیه  برای دانشجویان بین‌المللی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، مزایا و فواید زیر را می‌تواند به همراه داشته باشد:

 1. آشنایی با ساختار آزمون : آموزشگاه‌های یوس با ارائه دروس و مطالب مرتبط با ساختار آزمون یوس، به دانشجویان کمک می‌کنند تا با ساختار و نوع سوالات آزمون آشنا شوند. این موضوع می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش شانس موفقیت در آزمون کمک کند.
 2. تمرین و تست‌های عملی : در آموزشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند تمرین‌ها و تست‌های عملی مرتبط با دروس یوس را انجام داده و همچنین از بررسی نمونه‌ سوالات و تست‌های سال های گذشته برای آشنایی با نوع سوالات و تمرین کردن بهره مند شوند.
 3. تدریس توسط اساتید مجرب : آموزشگاه‌های یوس به دانشجویان خدمات تدریس توسط اساتید مجرب و متخصص در زمینه آموزش یوس ارائه می‌دهند. این اساتید با تجربه‌های آموزشی خود می‌توانند دانشجویان را در بهبود تکنیک‌ها و روش‌های حل سوالات یوس هدایت کرده و بهبود عملکرد آن‌ها را تسهیل کنند.
 4. مشاوره و راهنمایی : آموزشگاه‌های یوس معمولاً خدمات مشاوره و راهنمایی برای دانشجویان خود در ارتباط با فرآیند ثبت‌نام، انتخاب رشته و مدیریت موفقیت در آزمون یوس ارائه می‌دهند. این خدمات می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از منابع مناسب، بهترین استراتژی برای شرکت در آزمون را انتخاب کنند.
 5. ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس : شرکت در دوره‌های آموزشی یوس در آموزشگاه‌ها می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس متقاضیان را افزایش دهد. با ارتقاء دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در آزمون، دانشجویان به خود اعتماد بیشتری پیدا کرده و انگیزه برای پیگیری رویاهای تحصیلی خود را داشته باشند.

یکی از آموزشگاه های موفق و برتر در زمینه آموزش دوره های یوس ترکیه ، موسسه ایرانیان اپلای با بیش از 15 سال سابقه تدریس در دوره های یوس ، SAT و IMAT و همچنین دریافت پذیرش دانشگاه های ترکیه در دو شعبه تهران و تبریزاست. باهم نگاهی به تقویم آموزشی و مزایای شرکت در این دوره بیندازیم.

تقویم آموزشی دوره آمادگی یوس 2024-2023 موسسه ایرانیان اپلای

خدمات موسسه ایرانیان اپلای در دوره های آمادگی یوس ترکیه عبارتند از :

 1. تدریس کامل مباحث آزمون یوس (صفر تا صد)
 2. ست رایگان کتابها
 3. آموزش زبان ترکی استانبولی تا سطح A2 به صورت رایگان
 4. آزمون های هفتگی (هر جمعه یک آزمون)
 5. آزمون های ماهیانه تحلیلی
 6. 4هفته جمع بندی + 10 آزمون شبیه سازی شده در پایان دوره
 7. امکان شرکت در کلاس ها به صورت حضوری یا آنلاین
 8. ضبط کلاس های آنلاین که به شاگرد امکان مشاهده جلسات تدریس را به دفعات می دهد حتی زمانی که به استاد خود دسترسی ندارد.
 9. تخفیف ویژه هزینه شرکت در دوره های یوس موسسه برای متقاضیان با معدل های بالا
 10. امکان پرداخت اقساطی
ثبت نام دوره آمادگی یوس ترکیه 2024
دورهشهریهتاریخ شروعوضعیت
 دوره یوس حضوری گروه A 34 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس
دوره یوس آنلاین گروه A31 میلیون و 900 هزار تومان22 تیر ماه 1402تماس

خبر خوب برای متقاضیانی  که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند!!!

متقاضیان دوره یوس که سال یازدهم  و دوازدهم دبیرستان هستند و نگران تداخل ساعت کلاس های یوس با کلاس های مدرسه شان هستند برای شما هم امکان شرکت در کلاس یوس را فراهم کرده ایم.و روزهای آخر هفته (5 شنبه وجمعه) مخصوص شما عزیزان کلاس برگزار می کنیم. پس نگران شرکت در کلاس ها نباشید. 

آیا دوره‌های یوس موسسه ایرانیان اپلای، انتخابی هوشمندانه برای آینده‌ی شماست؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال گزینه هایی وجود دارد :

همراهی اساتید ترک زبان برای یادگیری موثر 

همراهی اساتید ترک زبان در موسسه ما، به شما این امکان را می‌دهد تا با یک تدریس تخصصی و حرفه‌ای خود را برای آزمون یوس کاملا آماده کنید.

اساتید ما با بهره‌گیری از روش‌های مدرن آموزشی و با بیش از 15 سال تجربه در زمینه تدریس و آماده کردن شاگردان برای شرکت در آزمون یوس ، به شما کمک می‌کنند تا بهترین عملکرد را در آزمون یوس داشته باشید.

 • دوره های یوس مجموعه ایرانیان اپلای زیر نظراساتید ترک زبان تهیه و نظارت می شود.
 • این اساتید تجربه  سال ها تدریس در زمینه دروس مرتبط با آزمون یوس در برترین موسسات یوس ترکیه را دارند.
 • همچنین اساتید ترک زبان موسسه ایرانیان اپلای نویسنده کتابهای یوس هستند که این خود نشان از تسلط و تخصص این اساتید درآموزش مباحث و تهیه دوره آموزشی مناسب و حرفه ای برای متقاضیان یوس مجموعه است.

کلاس یوس

حضور پشتیبان ویژه درسی دوره های یوس 

یکی دیگر از ویژگی های دوره های یوس موسسه ایرانیان اپلای پشتیبان ویژه درسی با هدف افزایش سطح کیفی آموزش متقاضیان است وظایف پشتیبان درسی موسسه چیست؟

 1. ارائه برنامه درسی منحصر به فرد و برنامه ریزی برای شاگرد با رعایت بودجه بندی منابع در طول هفته و ماه
 2. ارائه گزارش به اولیای شاگرد در خصوص عملکرد فعالیت شاگرد در جلسات آموزشی
 3. بررسی نقاط ضعف و قوت شاگردان با اساتید دوره و ارائه بازخورد و گزارش دقیق و مستمر به شاگردان و اولیای آنها
 4. تقسیم بندی شاگردان به گروه های در حال پیشرفت، خنثی و در حال پسرفت و همچنین ترغیب، تشویق، مشاوره فرد به فرد، هشدار و گزارش وضعیت هر گروه به والدین
 5. برگزاری جلسات دوره ای حضوری با والدین به منظور ارائه گزارش وهم فکری با یکدیگر جهت بهبود پیشرفت دوره آموز

اغلب والدین نگران این هستند که آیا کلاسی که فرزندشان شرکت می کند مفید است و یا اینکه وضعیت و روند پیشرفت فرزندشان در طول دوره آموزش چگونه است؟

موسسه ایرانیان اپلای این نگرانی را با حضور پشتیبان ویژه درسی حل کرده است و با گزارش هایی که پشتیبان برای شما ارسال می کند در جریان روند پیشرفت فرزند تان قرار خواهید گرفت. 

مشاوره تخصصی انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه

بسیاری از موسسات آموزشی یوس فقط به ارائه دوره آموزشی اکتفا می کنند در حالی که آموزش بخشی از فرایند و یا شرایط ورود شما به دانشگاه های ترکیه است.

شما علاوه بر آموزش نیاز به مشاوره تخصصی جهت آشنایی با دانشگاه ها ، رشته ها و ظرفیت های پذیرش هر دانشگاه  جهت انتخاب صحیح دانشگاه با توجه به شرایط مالی و تحصیلی خود دارید.

مشاوره حرفه‌ای و تخصصی در ایرانیان اپلای برای انتخاب رشته و دانشگاه ترکیه، یکی از ویژگی‌های برجسته ماست. تیم مشاوران ما با داشتن اطلاعات کامل و به‌روز درباره رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر ترکیه، به شما کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی‌تان بگیرید.

برگزاری تور آموزشی یوس در ترکیه 

بسیاری از شاگردان و پدر و مادرها بعد از ثبت نام فرزندشان در کلاس یوس موسسات دغدغه چگونگی حضور فرزندشان در ترکیه و شرکت در آزمون های یوس را دارند.

زیرا اغلب به واسطه  تعداد آزمونهایی که برای شرکت کردن انتخاب می کنید و یا فاصله زمانی برگزاری آزمونها ، شما حداقل یک ماه باید در ترکیه جهت آزمونها حضور داشته باشید.

موسسه ایرانیان اپلای در این زمینه نیز مثل سال های گذشته همراه شما خواهد بود و تمام موارد مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد.

خدمات تور آموزشی یوس در ترکیه موسسه ایرانیان اپلای شامل :

 • ثبت نام در آزمون های یوس دانشگاه ها
 • ترانسفر فرودگاهی و اقامت در هتل
 • همراهی شما در روز آزمون و رفتن به مراکز آزمون
 • برگزاری 10 آزمون شبیه سازی شده و تحلیل نکته به نکته
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مشاوره انتخاب رشته دانشگاه های ترکیه 
 
امتـیاز شمـا به ایـن مـطلب
5/5 (2 نظر)
پاسخ به سـوالات شمـا پاسخ به سـوالات شمـا
سـوالات و پیشنهـادات شمـا سـوالات و پیشنهـادات شمـا
ثبت نظرات و دیدگاه
دوست عزیز نظر یا سوال شما با موفقیت ثبت گردید.